Established 1999

PAŃSTWO ŚRODKA

18 czerwiec 2023

Kwiaty czterech pór roku

Każdy klimat ma swoje ulubione kwiaty. W Chinach królują śliwy, peonie, lotosy i chryzantemy. Każda pora roku ma swojego „opiekuna”. Kwiatem zimy jest śliwa – ume – pisze Elżbieta Potocka.

 Kwitnie, zanim jeszcze rozwiną się liście. Zaczyna już w styczniu i dlatego jest symbolem odporności i wytrwałości. Ma pięć płatków, które symbolizują pięciu bogów szczęścia: Długowieczności (Shou), Szczęścia (Fu), Pozycji społecznej (Lu), Szczęśliwego życia (Xi), i Bogactwa (Cai).

Bogowie szczescia

Zawiera też aluzje do seksualnych rozkoszy. Od wieków łoże nowożeńców przykrywano pledem z motywem kwiatów śliwy.

KWIAT WIOSNY TO PEONIA

Peonia OK

Ukochana przez Chińczyków już 1000 p.n.e. Czasem zwana „kwiatem bogactwa i szczęścia”. Niektóre jej odmiany były tak cenne, że stanowiły posag lub spadek. Występuje w trzech kolorach i każdy symbolizuje coś innego: czerwona – miłość i namiętność; różowa zrozumienie między partnerami, a biała to wyraz czułości.

LOTOS – TO KWIAT LATA

Lotos

To jedna z najważniejszych roślin w Chinach. I najświętszych. Związana z buddyzmem. Opowieść głosi, że wszędzie, gdzie stąpał mały Budda, zakwitały kwiaty lotosu.

Cykl życiowy lotosu różni go od innych roślin. Korzeniami tkwi w mętnej, błotnistej wodzie, w nocy się w niej zanurza, a rano znowu rozkwita. Jego czysty kwiat unosi się na długiej łodydze, a jego płatki nie opadają po zawiązaniu się owocu. Kiedy kwitnie jednocześnie sadzi ziarno. Przez ten niezwykły cykl stał się symbolem odrodzenia i czystości, i częścią symboli buddyzmu, który uczy, że ludzkie życie jest jak „kwiat lotosu” i „mętna woda”, czyli realia codziennego życia. Ponieważ to jedyna roślina, która jednocześnie wytwarza zarówno kwiat – przyczyna, jak i strąk nasion – skutek, stała się symbolem buddyjskiej zasady równoczesności przyczyny i skutku, duchowego przebudzenia, czystości i wierności.

Po lotosie

CHRYZANTEMA – KWIAT JESIENI

Chryzantema

Kwiat niezwykły – kwiat cesarski. Uprawiany w Chinach od 3 tysięcy lat. Zwany też „Pustelnikiem wśród kwiatów”. Żyje, kiedy inne już zwiędły. Jest symbolem długowieczności. Symbolizuje też szczęście i pragnienie spokojnej emerytury.

Zgodnie z zasadami feng shui (patrz: https://decydent.pl/chinska-energia/)  kwiaty chryzantem w domu to źródło natury i przyjemności. Pozytywnie wpływa na naszą psychikę.

Urodę tych kwiatów można podziwiać w filmie  Yimou Zhanga „Cesarzowa”.

PlakatELŻBIETA POTOCKA
miłośniczka chińskich kwiatów i chińskiego kina

W wydaniu nr 259, czerwiec 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. CZARNY ELIKSIR

    Szatański napój
  2. ZAPOMNIANA ROCZNICA

    Wojna koreańska
  3. CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

    Narodowe kwiaty w herbach
  4. PAŃSTWO ŚRODKA

    Kwiaty czterech pór roku
  5. WYTRWAŁOŚĆ POPŁACA

    Kojak nie doczekał
  6. MARKOWE ZAGADKI

    Pi Zet You
  7. UPALNE LEKTURY

    Lato
  8. KONKURSY KULINARNE

    Pies na talerzu
  9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Ekstrawagancja pretensjonalna