Established 1999

PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

2 styczeń 2019

Taka zmiana

PiS na swej konwencji w podwarszawskich Szeligach w dniu 15 grudnia 2018 roku ogłosił: „Polska bijącym sercem Europy”. Teraz funkcjonariusze, posłowie i senatorowie partii władzy oraz jej ludowy elektorat będą już „kochać” Unię Europejską. „Ta miłość wypływa z głębi serca i duszy jej rządu”. Tak to nagle PiS zmienia retorykę oraz narrację wobec Europy i UE, którą dotychczas nie zważając na rację stanu słowem i czynem Polakom obrzydzał. W ten infantylny sposób przymila się do wyborców – pisze Andrzej Zientara.

Andrzej Zientara

PiS zmienia twarz na potrzeby osiągnięcia sukcesu wyborczego do Parlamentu Europejskiego (maj 2019 roku) i krajowego (jesień 2019 rok). To jest kolejna próba oszukania Polaków, aby za wszelką cenę dalej kontrolować i dzielić społeczeństwo.

Jeżeli obecna władza to rządy „szpaków kleptokracji”, które zwalczają „obywatelskie bociany” symbolizujące naród, to przypomina się zabawna rymowanka, wiersz Marka Czaplickiego pt: „Bocian i Szpak”.

[…] Boćka bardzo lubią dzieci, kiedy gdzieś po niebie leci.
Żabobujcą jest ten ptak, nie boi się boćka szpak.
Z nimi było tak:
Bociana dziobał szpak, potem była zmiana, i szpak dziobał bociana.
Potem były trzy zmiany, który ptak był bardziej dziobany?
Pytanie to retoryczne, mam nadzieję, że komiczne.[…]

Wyniki wyborcze roku 2019 powinny wskazać czy „szpak” dalej będzie dziobał „bociana” czy też nastąpi zmiana i co z tego wyniknie?

Na razie to co się dzieje w polskiej polityce społecznej i międzynarodowej, uprawianej przez PiS, nie jest zabawne – to dramat.

Nadal utrzymywana jest atrapa Trybunału Konstytucyjnego, praworządność i tolerancja światopoglądowa jest skutecznie blokowana. Oszustwa propagandowe partii władzy dzielą polskie społeczeństwo na lepszych i gorszych, na patriotów i zdrajców. Nakręcany jest populizm i tolerowany narodowy szowinizm. Podejmowane są próby przeprowadzenia gangsterskiej repolonizacji instytucji finansowych i zawłaszczania wolnych mediów.

Według PiS wartości wyznawane przez demokratyczną Europe są nic nie warte, a wręcz szkodliwe i niebezpieczne dla niepodległości Polski. Wtóruje tym poglądom także premier i prezydent Rzeczpospolitej.

Europejscy przywódcy krajów strefy euro konstruują swój nowy budżet, a Polska PiS biernie się temu przygląda. Partia władzy nie chce dostrzegać, że „odjeżdżająca” nam Unia Europejska będzie przesuwać fundusze ze wspólnej kasy unijnej do niedostępnej dla Polski kasy eurolandu.

Postscriptum

Wyniki wyborcze roku 2019 wskażą czy w Polsce utrzyma się autokratyczna władza w sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi lub Rosją, czy też polskie społeczeństwo skieruje kraj na drogę demokracji i integracji europejskiej? Kogo i co będzie dalej dziobał „szpak”, jak długo i jak?

ANDRZEJ ZIENTARA

 

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Blisko obywatela
 2. NIE MA RATUNKU

  Wszechobecne złośliwe oprogranowania
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w Nowej Soli
 4. PRALNIA PIENIĘDZY

  Podwójna gra
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski bliżej
 6. WIATR OD MORZA

  Panie Prokuratorze Generalny!
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Zbrodniarz i panna
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwedzka policjantka w Afganistanie
 9. WIATR OD MORZA

  Ucieczka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Polska 1000 lat temu
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne przesłania dla wszystkich
 13. WIATR OD MORZA

  Polska bijącym sercem Europy
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań językowym mistrzem
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako wartość bezcenna
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Taka zmiana