Established 1999

PUNKT WIDZENIA

21 lipiec 2022

O zaniechaniach na froncie ideologicznym

Niecałe sto lat temu świat zmierzał ku katastrofie w absolutnie ewidentny sposób. Wszyscy to widzieli, jakoś tam się przygotowywali, na ogół z entuzjazmem – pisze Alojzy Topol.

Hitler i Stalin zadbali też o młodzież – członkowie Hitlerjugend i Pionierzy z zapałem maszerowali ku drugiej wojnie światowej, skandując hasła i wystukując rytm podkutymi obcasami. Niecałe sto lat później świat znów zmierza ku katastrofie. Tym razem klimatycznej. Co poszło źle? Czego my, dorośli, nie zrobiliśmy jak trzeba?

Tym razem bowiem młodzież nie wita nadchodzącego kataklizmu ze śpiewem na ustach, nie formuje się w marszowe kolumny, by powiewać chustami władzom partyjnym i państwowym licznie zgromadzonym na trybunach. Młodzież przeciwko kataklizmowi głośno występuje, poddaje krytyce przywództwo ostatnich dwóch pokoleń, zarzuca brak wyobraźni, wali prosto z mostu, nie stroniąc od niewyrafinowanych rzeczowników i przymiotników. Co zatem poszło źle, czego nie dopilnowaliśmy, co zaniedbaliśmy?

Przede wszystkim, zlikwidowaliśmy cenzurę, a przynajmniej nie przywróciliśmy jej w odpowiednim momencie. Mimo pewnych sukcesów obecnego rządu nie udało się skonsolidować mediów w wymiarze właścicielskim i propagandowym, nie udało się zapewnić spójności przekazu.

Po wtóre, zaspaliśmy Internety. Nie posłuchaliśmy towarzyszy chińskich, nie poszliśmy ich drogą, dopuszczając w wolnej Polsce do anarchii w poglądach i wolnej amerykanki w technologii służącej do ich dystrybucji. Po trzecie wreszcie, zaniedbaliśmy wychowanie przedszkolne i szkolne, częściowo prywatyzując je, a częściowo ałtsorsingując (pisownia oryginalna) na rzecz kościoła katolickiego, który również nie udźwignął.

Sprawa jest już nie do nadrobienia i stoimy na przegranych pozycjach, co trzeba umieć sobie jasno powiedzieć. Tak więc na obecnym etapie dalsze inwestycje w siły prewencji Policji wydają się nieuniknione.

                                                                                                        Alojzy Topol

W wydaniu nr 248, lipiec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. PUNKT WIDZENIA

  O zaniechaniach na froncie ideologicznym
 2. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Od Yoshiwary do celibatu
 3. O HAMAKOWANIU NA ŁONIE

  Sarenka
 4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Troskliwe rady
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przygarnij książkę
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Alaska nasza
 7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Hotele miłości
 8. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Gejsza i Uno
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Zapomniane wojny, zapomniani jeńcy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochany słoń
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Co się zauważa, co "istnieje"
 12. MIASTA DECYDENTA

  Piotrków Trybunalski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Dzielnice Czerwonych Latarni