Established 1999

PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

2 wrzesień 2017

"Winter Is Coming"

Zbliża się koniec urlopów, funkcjonariusze i politycy PiS, jeszcze odpoczywają od trudów rządzenia niepokornym narodem. Mogłoby się wydawać, że w Polsce, w okresie wakacyjnym, panowała cisza, spokój oraz harmonia – nic bardziej mylnego. PiS rozjeżdżał i dalej rozjeżdża Polskę tak jak harwestery Puszczę Białowieską. Pod topór i piły idą setki dorodnych 100 letnich drzew. W kraju nad Wisłą i Odrą ambitne „bulteriery”, wyhodowane przez PiS, skakały sobie do gardeł. Na weta oraz słowa walczono o własną podmiotowość i o zajęcie jak najkorzystniejszej pozycji do startu na nowego naczelnika państwa – pisze Andrzej Zientara.

Walczył pan prezydent od łamania Konstytucji z panem ministrem „wojennym” od destabilizacji armii i panem ministrem „sprawiedliwym” od likwidacji niezależnego sądownictwa. Rysuje się możliwość zawarcia przez premiera i prezydenta sojuszu strategicznego, tak, aby obie strony mogły uzyskać przewagę decyzyjną nad Jarosławem Kaczyńskim.

W wakacje matka natura pokazała siłę. W nocy z 11 na 12 sierpnia nad Polskę nadciągnęły gwałtowne burze, nawałnice i huragany, które w woj. kujawsko-pomorskim zebrały krwawe żniwo i zrujnowały Bory Tucholskie. Są ranni i zabici, są ogromne straty materialne. Obowiązujące procedury, w ramach Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego, zostały zignorowane przez PiS. Partia władzy jak tylko mogła unikała włączenia się w pomoc ludziom, którzy stracili dorobek życia.  Połamane i zwalone drzewa oraz brak energii elektrycznej długo uniemożliwiały im normalną egzystencję. Dopiero po kilku dniach, po nawoływaniach społecznych i obywatelskich, instytucje rządowe rozpoczęły akcję ratowniczą i pomocową.

W lipcu na forum publicznym pokazał się Jarosław Kaczyńskiego. Jego wystąpienia zostały zauważone i zobrazowały na czym ma polegać wstawanie z kolan. Niektóre wypowiedzi posła i zarazem prezesa PiS zawierają sugestie oraz treści, które wskazują między innymi na funkcjonowanie:

– politycznych narzędzi mających służyć zemście oraz niszczeniu społeczeństwa obywatelskiego. W Sejmie 18.07.2017 roku posłowie opozycji usłyszeli: „Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich, nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, zamordowaliście go, jesteście kanaliami”;

– nienawiści i pogardy żywionej wobec opozycji oraz ludzi inaczej myślących niż funkcjonariusze partyjni. W TV Trwam i Radiu Maryja 27.07.2017 roku Jarosław Kaczyński odniósł się do protestów ze strony UE, opozycji parlamentarnej i obywateli dotyczącej praworządności i zawłaszczaniu instytucji sądowych. Uznał te protesty za najazd barbarzyńców na polskie życie publiczne, który trzeba odeprzeć. Powiedział: „Obronimy Polskę ojcze dyrektorze, traktujemy to jako naszą misję”.

 Głosy obywateli „gorszego sortu”

 Od początku 2016 roku po dzień dzisiejszy polska inteligencja reprezentująca „naród gorszego sortu” wskazywała i wskazuje, że PiS anarchizuje prawo oraz życie społeczne w Polsce. Strach budzą tabuny ślepo posłusznych ignorantów, którzy dla kariery i kasy przyjmują do realizacji każde wyznaczone zadanie. Zasady mają proste: zero wstydu i sto procent pogardy dla ludzi. Tkwią w jakimś transie i euforii, gdzie obowiązują specjalne reguły i hierarchie wartości. Nie uznają artykułu 2 Traktatu o UE, który państwo polskie wcześniej zaakceptowało i zobowiązało się do przestrzegania. Wskazuje on między innymi na fundamentalne wartości takie jak: poszanowanie godności i wolności osoby ludzkiej oraz poszanowanie praw człowieka, w tym osób należących do mniejszości narodowych. Zamach na demokrację w wydaniu PiS rodzi sprzeciw wielu obywateli posiadających otwarte umysły i potrafiących samodzielnie myśleć.  Oto wybrane opinie, spośród bardzo wielu znaczniej bardziej ostrych i dosadnych, oraz głosy o sytuacji polskiej demokracji i jej pozycji w Europie.

Prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog, publicystka.

 • PiS próbuje przestawić Polskę na wschodnią mentalność.
 • Destrukcja państwa w imię kumulacji władzy postępuje i towarzyszy temu wstrętna retoryka.
 • Prezes PiS sztucznie narzuca nam konflikt. Nadzieja, że konflikt zmieni społeczeństwo jest z gruntu bolszewicka.
 • PiS izolując nas w Europie, także wschodniej, realizuje marzenia Moskwy.
 • Władza to sterowność i budowanie współpracy, a strach, dyscyplina i brak zaufania powodują, że współpraca nie będzie możliwa. PiS rozumie suwerenność po chłopsku.
 • PiS żyje w świecie mitu, który absolutnie nie jest do zaakceptowania i powoduje destrukcję.
 • PiS niszczy więcej niż nam się wydaje. Nie tylko prawo, instytucje i gospodarkę, ale niszczy też tkankę społeczną.

Prof. Andrzej Leder, filozof, autor książki pt. „Przyśniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej”.

 • PiS, jak większość partii narodowo-socjalistycznych, staje się partią wodzowskiej oligarchii idącej pod hasłami ludowymi.

Prof. Karol Modzelewski, historyk, kawaler Orderu Orła Białego.

 • Zamiary są takie, żeby odzyskać komisje wyborcze. Zgodnie ze starym powiedzeniem towarzysza Stalina, w demokracji najważniejsze są wybory, a w wyborach najważniejszym jest ten, kto liczy głosy.

Olga Jackowska-Sipowicz „Kora”, solistka zespołu Maanam.

 • Władza rozwala mój kraj, partia zawłaszcza państwo. Znowu jesteśmy w tych ciemnych, mętnych wodach międzywojnia.

Prof. Przemysław Czapliński, krytyk literacki, autor książki pt: „Poruszona mapa”.

 • Nie wyprowadzamy się z mapy europejskiej, ale „dryfujemy”. Zmiana położenia Polski wynika ze zrywania połączeń kulturowych i osłabiania więzi z sąsiadami. Przebiega w nieznanym celu i niewiadomym kierunku.

Prof. Roman Kuźniar, politolog, dyplomata.

 • Kończy się czas, kiedy PiS mógł, w swoim przeświadczeniu, bezkarnie dewastować polską demokrację, budować autorytarny nacjonalizm, spychać Polskę do europejskiej trzeciej ligi, czyli w okolice Białorusi.
 • Powożona przez Kaczyńskiego furmanka z biało-czerwoną drużyną Beaty Szydło będzie coraz wyraźniej odstawać od unijnej większości, której tempo nada nowy francusko-niemiecki motor.

Piotr Bukartyk, autor i kompozytor piosenek.

 • Mówi się, że kaczyzm rośnie w silę a to jest naszyzm czyli odmiana lepszyzmu. Żyjemy w kraju, w którym prosty lud nie odróżnia fikcji od rzeczywistości.

Prof. Ryszard Bugaj, polityk, ekonomista.

 • Praktyka rządzenia PiS nie pozostawia wątpliwości, że selekcję kadr w gospodarce i administracji zdominowały polityczne kryteria.
 • Interwencja państwa w gospodarkę ewidentnie sprzyja oligarchizacji życia publicznego.

Dr hab. Marcin Zaremba, historyk, autor książki pt: „Wielka Trwoga. Polska 1944-1947”.

 • Komuniści byli przekonani, że skutecznie rządzić można tylko z własnymi ludźmi, absolutnie posłusznymi i chętnymi do wykonywania wszelkich poleceń. Jarosław Kaczyński zdaje się to przekonanie podzielać.

Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego, publicystka.

 • Kaczyński chce rządzić jak Salazar w Portugali albo Łukaszenka na Białorusi, PiS chce takiej Polski i to jest dla nich wzór.

Sławomir Sierakowski, socjolog, założyciel i wydawca „Krytyki Politycznej”.

 • PiS, który jest antypolski i de facto prorosyjski, niszczy nie tylko demokrację, ale i podważa suwerenność.
 • Kaczyński to fanatyk, który w ostatecznym rachunku zna w polityce tylko dwa stany: albo całkowita podległość, albo zdrada.

 Polskie wojsko w odwrocie

Jednym z kluczowych elementów programowych i propagandowych PiS była narracja o zapewnieniu Polsce i Polakom bezpieczeństwa. Partia władzy od prawie dwóch lat odbudowuje, przebudowuje i udoskonala  funkcjonowanie polskich sił zbrojnych. Kilkudziesięciu doświadczonych i certyfikowanych przez NATO generałów i setki innych dowódców zostało w trybie natychmiastowym zwolnionych ze służby. W ramach destabilizacji armii ustanowiono siły obrony terytorialnej, czyli oddziały partyzanckie w służbie partyjnej.

Polska armia z połowy 2017 roku zaczyna przypominać wojsko z września 1939 roku. Śmigłowców nie ma, sprzęt pancerny poza kilkoma egzemplarzami nie spełnia wymogów nowoczesności, zakup rakiet Patriot jest coraz bardziej odległy, marynarka wojenna w zapaści, a program morski został w całości zastopowany. Jak się uda, to wyposażenie wojska w armatohaubice Krab i automatyczne moździerze Rak, samobieżne zestawy rakietowe Poprad i artyleria rakietowa Homar, baterie przeciwlotnicze Piorun i pociski kierowane Spike-LR, pojazdy terenowe Mustang i w wiele innego niezbędnego sprzętu, nastąpi po 2020 roku.

Gdy PiS wciąż z podsyca konflikt z UE oraz najbliższym sojusznikiem gospodarczym i politycznym Niemcami, to imperialna Rosja szykuję się do przeprowadzenia w dniach 14-20 września 2017 roku manewrów pod kryptonimem „Zapad 2017”. Rosja już od miesięcy przesuwa na teren Białorusi dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy w tym elitarną pierwszą gwardyjska armię pancerną. Jej obecność to przede wszystkim zagrożenie dla Łotwy oraz możliwość ataku na przesmyk suwalski, pozwalający na otwarcie korytarza z Białorusi przez Polskę do Obwodu Kaliningradzkiego. Trzeba pamiętać, że inwazja rosyjska na Gruzję (2008 rok) i Ukrainę (2014 rok) była poprzedzona podobnymi ćwiczeniami, alert strategiczny trwa.

Znamienna w swej treści i wadze merytorycznej jest wypowiedź z dnia 31 lipca 2017 roku prof. Leszka Żukowskiego, prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. W swym przemówieniu, wygłoszonym z okazji corocznej uroczystości przyznawania odznaczeń państwowych powstańcom warszawskim, zwracając się do obecnego na uroczystości prezydenta Andrzeja Dudy powiedział między innymi:

[…] Przed tygodniem byłem zaproszony na wywiad do radia lub telewizji i między innymi zdano mi pytanie, czy boję się utraty wolności. Odpowiedziałem, że się boję. A ponieważ jest Pan zwierzchnikiem sił zbrojnych, Panie Prezydencie, powiem, dlaczego się boję. Polska, średniej wielkości kraj europejski, ma dwóch większych sąsiadów, którzy w historii już czterokrotnie dokonali rozbioru naszej Ojczyzny. Nasze obecne granice ustalono po zakończeniu działań wojennych drugiej wojny światowej. Tak długo, jak będziemy członkiem Unii Europejskiej, jeden z sąsiadów może być naszym partnerem. Drugi duży sąsiad zachowuje się czasami jak prowokator, ale jesteśmy przecież w NATO. Czy jest Pan pewien, Panie Prezydencie, że chociażby jeden kraj partnerski z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie na wypadek zaatakowania nas, wiedząc, że padnie, bo to wynika z wielkości armii? Bo ja nie.[…]

                                                                       ANDRZEJ ZIENTARA

W wydaniu nr 190, wrzesień 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Królewski koncert
 2. DANE OSOBOWE

  Jesteś chroniony
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Oprawcy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Znakomite rozmówki
 5. KOŚCIÓŁ W POLITYCE PiS

  Polacy są przeciw
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Mordowanie ludzi i miasta
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Sensacje w słynnym mieście
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Trójkąt prowincjonalny
 9. PRACA DLA POLSKI

  Arystokrata, dyplomata, patriota
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnice templariuszy
 11. WIATR OD MORZA

  Reparacje
 12. PUNKTY WIDZENIA

  Kamienie na szaniec?
 13. NIE TYLKO BAJKI

  Dwa społeczne dzięcioły: Mandeville i Marks
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Niech żyją nasi sojusznicy!
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Wygodne etykietki
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  "Winter Is Coming"
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Afery w PRL