Established 1999

PRACA DECYDENTA

8 lipiec 2020

Inny świat

Są to wspomnienia Polaka, obejmujące 5 lat pracy w japońskiej korporacji.

Polak to  Piotr Milewski, czyli Piotoru Mirefusuki, po japońsku, a ta praca to zupełnie nowy dla niego świat. Wprawdzie autor ma żonę Japonkę i mieszka od pewnego czasu z nią na Hokkaido, jednakże japońska korporacja to bardzo sformalizowane zwyczaje pracy zespołowej, gdzie jednostka jest tylko małym trybikiem w kolektywie.

Firma K. to duże przedsiębiorstwo, produkujące różne elementy elektroniczne dla producentów samochodów i artykułów gospodarstwa domowego na całym świecie, choć na dobrą sprawę czytelnik nie dowie się z książki, co firma dokładnie wytwarza. Autor, z racji swego  doświadczenia i kwalifikacji językowych, ma pomóc firmie K. w rozwijaniu kontaktów za granicą.

Autor opisuje pracę w firmie, począwszy od rozmowy kwalifikacyjnej: jednakowe ubiory, częste, wspólne kolacje i ta atmosfera, znacznie odbiegająca od zasad pracy poza Japonią, w której sporą rolę odgrywają metody presji psychologicznej na pracownika i pozory. Najważniejszą osobą w firmie był jej założyciel, Prezes. Autor zyskał sobie jego przychylność; jeździł z Prezesem na wycieczki, Prezes go wyraźnie faworyzował, co powodowało zazdrość kolegów.

Autor wymienia też wymogi, które praca w firmie K. nakładała na pracownika; najważniejszym z nich była „ciężka praca dla wspólnego dobra”. Ten wymóg powtarzano wielokrotnie. Autor stwierdził, że stał się trybikiem w maszynie firmy: zmieniano samowolnie punkty kontraktu, co nadrabiano pustosłowiem przeprosin.

Piotr Milewski wymienia też „Zasady postępowania pracownika przedsiębiorstwa K., dla którego firma miała stanowić  jakby własną rodzinę. Stąd firma dbała nie tylko o życie zawodowe pracowników, ale i szczelnie zapełniała ich czas prywatny: wszystko trzeba było uzgadniać ze zwierzchnikami, nawet odwiedziny członków rodziny w czasie wolnym. Uzgodnienia zapadały w trakcie przelicznych zebrań i narad, na których składano też różne sprawozdania.

Autor przypomina też kryzysy gospodarcze, które objęły cały świat, w tym Japonię. Szefowie reagowali na to nierzadko krzykiem; pracownicy starali się wówczas  nie rzucać im w oczy. W latach 90.tych ub. wieku był to efekt baburu keizai, czyli gospodarki bańki mydlanej i objął on w zasadzie jedynie Japonię, natomiast w czasach opisywanych przez autora, był to już światowy kryzys  giełdowy, owocujący zmniejszeniem zamówień, którego efektem była stagnacja w firmie K.

Autor ukazuje metody, jakie firma podjęła dla swego ratunku: dobrowolne zwolnienia, sprzedaż pewnych działów konkurentom. Piotr był firmie potrzebny, więc jego pozostawiono w spokoju. Odszedł sam.

Jest to unikalna relacja z pracy Polaka dla japońskiej firmy. Trzeba zapoznać się z tym dość dalekim dla nas, światem.

                                                                                              Jacek Potocki

Piotr Milewski. „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Wydawnictwo „Świat Książki”, Warszawa 2020

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Niepełnoletnia, zamordowana
  2. SZTUKA DECYDENTA

    Samotna obywatelka świata
  3. POLITYKA DECYDENTA

    Więzi transatlantyckie
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Przed rozbiorami
  5. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy na Maltę
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Obalanie flaszki
  7. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Prawdy i kity
  8. WIATR OD MORZA

    Kondolencje dla Pana Prezesa
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Wojna polsko-bolszewicka
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Co dalej na Kaukazie Południwoym?
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Takiej książki jeszcze nie było
  12. HISTORIA DECYDENTA

    Hitler po latach
  13. PRACA DECYDENTA

    Inny świat
  14. HISTORIA DECYDENTA

    Zamordowany
  15. WIATR OD MORZA

    Mamy przekopane!
  16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

    Intrygujący świat
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor straceńców
  18. RELIGIE DECYDENTA

    Wiara i praca