Established 1999

PROFESORÓW DWÓCH

8 czerwca 2017

Oxford Zbig o Harvard Zbigu

Zbigniewa Brzezińskiego poznałem w Oxfordzie wiosnę 1958 roku. Drugie spotkanie miało miejsce w Warszawie. Była to jego pierwsza, a moja druga podróż do Polski po tak zwanym przełomie październikowym. Zaprosił mnie do swojego apartamentu w hotelu Bristol. Zaczął rozmowę od ostrzeżenia, że jest tutaj założony podsłuch. Odpowiedziałem, że moje wrażenia zmian w Polsce są bardzo pozytywne – wspomina prof. Zbigniew Pełczyński.

Profesor Zbigniew Pełczyński

Zbigniew Brzeziński odpowiedział, że jego również i dodał: „To pewnie nam pomoże w przyszłych staraniach o wizę”.

Wiedzieliśmy już coś o sobie i nawet czasem nazywano nas „Harvard Zbig” i „Oxford Zbig”. Wykładaliśmy na tych uniwersytetach, ale on specjalizował się w problemach komunizmu, zaś ja w zagadnieniach filozofii Hegla, choć później komunizm i jego transformacje stały się moją drugą specjalnością.

Zbig – tak go będę nazywał, jak wszyscy inni.

Przyjechał do Polski, by pomagać Fundacji Forda (albo Rockefellera) wybierać kandydatów na stypendia w USA, ale przy okazji zbierał materiały do swojej kolejnej książki „Disoviet block: Diversity and Unity”. Uważałem, że była świetna i najlepsza z dotychczasowych.

Jego pierwsza książka, która była tezą doktorską, miała tytuł „The Permanent Purch” i była historią kolejnych czystek przeprowadzonych w Związku Radzieckim przez Stalina i jego następców.

Jego druga książka, wydana przez Harvard Universitiy Press, była wspólnym dziełem jego i seniora politologii na Harvardzie, profesora Carla J. Friedricha, miała tytuł „Totalitarian Dictactorship and Autocracy”. Była uważana za jedno z klasycznych dziel na temat pojęcia totalitaryzmu i sam polecałem ją swoim studentom. Książka miała zasadniczy błąd. Według tezy obu autorów, sowieckiego komunizmu, tak jak żadnego totalitaryzmu, nie da się obalić lub zreformować od wewnątrz i muszą być zniesione siłą. Była to typowa teza okresu zimnej wojny, której autorzy hołdowali.

Niestety, próby obalenia komunizmu na Węgrzech 1956 roku i próby, choć nieudane, osiągnięcia przez Władysława Gomułkę znacznej autonomii od Związku Radzieckiego i dokonania zasadniczych zmian (akceptacja Kościoła, odrzucenie kolektywizacji) dowodziły, że ta teza jest fałszywa.

Wytknąłem to z zażenowaniem w swojej recenzji książki Friedricha i Brzezińskiego. Sam Brzeziński przyznał się do złej własnej diagnozy w sążnistej recenzji w prestiżowym „American Science Review”. Tekst spowodował zerwanie stosunków Friedricha z Brzezińskim, który następnie opublikował tę samą książkę pod własnym nazwiskiem bez jakichkolwiek zmian, być może był to powód nieotrzymania przez Zbiga stałej profesury na Harvardzie i musiał przenieść się do Columbia University.

Do USA przyjechałem po raz pierwszy na początku 1976 roku i bardzo liczyłem na spotkanie ze Zbigiem, ale niestety zbiegło się to z początkiem jego doradztwa w sprawach bezpieczeństwa narodowego dla Jimmmy`ego Cartera i nigdy nie miał czasu spotkać się ze mną. Jak wiadomo, jego sława jako specjalisty od spraw polityki międzynarodowej, zaczęła się od tej kariery i rozwijała się szybko, choć burzliwie, coraz bardziej. Był traktowany przez kolegów po fachu jako jastrząb (hawk) – zwolennik twardej postawy wobec Związku Radzieckiego, podpartej militarną i gospodarczą przewagą USA.

Zaczęliśmy się znów spotykać regularnie w Waszyngtonie, kiedy był profesorem w Center of Global and International Studies”. Nie tylko przyjmował mnie gościnnie, ale również delegacje absolwentów Szkoły Liderów, którą założyłem. Nasze rozmowy zawsze dotyczyły bieżących spraw Polski, a nigdy stosunków międzynarodowych.

Mój ostatni kontakt ze Zbigiem zawdzięczam jego synowi Markowi, który zaczął specjalizować się w sprawach Polski, odbył staż w Warszawie i w końcu dostał się do Oxfordu na studia doktoranckie „The struggle for constitution in Poland”, obejmujące ostatnie lata komunizmu i początek przemian demokratycznych. Ja byłem jednym z dwóch jego opiekunów i uważałem ten temat za świetny. Po powrocie do USA Mark prowadził intensywną działalność jako prawnik i specjalista od spraw Polski. Miał duże zasługi w pomaganiu Polsce uzyskiwać pomoc amerykańską. Nasz ostatni kontakt miał miejsce, kiedy Mark Brzeziński został mianowany przez prezydenta Baracka Obamę ambasadorem USA w Szwecji. Nie pamiętam, co odpisał na moje gratulacje. Myślałem, że uda nam się spotkać w Anglii, ale spotkanie nie doszło to do skutku.

Uważałem Brzezińskiego za niesłychanie ciekawą postać i jednego z najwybitniejszych Polaków na uchodźstwie. Jestem szczęśliwy, że mogłem go poznać, choć nie do końca zaprzyjaźnić się z nim.

Zbigniew Pełczyński

W wydaniu nr 187, czerwiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Głośne zabójstwa w PRL
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Trump w Pislandii
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Rzymianie na Wyspach Brytyjskich
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia nauczycielką życia
 5. I CO TERAZ?

  Francja po wyborczych rekordach
 6. PO PROSTU SZTUKA

  Dmuchawce w "Fangorówce"
 7. DECYDENT POLIGLOTA

  Do Fatimy bez tłumacza
 8. JJW DOCENIA IMR

  Skarpetki jakie są...
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Utrwalamy angielski
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Tajwan przy Koszykowej
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Brutalna prawda i złudzenia
 12. I CO TERAZ?

  Przegrane wygrane wybory
 13. EKONOMIŚCI NOWOCZESNYCH USŁUG

  Gdzie ich wykształcimy?
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Cuda z drewna
 15. WIATR OD MORZA

  Inflanty...
 16. PROFESORÓW DWÓCH

  Oxford Zbig o Harvard Zbigu
 17. 50 LAT METROPOLITAN OPERA W LINCOLN CENTER

  Nowojorska scena marzeń
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski ekspresowo
 19. WIATR OD MORZA

  Spadkobiercy
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł zamknięty
 21. LĘKI POLSKIE

  Bieżeństwo
 22. NA DZIEŃ DZIECKA

  Mali dorośli
 23. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdrada, zemsta i śmierć
 24. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY -

  Tron i ołtarz - "dobra zmiana"