Established 1999

MIASTA DECYDENTA

1 lipiec 2022

Piotrków Trybunalski

Beata i Paweł Pomykalscy to podróżnicy, którzy z tego co zobaczą i sfotografują robią przewodnik. Ich ostatni to „Polska z pomysłem. Miasta i Miasteczka”. Tym razem skupili się na 90 małych miastach i miasteczkach.

Przybliżają kilka z każdego województwa i wybrali takie, które „coś” w sobie mają – unikatowe zabytki, skrywające jakąś opowieść, kuszące klimatem. Spośród tych 90 zwrócę uwagę na jedno – „gwiazdę dużego ekranu i polityki”, które „mogłoby ubiegać się o rolę filmowej stolicy naszego kraju”.

To Piotrków Trybunalski. Od 1957 roku nakręcono tu sceny do ponad 20 filmów i wielu seriali. Najbardziej znane to „Vabank”, „Ewa chce spać”, „Jan Serce”, „Nowy Jork, czwarta rano”, „Akademia Pana Kleksa”, „Psy”, „Uprowadzenie Agaty”, „Pan Tadeusz”, „Przedwiośnie”, „Bitwa warszawska 1920”, „W ciemności”.

Piotrków grał rolę Lwowa, Warszawy, Paryża. Tu kręcili Janusz Morgenstern, Agnieszka Holland, Władysław Pasikowski i Andrzej Wajda. Wiele scen kręcono na Starym Mieście. To jeden z najciekawszych w Polsce środkowej zespołów dawnej zabudowy miejskiej, z centralnie położonym rynkiem, przylegającymi do niego ulicami i zabytkowymi budowlami z różnych okresów historii miasta.

GodloPiotrków Trybunalski to także miasto królewskie, czyli lokowane na obszarach należących do króla, a jako miasto królewskie jego rola w systemie Królestwa Polskiego była ważna. Tu odbywały się zjazdy parlamentu polskiego. Tu król Jan Olbracht w 1493 roku ustalił ostateczny kształt parlamentu polskiego z podziałem na Senat i Izbę Poselską. Tu od roku 1578 aż do pierwszego rozbioru Polski w 1792 roku znajdowała się siedziba Trybunału Koronnego – najwyższego sądu dawnej Rzeczypospolitej i wtedy do nazwy Piotrków dodano Trybunalski.

W burzliwe dzieje miasta wpisały się kolegia jezuitów i pijarów kształcące młodzież szlachecką. W XVIII wieku tu nauki pobierali ludzie, którzy zapisali się w historii Polski jako ważne postacie życia politycznego i naukowego jak Stanisław Konarski – reformator oświaty, Stanisław Małachowski i Tomasz Maruszewski, absolwent piotrkowskiego kolegium pijarów, w którym dzisiaj mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego – moje liceum i moje miasto.

                                                                                                Jacek Potocki

Beata i Paweł Pomykalscy, „Polska z pomysłem. Miasta i Miasteczka”, Wydawnictwo „Bezdroża”, 2022, stron 360.

 

W wydaniu nr 248, lipiec 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. PUNKT WIDZENIA

    O zaniechaniach na froncie ideologicznym
  2. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Od Yoshiwary do celibatu
  3. O HAMAKOWANIU NA ŁONIE

    Sarenka
  4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Troskliwe rady
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Przygarnij książkę
  6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Alaska nasza
  7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Hotele miłości
  8. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Gejsza i Uno
  9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Zapomniane wojny, zapomniani jeńcy
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zakochany słoń
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Co się zauważa, co "istnieje"
  12. MIASTA DECYDENTA

    Piotrków Trybunalski
  13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Dzielnice Czerwonych Latarni