Established 1999

MARKOWE ZAGADKI

11/06/2023

Pi Zet You

Podczas tenisowego finału Rolanda Garrosa telewidzowie mieli do rozwiązania dwie zagadki.

Na czapeczce i koszulce trzykrotnej mistrzyni wielkoszlemowego turnieju w Paryżu widniały nieznane w świecie marek dwie litery: ON. A obok trzy litery: PZU.

Pierwszy skrót oznacza szwajcarską firmę produkująca sportową odzież i obuwie, a jej udziałowcem jest Roger Federer. Dzięki Idze nowa światowa marka ma dużą szansę utkwić w świadomości nie tylko kibiców.

Bardziej swojsko jest z akronimem PZU.

Cały świat zachodził w głowę, jakiż to nieznany nigdzie potentat kryje się za Pi Zet You? Ale od czego jest Google. Po wpisaniu pzu pojawia się strona z nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń – jak najbardziej wyłącznie w języku polskim. Dla wytrwałych poszukiwaczy (bankierów, przedsiębiorców, szpiegów) pozostaje Google Translator.

Jaki międzynarodowy skutek może nieść taka przetłumaczona sztucznie informacja? Może taki: skoro najlepsza tenisistka świata (która może przebierać w sponsorskich ofertach) reklamuje okrągłe logo Pi Zet You, to znaczy, że Pi Zet You jest naprawdę znaczącą marką. Ale gdzie? Jedynie w kraju nad Wisłą. Czyli nie jest marką globalną.

Ale nie miejmy żalu do PZU. Bo nasza chata z kraja i byle polska wieś (…) spokojna, jak z dumą podkreśla Kaczyński.

Niestety, Polska nie ma żadnego markowego produktu o zasięgu ani europejskim, ani globalnym, którego logo mówiłoby cokolwiek postronnym obserwatorom. I nie będzie miała. Bo co z tego, że w gry komputerowe CD Projekt gra cały świat, skoro to marka tylko dla wtajemniczonych.

Do końca świata i jeden dzień dłużej musi nam pozostać świadomość, że po 1945 roku mamy (mieliśmy) dwie światowe marki: Jana Pawła II i Lecha Wałęsę.

DECYDENT SNOBUJĄCY

W wydaniu nr 259, czerwiec 2023, ISSN 2300-6692 również

 1. CZARNY ELIKSIR

  Szatański napój
 2. ZAPOMNIANA ROCZNICA

  Wojna koreańska
 3. CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

  Narodowe kwiaty w herbach
 4. PAŃSTWO ŚRODKA

  Kwiaty czterech pór roku
 5. WYTRWAŁOŚĆ POPŁACA

  Kojak nie doczekał
 6. MARKOWE ZAGADKI

  Pi Zet You
 7. UPALNE LEKTURY

  Lato
 8. KONKURSY KULINARNE

  Pies na talerzu
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Ekstrawagancja pretensjonalna