Established 1999

POLITYKA DECYDENTA

8 luty 2021

Czy to była Targowica?

Ten znakomity historyk napisał książkę o latach 2005-2015, czyli o latach rządów zwycięskiego PiS w okresie 2005- 2007 oraz o następujących po tych latach rządach Platformy Obywatelskiej.

Mówi o budowie tzw. IV Rzeczypospolitej, która miała zakończyć dotychczasowe rządy oligarchów w Polsce, o trudnych planach tworzenia koalicji PO-PiS, o ówczesnych rozmowach bez wyniku Donalda Tuska z prezydentem Lechem Kaczyńskim, o planach PiS zawarcia tzw. paktu stabilizacyjnego, o konfliktach Jarosława Kaczyńskiego z prominentami dawnej władzy, o koalicji PiS z „Samoobroną” i Ligą Polskich Rodzin, o krytyce PiS przez opozycję.

Autor poświęca sporo miejsca rozpadowi tej koalicji, a także dawnym sprawom, czyli  inwigilacji prawicy przez służby specjalne na początku lat 90. XX wieku, wreszcie pisze o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i o sporze Lecha Wałęsy z braćmi Kaczyńskimi oraz o problemach polskiej polityki zagranicznej w tym okresie.

Autor pisze o „machinacjach” i przeinaczeniach PO na temat działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego i o ofiarach tej działalności. Potem sporo słów o rządach PO pod kierunkiem Donalda Tuska i o konflikcie na linii rząd-prezydent. Krytyka decyzji personalnych Tuska oraz podrozdział „Chamstwo opanowuje polityczne spory”.

Afery tego okresu, w tym głośna afera hazardowa, a także różne aspekty i kierunki polskiej polityki zagranicznej i uwaga autora „Rząd Tuska realizował taktykę uśmiechów i uników” wobec Niemiec. Cały rozdział trzeci został poświęcony katastrofie smoleńskiej. Autor stwierdza, że „teoria o zamachu bombowym została szybko odrzucona”, że „niejasne były decyzje premiera Tuska”. Czyni też uwagi o „pełni władzy PO”, oraz dalsze uwagi o śledztwie smoleńskim i o polskiej polityce zagranicznej. Jeśli chodzi o śledztwo smoleńskie, autor przypomina uwagi mediów opozycyjnych o „skandalicznych zaniedbaniach rządu premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego.”

Można ocenić okres rządów koalicji PO-PSL jako fatalny dla Polski we wszelkich aspektach: „afera goni aferę”; może właśnie  dlatego tak wiele słów profesor Roszkowski poświęca walce PiS z PO. Okres rządów PO skończył się. Na podstawie książki, czytelnik może ocenić, że był to okres w historii Polski negatywny. Ale czy od razu można powiedzieć, że był to „Kierunek Targowica”? Trzeba tę książkę przeczytać, by jakąś własną ocenę wypowiedzieć.

                                                                                              Jacek Potocki

Wojciech Roszkowski. „Kierunek Targowica. Polska 2005-2015. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków 2019, str. 311

W wydaniu nr 231, luty 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polityka i narty
 2. ALBA LACH HERITAGE

  Jak Polak ze Szkotem...
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Samobójczy happy end
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA obawiają się Chin
 5. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Bohaterowie "po przejściach"
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Szkoła
 7. POLITYKA DECYDENTA

  To nie tylko fabryka świata
 8. WIATR OD MORZA

  Atestacja stanowisk
 9. OPOWIADANIE

  Nosorożec
 10. SZKOŁA DECYDENTA

  "Znów za rok matura..."
 11. ANGLIK IN POLAND

  Takie były początki
 12. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Same bestsellery...
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  GROM i jego ludzie
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Czy to była Targowica?
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potrzeba dystansu
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O Polakach i o Niemcach
 17. OPOWIADANIE

  Pies
 18. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Trudno się oderwać
 19. WIATR OD MORZA

  Ach, ten luty
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nokaut przez trawers
 21. HISTORIA DECYDENTA

  Niechętni krucjatom