Established 1999

PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

16 marzec 2022

Współczesna sztuka Inuitów

Czerpią z tradycji, wchodząc z nią w twórczy dialog. Wymykają się sztywnym podziałom i swobodnie łączą światy pozornie od siebie odległe. We wtorek, 15 marca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, otworzyła się wystawa „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” przygotowana przez West Baffin Eskimo Cooperative oraz Fundację Kultury i Dziedzictwa we współpracy z Ambasadą Kanady. To pierwsza w Polsce ekspozycja współczesnej sztuki inuickiej.

Johnny Pootoogook, Untitled, 2019 Colour pencil and ink on paper. Źródło: etnomuseum.pl

 

Od ponad sześćdziesięciu lat na kanadyjskim Przylądku Dorset z sukcesem działa oddolna i w całości zarządzana przez Inuitów instytucja – West Baffin Eskimo Cooperative – powołana celem wspierania twórczości artystek i artystów, reprezentująca ich za granicą, realizująca wystawy w Kanadzie i na całym świecie.

W ostatniej dekadzie prace współczesnych artystów pochodzących z rdzennych ludów Kanady można było zobaczyć na Biennale w Wenecji i w Sydney czy na wystawach w Nowym Jorku i Cambridge.

Dwa lata temu na wystawie „Wiek Półcienia” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prezentowane były rysunki Qavavau Manumie.

W Polsce nie było dotychczas wystawy poświęconej w całości współczesnej sztuce inuickiej. Pierwsza tego typu ekspozycja otwiera się właśnie w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Potrwa do 30 kwietnia 2022 r.

Izabela Piasecka z Fundacji Kultury i Dziedzictwa wyjaśnia: „Fundacja, między innymi, działa po to, aby poprzez sztukę przełamywać różne stereotypy dotyczące współczesnego świata. Zaangażowaliśmy się w wystawę współczesnej sztuki Inuitów z Kinngait, by pokazać, że dzieł ludów rdzennych nie można traktować wyłącznie w kategoriach twórczości etnograficznej”. Stojący na czele West Baffin Eskimo Cooperative Pauloosi Kowmageaka dodaje: „W należących do naszej kooperatywy Kinngait Studios w Nunavut przez ponad sześć dekad powstały jedne z najlepszych i najważniejszych dzieł sztuki kanadyjskich Inuitów”.

Kuratorem wystawy „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” jest William Huffman, znawca rdzennej kanadyjskiej sztuki współczesnej, związany z West Baffin Eskimo Cooperative. Wybrał on dzieła dziewięciu twórców, zarówno tych uznanych w świecie sztuki – jak Shuvinai Ashoona, której rysunki cenione są od lat 90. – jak i artystów i artystek młodego pokolenia.

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie podziwiać można prace Saimaiyu Akesuk, Shuvinai Ashoonę, Qavavau Manumie i Johnny’ego Pootoogooka, którzy tworzą w rozmaitych estetykach, od klasycznie rozumianej ilustracji po fantastykę. Wszyscy oni nawiązują do tradycji sztuki inuickiej, prowadząc z nią twórczy dialog i wykorzystując tradycyjny kanon do osobistej wypowiedzi artystycznej. Ooloosie Saila, autorka tryptyku melancholijnych akwafort – jedynych dzieł rytowniczych na wystawie – w swojej twórczości inspiruje się przede wszystkim lokalnym krajobrazem i możliwościami jego przedstawiania. Ekspozycję dopełnią prace grupy inuickich rzeźbiarek i rzeźbiarzy obejmującej Ningeosiaq Ashoonę, Palayę Qiatsuqa, Pitseolaka Qimirpika, Kudlo Kellipalika i Toonoo Sharky’ego.

Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait to eksploracja bardzo współczesnych narracji z wyłącznie inuickiej perspektywy. William Huffman tak ją komentuje: „Z jednej strony ekspresja twórcza, która wyłania się z Kinngait, precyzyjnie dokumentuje arktyczny świat artystów. Z drugiej strony, prace te prowadzą nas przez momenty czystej wyobraźni. We współczesnym kontekście sztuka inuicka staje się coraz bardziej znana z syntezy starszych konwencji artystycznych z nowymi i aktualnymi wpływami”.

W związku z wojną w Ukrainie wystawa „New Inuit Art. Współczesna sztuka Inuitów z Kinngait” zakończy się charytatywną licytacją online dwóch prac przez portal Artinfo.pl. Dochód z niej przekazany zostanie w całości na pomoc humanitarną dla Ukrainy. W ten sposób rdzenni artyści z Kanady wesprą mieszkańców Ukrainy.

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Kandydat na króla
  2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    PRL bis
  3. RELIGIA DECYDENTA

    Życie w klasztorze
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Trudne relacje sąsiadów
  5. WIATR OD MORZA

    Czas na łady
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Depresja
  7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

    Idea wojny w kulturze Państwa Środka
  8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

    Współczesna sztuka Inuitów
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ważna twórczość
  10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Pomoc państwa
  11. DECYDENT GLOBTROTER

    Biblijny kraj
  12. HISTORIA DECYDENTA

    Legenda polskich szwoleżerów
  13. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Mordercy są wśród nas
  14. MILITARIA DECYDENTA

    Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
  15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

    Maluje poezje
  16. LEKTURY DECYDENTA

    O istocie alchemii
  17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

    Chaos usprawiedliwiony
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mikroklimat grajdołka
  19. WIATR OD MORZA

    Gang Olsena
  20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rozważania