Established 1999

PO PROSTU SZTUKA

28 listopad 2016

Miłość w czasach cyberkultury

 

Minęło kilka miesięcy od czasu, gdy na tym miejscu w cyklu „Po prostu sztuka…” przedstawiłem Państwu twórczość Evy Chełmeckiej. W ubiegłoroczne wakacje zachęcałem do odwiedzenia Weneckiego Biennale sztuki, na którym Eva Chełmecka prezentowała swe dwie prace w ramach trzech wystaw. Zostały one zauważone na tyle, że ich autorka otrzymała zaproszenie z… Buenos Aires do wzięcia udziału w wystawie SELF IDENTITIES w Laura Haber Gallery w czerwcu tego roku – pisze Cyprian Nikodem Hypko.

Wrota

Niestety, z racji kosztów związanych z wysyłką prac do Argentyny, Eva Chełmecka musiała ograniczyć się do zaprezentowania tylko jednej i to niewielkiej, ale charakterystycznej dla jej twórczości, pracy.

Nie pisałem o tym wczesniej, bo nie przeszło by mi przez… klawiaturę zapraszanie szanownych czytających do zaoceanicznej wyprawy…

I bardzo dobrze się stało, bo dzisiaj m. in. pracę zatytułowaną „HE FAIRY OF JAZZ – WRÓŻKA JAZZU”, która ma za sobą kilkanaście tysięcy kilometrów przeprawy przez Atlantyk tam i z powrotem można bedzie obejrzeć na wytawie MIŁOŚĆ W CZASACH CYBERKULTURY w galerii Rabbithole ART. ROOM. Wystawie, na której Eva Chełmecka prezentuje malarstwo, assemblage i obiekty rzeźbiarskie. Wywodząca się z surrealizmu technika assemblage’u, w kontekście dzisiejszych czasów rozbuchanej konsumpcji, w pracach Evy Chełmeckiej nabiera nowego wydźwięku – jest swoistym artystycznym recyklingiem.

Władysław Hasior tworzył swoje assemblage z elementów otaczających go na co dzień, z fragmentów maszyn rolniczych, grabi, noży, ołowianych żołnierzyków, wydobywając z nich przejmujące metafory odnośnie czasów, w których przyszło mu żyć. Eva Chełmecka jakby mimochodem staje się kontynuatorką twórczej myśli Hasiora. Sięgając po układy scalone, mikroprocesory, szczątki telefonów komórkowych – jakże spektakularne symbole naszych czasów i wchłaniającej nas cyberkultury – udowadnia, że jest wnikliwą obserwatorką otaczającej nas rzeczywistości .

Tytuł wystawy, oprócz tego, że pochodzi od jednej konkretnej pracy należącej do tego cyklu, jest też symbolem – parafrazą tytułu głośnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Patrząc bowiem na historię ludzkości z szerszej perspektywy, można by uznać cyberkulturę za zarazę naszych czasów, rozprzestrzeniającą się błyskawicznie i w wielu przypadkach noszącą znamiona chorobliwego uzależnienia. Cyfryzacja i postępująca technicyzacja naszego życia, choć ma wiele różnych oczywistych zalet, akurat w dziedzinie miłości, przyjaźni czy seksu, zdaje się mieć również nieco toksyczny wpływ, bo wirtualny kontakt coraz bardziej zdaje się wypierać ten osobisty…

wrozka-jazzu

HE FAIRY OF JAZZ – WRÓŻKA JAZZU – jedna z najnowszych prac, nieco przetrzymana przez argentyńskich celników, ale na szczęście uwolniona na czas, zdążyła na wspomnianą wystawę

W swoich rzeźbach i kompozycjach Eva Chełmecka posługuje się przedmiotami zużytymi w znaczeniu komercyjno – konsumpcyjnym, zdaje się bawić odłamkami kultury luksusu, sięgając po takie materiały jak: eleganckie bombonierki, sztrasowa biżuteria, cekiny, fragmenty flakonów drogich perfum… Jest to z jednej strony poszukiwanie sensu w powszechnym gromadzeniu, przerabianiu i marnowaniu różnorodnej materii, z drugiej zaś chęć sprowokowania u odbiorcy refleksji nad tym ile przedmiotów, często kosztownych i trwałych, a tak naprawdę niezbyt nam potrzebnych, nabywamy, zużywamy i wyrzucamy.

Opowiada o tym np. obraz INTERFEJS przedstawiający „dialog” dwóch układów scalonych – refleksja na temat coraz większej popularności różnych znajomości zawieranych przez internet, a często wręcz rozgrywających się tylko i wyłącznie w wirtualnej przestrzeni…

Rzeźba CYBERMEN z kolei, to skamieniały człowiek wrośnięty na stałe w układy scalone i inne elementy elektroniki – przejmująca metafora tego, jak integralną częścią nas stały się nowe technologie…

cybermen-500

Cybermen

Postępująca technicyzacja naszego życia wpływa jednak nie tylko na to jak funkcjonuje człowiek w tym nowym, cały czas dynamicznie zmieniającym się świecie, ale też powoduje nieodwracalną degradację środowiska. I właśnie ten temat jest kolejnym motywem przewodnim tej wystawy.

Eva Chełmecka zdaje się pytać – czy rzeczywiście będziemy szczęśliwi w świecie, w którym zabraknie żywych zwierząt, a zastąpią je stworzenia mechaniczne i zmodyfikowane genetycznie? (obiekt CYBERTIGER).

W kolejnej pracy, która będzie miała premierę w galerii Rabbithole ART. ROOM, pt. BE(e) THE PLANET SAVIOR, Artystka przypomina nam, że każdy, nawet najmniejszy element ekosystemu, np. pszczoła, jest absolutnie niezbędny do jego harmonijnego funkcjonowania, a zarazem – że każdy z nas może, w swojej własnej skali, być niemal zbawcą naszej planety, zmieniając odrobinę swoje codzienne nawyki…

rabbbbit

Jednocześnie, poruszając te wszystkie istotne tematy, Eva Chełmecka ani na chwilę nie traci z oczu podstawowej roli dzieła sztuki, którą jest po prostu piękno i dekoracyjność. Niezależnie od materiałów i technik tu zastosowanych (a te można by długo wymieniać), to każda z tych prac jest niesamowicie przyciągającą wzrok mozaiką form i faktur, wibrującą kolorami, metalicznymi błyskami i efektami świetlnymi…

Warto wybrać się do Rabbithole ART. ROOM, na ulicę Poznańską 15 w Warszawie. Dodam, że pod tym adresem dzisiaj, w pieczołowicie odrestaurowanej kamienicy z początku XX wieku, mieści się tzw. boutique hotel, a przed wojną mieściła się ambasada Związku Radzieckiego…

CYPRIAN NIKODEM HYPKO

 

W wydaniu nr 180, listopad 2016, ISSN 2300-6692 również

  1. IMR I KWIAT KOBIECOŚCI

    Drugie życie, nowa ja
  2. PO PROSTU SZTUKA

    Miłość w czasach cyberkultury
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Podręcznik kontrwywiadowcy-amatora
  4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Walka o członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
  5. "GENTLEMAN"

    Kroniki piarowe
  6. WYCZYTYWACZ

    Sejmowa cenzura
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Londyńska mozaika
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Oberkomandos
  9. WIATR OD MORZA

    Wilcza fosa
  10. WYWIAD DLA VIP

    Lwica piaru
  11. Z KRONIKI BYWALCA

    Hołd złożony Tadeuszowi Mazowieckiemu
  12. A PROPOS...

    Donald Trump na przekór wszystkim i wszystkiemu
  13. I CO TERAZ?

    Clinton, Trump, a może ten trzeci?
  14. LEKTURY DECYDENTA

    Nieżywi bohaterowie
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    CETA podpisane!
  16. WIATR OD MORZA

    Myśli i czyny...
  17. W OPARACH WIZERUNKU

    Drogi i ścieżki do celebrytyzmu