Established 1999

PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

01/09/2018

Rozmowa myślących Polaków

Na świecie i w Europie zaczynają dominować marionetki, dla których nacjonalizm, populizm oraz beztroska wobec wyzwań współczesności to cel i kwintesencja życia. W Polsce, od początku 2017 roku rozwija się prymitywny, prostacki i pozbawiony kultury politycznej styl rządów. Działając na rzecz wyprowadzenie kraju z UE oraz utrzymania władzy PiS skutecznie podsyca beztroskę znacznej części społeczeństwa wobec łamania konstytucji i praworządności – pisze Andrzej Zientara.

Andrzej Zientara

Historia Polski to historia wzlotów i upadków począwszy od rozbiorów poprzez międzywojnie, PRL oraz liberalizm i wolność aż po parodię z demokracji. Partia władzy niszczy ustrój państwa tak jak zdewastowała kadrowo, technicznie i moralnie polskie siły zbrojne. Prawie zniszczyła Puszczę Białowieską i stadninę koni arabskich w Janowie Podlaskim. Wprowadza w Polsce chaos prawny oraz rządy kleptokracji.

Czy ten proces zjazdu po równi pochyłej da się jeszcze powstrzymać?

Odpowiedź przyniosą wyniki wyborów samorządowych w roku 2018, parlamentarnych w roku 2019 oraz prezydenckich w 2020 roku.

Rozmowy o Polsce (cześć pierwsza)

Jak obywatele postrzegają swój kraj i dokonującą się w nim rewolucję ustrojową oraz jaki ma być jej status w Europie, może obrazować poniższy dialog rodaków (na podstawie zasłyszanej rozmowy).

J… do swego rozmówcy M…

Od naszych wspólnych znajomych dowiedziałem się, że tak jak i mnie leży Panu na sercu dobro Polski. Z uznaniem przyjmuję Pana chęci i potrzebę wymiany poglądów związanych z przyszłością narodu polskiego. Obaj wiemy z polskich oraz zagranicznych mediów, że czasy są niespokojne, świat podzielony i nasilają się konflikty społeczne. W naszej kochanej Polsce władzę sprawuje kleptokracja a zawłaszczanie państwa i jego instytucji przez PiS staje się faktem. Gdy populizm i dyktatura partyjna zastępuje demokrację, gdy Polska staje się pariasem Europy, to trudno oczekiwać dobrej przyszłości dla Polaków. W nawiązaniu do naszego dawnego i przelotnego spotkania pozwalam sobie na przypomnienie, że nie podzielam poglądu jakoby 25 lat w III Rzeczpospolitej to lata stracone i zniewolone. Uważam również, że federalizacja Europy byłaby dobrym rozwiązaniem i w niczym nie podważyłaby suwerenności oraz niepodległości Polski. Jestem przekonany, że wolności obywatelskie i praworządność tylko by wzmacniała. Europa ojczyzn, w których nacjonalizm odgrywa jedną z głównych ról może być dla Polski zabójcza. Europejskie szowinizmy, począwszy od XVII wieku, dzieliły i niszczyły kontynent. W XX wieku doprowadziły do rozkrojenia Europy, której symbolem była „żelazna kurtyna”.

M… podejmuje rozmowę

Nie dostrzegam, tak jak Pan korzyści, w integracyjnej formule europejskiej. Moje obawy wywołują postawy i działania Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Rosji, państw rozgrywających mecz o jak największe wpływy w Europie. Polska nigdy się nie liczyła na arenie międzynarodowej i nadal tak jest. Unia Europejska bez poparcia przynajmniej jednego z głównych graczy nie ma szans na przetrwanie, bo jest zagrożeniem. W dzisiejszych czasach wszelkie przymierza oparte są o biznes, ten bliższy i ten dalszy perspektywiczny. Przywódcy liczących się mocarstw urządzili między sobą teatr i jest on dla zwykłych ludzi, aby dać im pożywkę dla strachu, zacietrzewienia oraz nienawiści. Trump z pomocą Putina i z dyskretną aprobatą Chin chce doprowadzić do rozpadu UE, przynajmniej w obecnym kształcie, a Polska winna wtedy przyjąć szwajcarski system prawno-ustrojowy.

J…

Jestem podobnego zdania, że UE w obecnym kształcie przestanie istnieć. Polska przestanie dostawać forsę, będzie smutno i biednie, a Polacy skoczą sobie do gardła. Będzie zamęt i rozróba wewnętrzna oraz poszukiwanie winnych. Niektórych zdrajców z konfederacji targowickiej, winnych rozpadu Polski i współpracy z rosyjskim imperium, powieszono podczas insurekcji kościuszkowskiej. Jeżeli nie UE, kto może być dla Polski mentorem i motorem dalszego rozwoju. Nie powiodło się bycie drugą Japonią, ale jest szansa stać się Węgrami lub Turcją. Na bycie Szwajcarią nie ma co liczyć, bo jesteśmy za biedni, zbyt autorytarni, skłóceni i nietolerancyjni. Mam poważne obawy, że bez integracji w ramach głównego nurtu UE nie poradzimy sobie.

M…

No tak, Polacy są podzieleni, istnieje wiele różnych frakcji polityczno-gospodarczych włącznie z podziemiem. Najbliższe wybory mogą wyłonić nowe frakcje! Co nas uratuje? Myślę, że idea trójmorza! Taka struktura, po rozpadzie UE, będzie trampoliną dla państw Europy wschodniej i środkowej.

J…

Pomysł trójmorza jest bardzo interesujący, ale nierealny. Nie udało się Dmowskiemu i Piłsudskiemu, bo ewentualni partnerzy idee odrzucili. Dmowski próbował ratować trójmorze zapraszając Rosję do udziału i nadzoru, ale sowieci wypięli się na tę inicjatywę. Teraz w XXI wieku interesy ewentualnych członków trójmorza dalej są wzajemnie sprzeczne i bardzo odlegle. Który kraj miałby być gwarantem sukcesu i liderem, bo chyba nie Polska? Putin nie dopuści do utworzenia u swoich granic takiej handlowo-militarnej i geopolitycznej struktury jeżeli nie będzie jej szefem.

M…

No cóż, będę się trzymał idei trójmorza, gdyż nic innego sensownego nie przychodzi mi do głowy. Porzucam stare dzieje, wtedy się nie udało, ale tym razem jest inna sytuacja. Po rozpadzie UE zrobi się pustka, którą wypełnią państwa z Wyszehradu i parę innych. Na ten twór przychylnie będą patrzyły Chiny, a Rosja nie będzie przeszkadzała, gdyż jest w jakimś przymierzu z Chinami. Do tego stworzy się jedwabny szlak, który wszystkich będzie zadawalał, mam taką nadzieję. Na tą chwilę przywódcą i motorem napędowym trójmorza mogą być jedynie Węgry. Orban jest najbardziej przebojowym, przebiegłym i mądrym politykiem w grupie wyszehradzkiej.

J…

Wizja, że Polską będą rządzić Węgry jest bardzo niepokojąca. Orban dąży do odbudowy królestwa węgierskiego w granicach sprzed traktatu z Trianon w 1920 roku i zbyt podporządkowuje się Putinowi. Orban dąży do nakreślenia nowego porządku politycznego w basenie Karpat, a Polskę wykreował na awanturnika w UE. Poważne zainteresowania trójmorzem deklaruje jedynie Chorwacja z jej prezydent Kolindą Grabar-Kitarovic wciąż mającą ciągoty nacjonalistyczno-faszystowskie. Mam stracha, bo słyszałem, że Trump z Putinem przehandlowali już Europę środkowo-wschodnią i zaraz kondominium rosyjskie zainstaluje się na obszarze od morza do morza. Rosja dla politycznego i gospodarczego przetrwania potrzebuje niewolniczego i technologicznego zasilenia. Średnia życia mężczyzn w Rosji to 66 lat, kraj finansuje się tylko poprzez sprzedaż surowców, a jego PKB porównywalne jest do PKB chińskiej prowincji Guangdong. Aby jako tako funkcjonować Moskwa importuje 70-85% nowoczesnej technologii, leków i urządzeń mobilnych. Po co ma importować i płacić jak mogłaby za pół darmo zabrać od wasali co jej potrzeba. Kreml dąży do odbudowy imperium carsko-radzieckiego i jego celem jest przyłączenie do Rosji byłych europejskich koloni, które w latach 1945-1990 znajdowały się pod kontrolą ZSRR. Jeżeli przyszły kierownik trójmorza zapewni polskiej kleptokracji utrzymanie się u władzy, to może dojść do wasalnego porozumienia. Moskwa ma doskonale narzędzia aby podporządkować sobie Europę środowo-wschodnią. Wystarczy tylko, żeby wstrzymała dostawy gazu i ropy do państw, które będzie chciała zatrudnić na posadach członków trójmorza.

M…

No cóż to prawda, tylko jak wyrazić coś, co jest w sferze wizji i gdy jest tak wiele niewiadomych. Nic nie jest oczywiste. Opierać się na faktach historycznych i przenosić je do rzeczywistości oraz budować na tym dzieje świata czy Polski jest błędem. Oczywiście, temat trójmorza jest takim łapaniem się przysłowiowej brzytwy. Niewiele na ten temat wiem i nie przypuszczam, by ktokolwiek z postronnych coś wiedział, jak przebiegają rozmowy i kto kogo pragnie ocyganić. Myślę, że przymierze trójmorza będzie oparte na współpracy gospodarczej i ekonomicznej, natomiast w żadnym wypadku na wspólnej walucie czy strukturze militarnej. To może potrwać parę lat i gdy stara Europa pogrąży się w chaosie może objąć kraje nadbałtyckie, Wyszehradu, bałkańskie i Austrii. Podobny pomysł by powstała Polska wzorująca się na Szwajcarii może się udać tylko wtedy, gdy polskie społeczeństwo wyedukuje się w tym temacie.

Dialogi do publikacji przygotował ANDRZEJ ZIENTARA

W wydaniu nr 202, wrzesień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Superpomocnik
 2. CIECHOCINEK

  Perła w zdrojowej koronie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niespodziewane wyjaśnienie zbrodni
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka bez nerwów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ważna inicjatywa
 6. ESKALACJA KONFLIKTU HANDLOWEGO

  Trump atakuje cłami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zapomniany brat Marszałka
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Nie jest on skruszony
 9. WIATR OD MORZA

  Śmierć prezesa
 10. HAJOTY PRESS CLUB

  Andrzej Fogtt inspiruje
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Dwa w jednym
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek Jugosławii
 13. USA - CHINY

  Prawdziwa wojna handlowa
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Rowerowa pielgrzymka
 15. WIATR OD MORZA

  Egzorcyzmów ciąg dalszy...
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Klęska we wrześniu 1939 r.
 17. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

  Półkolonialne mocarstwo
 18. WSPÓLNE CZYTANIE

  Prawdy ponadczasowe
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Kwietniowa sobota
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pojęcie moralne
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rozmowa myślących Polaków