Established 1999

MRÓZ W HONGKONGU

13 luty 2023

Oni też nie mają węgla

Kiedy na naszym termometrze jest 6 stopni Celsjusza zimą, to albo się irytujemy, że nie ma zimy i śniegu, co wyklucza radość zabaw z sankami i nartami, albo cieszymy się, bo taka temperatura oszczędza nam wydatki na ogrzewania mieszkań.

Luty w Hongkongu jest zawsze mglisty. Fot. EP

Kiedy tyle stopni jest w Hongkongu, to trudno normalnie funkcjonować.

Hongkong leży w strefie podzwrotnikowej, ze wskazaniem na klimat umiarkowany przez prawie pół roku. Przez wiele miesięcy jest gorąco i wilgotno. Wilgotność latem czasami dochodzi do 100%. Jeszcze w listopadzie temperatury dochodzą do 30 stopni Celsjusza. W grudniu dalej jest przyjemnie – dużo słońca temperatury powyżej 20 stopni, ale styczeń i luty są już nieprzyjemne.

Z północy, czyli z kontynentu wieją zimne, suche wiatry. Na niektórych obszarach Hongkongu temperatura spada poniżej 10 stopni C. Na wzgórzach w kontynentalnej części Hongkongu, tj. na Nowych Terytoriach temperatury czasami spadają poniżej zera. I cieszy to wtedy „łowców mrozu”. Ludzie udają się w te okolice, by doświadczyć „prawdziwej zimy”.

Termometr
Fot. Felix Wong, South China Morning Post, 26 stycznia 2016.

I zimą marzną. Nawet „zamarzają” na śmierć. Co roku kilkanaście osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu. To ludzie starsi i biedni. W żadnym hongkońskim przeciętnym domu nie ma ogrzewania. Można dogrzewać się prądem, ale rachunki za prąd to bajońskie sumy. Ci przeciętnie zarabiający latem nie używają klimatyzatorów, a zimą się nie dogrzewają.

Kiedy przeżyłam pierwszą zimę w HK byłam zdziwiona wyglądem mieszkańców. Chodzili w ciepłych kurtkach, kozakach, czapkach, szalikach, rękawiczkach, kożuchach i futrach. Przy temperaturze 20 stopni w grudniu i styczniu – ubierałam się jak u nas wiosną. Ale kiedy już zbliżała się moja czwarta zima w tym miejscu, też nosiłam kurtkę, szalik, rękawiczki i kozaki.

Było zimno. Organizm zauważył różnicę między 45 latem i 15-10 stopni zimą.

Elżbieta Potocka

 

W wydaniu nr 255, luty 2023, ISSN 2300-6692 również

 1. HANDLOWE MEANDRY

  Jak marchewka trafiła do Chin
 2. ZAPROSZENIE CZY INVITATION?

  A jednak razi...
 3. UTAJONE UMIEJĘTNOŚCI

  Podstępne egzorcyzmy
 4. MRÓZ W HONGKONGU

  Oni też nie mają węgla
 5. WSPOMNIENIE

  Przyjaciel Polski
 6. PODRÓŻE W CZASIE

  Renesans tramwaju
 7. MOWA SERCA

  Moja przygoda z językiem arabskim
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Miejsce w szeregu