Established 1999

NKWD I DECYDENT

19 grudzień 2019

ZSRR w czasie wojny

Akcja powieści rozpoczyna się w 1942 roku w głodującym, oblężonym przez Niemców, Leningradzie. W mieście pojawiła się rosnąca liczbowo banda ludojadów, którzy mordowali ludzi dla mięsa; penetrowali nawet groby i atakowali żołnierzy.

Bohater powieści, Razumowski, w randze majora, pod przykryciem porucznika, tropił sektę takich kanibali. Wchodzi on w konflikt z pułkownikiem Kutiepowem z NKWD, który to konflikt toczy się przez całą powieść, zatruwając skutecznie życie Razumowskiemu.  Przy okazji sporo interesujących uwag na temat blokady i obrony Leningradu.

Napad kanibali na Razumowskiego, czy rola panienki Wiery Turkuł oraz profesora Dankella to inne, barwne elementy powieści. Profesor wprowadza Razumowskiego w historyczne arkana sekty rytualnych ludożerców, potem profesor w niewyjaśnionych okolicznościach ginie. W rzeczywistości ocaleje z wypadku i pojawi się pod koniec powieści jako von Ziethen, natomiast Razumowski nadal poszukuje mistrza sekty, którym jest właśnie profesor Dankell. Inni, wpływowi członkowie sekty, a także pomocnicy Razumowskiego, również giną.  Razumowski pojawia się w Moskwie, za nim podąża Kutiepow. W Moskwie Razumowski wdaje się w bijatykę z szefem moskiewskiej milicji, pułkownikiem Poliakowem. Potem okazuje się, że w ten sposób Razumowski ratuje życie Poliakowowi, który staje się kumplem Razumowskiego: niejeden raz mu pomoże w trudnej sytuacji.

Niezwykle interesujące jest spotkanie Razumowskiego ze złowieszczym szefem NKWD, Ławrientijem Pawłowiczem Berią, na którego poparcie Razumowski się potem wielokrotnie powołuje; a sam zostaje skierowany na nową misję, która polega na odzyskaniu zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki. Ta misja ma być realizowana na polecenie samego Stalina. Czytelnik ma okazję prześledzić jej przebieg i efekty. Te ostatnie to carskie precjoza.

Wreszcie, miejsce tzw. błatnych w świecie przestępczym ZSRR oraz ich mistrzostwo w wystawianiu fałszywych dokumentów, czy tajemnicza śmierć oblatywacza Sincewa, pupilka Stalina; którego zamordowaniem interesował się sam Beria. W powieści pojawiają się kolejni zamordowani, prominentni politycy i sportowcy radzieccy. I ostateczne spotkanie Razumowskiego z Kutiepowem, przed którego śmiertelnym strzałem Razumowski ratuje Berię. Razumowski demaskuje morderców, których i tak ratuje ze szpitala sekta kanibali, przy okazji mordując innych chorych. Na zakończenie kolejna misja Razumowskiego we wsi Aleksandrówka, gdzie Niemcy rozpylają zarazki wąglika. Tam działa tajemniczy von Ziethen, którym okazał się wcześniej zmarły profesor Dankell.

Interesująca książka, ukazująca mroczną pozycję NKWD w stalinowskim ZSRR oraz skomplikowane stosunki w zaatakowanym przez Niemców ZSRR.

                                                                                              Jacek Potocki

Adam Przechrzta. „Demony Leningradu”. Wydawnictwo „Fabryka Słów”, Lublin

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. STYL DECYDENTA

    Żyjmy właściwie!
  2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Do ostatniej kropli krwi
  3. NKWD I DECYDENT

    ZSRR w czasie wojny
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Znieść celibat?
  5. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Zbiór zagadek i rozwiązań
  6. POLITYKA DECYDENTA

    Trump bez tajemnic
  7. 13. MEDIATORY

    Laureaci
  8. NOWELE DECYDENTA

    Perełki polskiej literatury
  9. SMAKI DECYDENTA

    Sery Gusto z Czarnocina
  10. DECYDENT POLIGLOTA

    Wszystko o języku angielskim
  11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

    Od żemyka do konika
  12. WIATR OD MORZA

    Polskie legendy
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Sankcja honorowa
  14. KOBIETY DECYDENTA

    Pomogły wygrać wojnę