Established 1999

RELIGIA DECYDENTA

25 marzec 2022

Życie w klasztorze

Bohaterką tej powieści jest fikcyjna mniszka klasztoru karmelitanek w Bornem Sulinowie, Ola Popkowska.

W rzeczywistości, jej losy, opisane w książce, to losy kilku konkretnych mniszek tego klasztoru, które poczuły powołanie do zakonu, narastające stopniowo, nie od razu. Książka zawiera opis drogi do klasztoru, a następnie codzienne życie w nim, gdzie panowała rodzinna atmosfera w klauzurze.

Pewnego dnia, 23-letnia Ola, która była studentką, postanowiła nie pójść na zajęcia, natomiast w tym czasie zamierzała odwiedzić klasztor. W czasie podróży do klasztoru Ola zastanawiała się nad tym, co powie siostrze zakonnej, chociaż klasztor ją bardzo pociągał, ale ona była osobą pełną sprzeczności i bardzo potrzebowała życiowego przewodnika. Weszła na teren  klasztoru za nieznajomą dziewczyną, która wyrażała się o siostrach w samych superlatywach i która przedstawiła się jako Ania.

Pobyt Oli w rozmównicy i w kaplicy. Rozmowa Oli z siostrą Moniką, mistrzynią nowicjatu, która wyjaśniła Oli zasady klasztorne. Natomiast Ola, ze swojej strony, opowiedziała jej o sobie. Zakonnica nie przerywała Oli, wysłuchując jej uważnie. A Ola opowiedziała jej zarówno o chłopaku jak i bojaźni Bożej. Siostra zakonna potwierdziła przypuszczenia Oli o powołaniu.

Ważne dla czytelnik jest też polecenie 49-letniej przeoryszy klasztoru, matki Agaty, by pokazać klasztor 26-letniej kandydatce Milenie, która pomyślnie przeszła przez test osobowościowy, wymagany przez klasztor, a przeprowadzony przez psychologa. Potem Milena miała jeszcze popracować nad swoim charakterem. Milena przywitała się z pozostałymi siostrami. Natomiast Ola jechała do klasztoru na swój pierwszy dzień skupienia.

Czytelnik otrzymuje opis klasztoru. W odbiorze Oli jest to samo piękno; ale Ola ma tzw. damsko-męski dylemat. Ma podobno marzyć o tym, by się jej oświadczył chłopak, Radosław. A samo życie w klasztorze… Spotkania z Nim czyli Gospodarzem, biblioteka, przeorat czyli gabinet siostry przełożonej, sala rekreacyjna, gdzie miały miejsce gry i zabawy. Gdy matka przełożona ogłasza wielką rekreację, siostry nie muszą przestrzegać obowiązującej zasady ścisłego milczenia i mogą rozmawiać, w różnych konfiguracjach. A raz w tygodniu przypadał obowiązkowo tzw. dzień pustyni, który przypominał mniszkom, że zakon jest zakonem pustelniczym.

Poza tym, książka przedstawia plan życia w klasztorze, gdzie panuje samotność i milczenie. Ola nadal czuła pustkę i osamotnienie; został przyjęta do zakonu jako kandydatka „długofalowa”. Rola i działalność księży oraz modlitwy sióstr o różnych porach dnia. Rozmowy z przyjaciółką z AWF, w domu letniskowym rodziców innej przyjaciółki, Ani.

Zaloty i oświadczyny obcego dla Oli chłopaka. Rozwój akcji powieści i postulantka Ania, a także reakcja Oli na przybycie Ani do klasztoru oraz siostry Moniki na wizytę starszego mężczyzny. Wizyta Oli u terapeutki i Ola w nowicjacie zakonnym. Uroczystość włączenia Oli do nowicjatu i reakcja jej rodziców na decyzję Oli: ojciec z pobłażaniem i lekceważeniem ją przyjął. Generalnie, rodzice nie popierali wyboru Oli. Podobnie niechętny był jej dawny chłopak, Radek.

Jest to wyjątkowa książka, warta przestudiowania i nie tylko przez kandydatki do zakonu, ale przez wszystkich. Zwłaszcza, że porusza ona sprawy niedawne: lata 90. ub. wieku i sprawy rozgrywające się w 2020 roku.

                                                                                                 Jacek Potocki

Joanna Kucharska, „Przedsionek Nieba”. Wydawnictwo „AA”, Kraków 2022, s. 182

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Kandydat na króla
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  PRL bis
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Życie w klasztorze
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Trudne relacje sąsiadów
 5. WIATR OD MORZA

  Czas na łady
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Depresja
 7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

  Idea wojny w kulturze Państwa Środka
 8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

  Współczesna sztuka Inuitów
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ważna twórczość
 10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Pomoc państwa
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Biblijny kraj
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Legenda polskich szwoleżerów
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Mordercy są wśród nas
 14. MILITARIA DECYDENTA

  Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
 15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

  Maluje poezje
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O istocie alchemii
 17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

  Chaos usprawiedliwiony
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mikroklimat grajdołka
 19. WIATR OD MORZA

  Gang Olsena
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rozważania