Established 1999

RADA DLA RZĄDU RP

2 kwiecień 2016

Szwedzki przykład prokreacyjny

Kolejne rządy, w tym zwłaszcza obecny, stają na głowie aby zwiększyć populację Polaków. A to wcześniejsze becikowe, a to obecnie 500+, czy ostatnio forsowany całkowity zakaz aborcji, mają wpłynąć na prokreację i powstanie wyżu demograficznego, chyba także jako antidotum na spodziewany napływ imigrantów o śniadej skórze. Za moich młodzieńczych czasów, panie w kioskach Ruch z namiętnością przekłuwały prezerwatywy, których cena wynosiła wtedy 3,15 zł za 3 sztuki, aby odpowiedzieć na apel tow. Gomółki w temacie przyrostu naturalnego, na który to czekały niezliczone miejsca pracy – pisze Sławomir J. Czerniak.

Co prawda, dzisiaj sytuacja w zakresie możliwości pracy jest diametralnie inna, to jednak rząd wprowadzając „dobrą zmianę”, na pewno ma na myśli rozwiązanie większości problemów obywateli poprzez wzrost wyżu demograficznego.

Mając na względzie ambitne lokalne plany w związku z przekopem Mierzei Wiślanej i dynamicznego rozwoju portu i naszego pięknego Elbląga, oraz setki planowanych nowych krajowych inwestycji, chcę wyjść naprzeciw rządowi kwestii przyrostu naturalnego.

Jak się dowiedziałem, tak w Elblągu, jak i w Polsce brakuje miejsc w przedszkolach, dla potencjalnych budowniczych Elbląga i Polski. Kiedyś ten problem nie istniał i praktycznie każde dziecko bez większych problemów i ceregieli znajdowało miejsce w żłobku czy przedszkolu.

W celu rozwiązania tego obecnego problemu chcę zaproponować „wariant szwedzki”.

Otóż w tym znacznie bogatszym od nas kraju, wobec podobnych problemów demograficznych wprowadzono według mnie bardzo ciekawe rozwiązanie. Zamiast budować nowe drogie przedszkola, zatrudniono do obsługi przedszkoli prywatne, wielokrotnie tańsze, przystosowane do przewozu ok. 15 przedszkolaków w wieku powyżej 5 lat i personelu, autobusy, takie jak na złączonych zdjęciach.

Chlopiec w autobusie 500

Pomysł polega na tym, że pięciolatki i wzwyż, przez cztery dni są pasażerami takiego autobusu i przez te dni oprócz wyżywienia w autobusie mają tygodniowy plan: teatry, kina, wystawy, dworce kolejowe, imprezy, jazdy na łyżwach, pływalnie, zabawy na dworze, zwiedzanie zakładów pracy itp. ciekawych dla rozwoju intelektualnego miejsc.

Piątego dnia wracają do przedszkola, a na ten dzień z utęsknieniem czekają czterolatki+ (kolejna grupa), które w ten dzień (piątek) odbywają podobną, ale skróconą podróż po mieście i okolicach. Wiem z oświadczenia, że właśnie ten dzień dla czterolatków+ to dzień wyczekiwany.

Nie mówiąc o ekonomicznych aspektach takiego przedsięwzięcia, które mogłyby zaproponować przedszkola prywatnym przewoźnikom, to aspekt edukacyjny i zdrowotny dla dzieci, uważam za bardzo istotny, a przyrost naturalny w Polsce miałby szansę na wzrost. Taki jak po II wojnie światowej.

Myślę, że rząd ze względów ekonomicznych i edukacyjnych mógłby wesprzeć takie przedsięwzięcie.

Sławomir J. Czerniak

Elbląg

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Ku czci ofiar ludobójstwa
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Kierunek: Azja!
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dwa gołąbki pokoju
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prezesa na cokół !!!
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Słynne i ubóstwiane
 6. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma Nikodema Dyzmy
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
 8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

  Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
 9. WIATR OD MORZA

  Nowy Świat
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Ratujmy kolegiatę
 11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

  Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Ograniczyć odpady komunalne
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Ciernista droga do szczęścia
 14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Podróżowanie na znanych plecach
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA-Kuba: koniec pewnej ery
 16. WIATR OD MORZA

  Aborcja po polsku
 17. RADA DLA RZĄDU RP

  Szwedzki przykład prokreacyjny
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trzy życia
 19. DECYDENT POLIGLOTA

  Niderlandzki nie jest trudny
 20. SKĄD PRZYBYWAMY

  Początki Prasłowian