Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

8 kwiecień 2017

Królowa - symbol

Jest to formalnie książka o najbardziej rozpoznawalnej osobie w świecie, czyli Elżbiecie II, królowej Wielkiej Brytanii, natomiast faktycznie jest to książka o całej rodzinie królewskiej, a nawet o Wielkiej Brytanii.

Autor jest świetnie wprowadzonym w temat brytyjskim dziennikarzem, który nie ukrywa swej sympatii wobec 91-letniej monarchini, chociaż w książce nierzadko przypomina momenty przykre w okresie jej panowania. Jest w swej relacji rzetelny aż do bólu, ale najwyraźniej robi to zręcznie, skoro rękopis książki został przekonsultowany z dworem, który zaaprobował jej wydanie.

Już w prologu wyraża szereg opinii, które bardzo trafnie charakteryzują Elżbietę II, np. „Jej rola polega na pokazywaniu się” czy „Ma wielki autorytet, ale nie ma władzy”. Ona jest zwierciadłem państwa, a oprócz niej, Wielka Brytania ma rząd. Marr dość często akcentuje to rozróżnienie, uznając je za zasadniczy fundament wolności.

Sama dynastia hanowerska ma korzenie niemieckie, a jej pełne nazwisko brzmiało: „Sachsen-Coburg-Gotha”. Było to szczególnie kłopotliwe w czasie i zaraz po I wojnie światowej, kiedy ich niemieccy kuzyni wspierali Kaisera, stąd członkowie dynastii zaczęli szukać, a potem tworzyć sobie nową tożsamość. Autor dość szczegółowo informuje o genezie „nowej dynastii Windsorów”, potem relacjonuje jej życie i twórczość po I wojnie, nie zapominając o romansie Edwarda VIII z rozwiedzioną Amerykanką i o jego abdykacji. Wiele jest o rodzicach królowej Elżbiety II, o jej aktywności charytatywnej i quasi-wojskowej w czasie II wojny światowej, wreszcie o początkach jej związku z księciem Edynburga, który od samego początku nie miał, jako cudzoziemiec, lekkiego życia w ksenofobicznej Anglii.

Proces rozpadu Imperium Brytyjskiego oraz powstanie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, to kolejny wątek książki. Przeprawy Elżbiety z kolejnymi premierami Wielkiej Brytanii, słynne z nimi cotygodniowe lunche: galeria sympatii i antypatii. Szczególnie sporo miejsca poświęca autor tzw. awanturze sueskiej w 1956 roku i pytaniu: jak daleko ówczesny premier Anthony Eden wprowadził w tej sprawie królową w błąd. Wiele w książce jest o niełatwych relacjach monarchini z premier Margaret Thatcher.

Trudne i bulwersujące sprawy rodzinne, głośny romans księżniczki Małgorzaty, rozwody dzieci, casus księżnej Diany Spencer, sprawy finansowania monarchii, to dalsze tematy. I codzienne zajęcia królowej.

Znakomita książka, która nie tylko ujawnia sekrety dynastii, ale i podaje argumenty na jej przetrwanie.

Autor nie zajmuje wyraźnego stanowiska w temacie, kto będzie następnym monarchą, po Elżbiecie II. Wiele ciepłych słów mówi o księciu Williamie, ale nie odrzuca możliwości, że zgodnie z zasadami, kolejnym królem będzie Karol, książę Walii, który zresztą nie bardzo się do tego zajęcia pali.

                                                                                              Jacek Potocki

Adrew Marr „Prawdziwa królowa Elżbieta II, jakiej nie znamy”. Tłum. Hanna Pawlikowska-Gannon. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 185, kwiecień 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Maski Beaty Przedpełskiej
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dar jasnowidzenia
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Rumuński nie gryzie
 4. PO PROSTU SZTUKA

  Eva kusi pod ziemią
 5. LEKTURY DECYDENTA

  A jego liczba 444...
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej z tą Koreą?
 7. WIATR OD MORZA

  Telewizja...
 8. KOREA STRASZY, USA BOMBARDUJĄ, ROSJA OSTRZEGA

  A złoto ciągle w górę
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zacznijmy od początku
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rzymski dzień
 11. INVENTOR ZAPRASZA

  Polskie wynalazki w Moskwie
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Angielska gramatyka znakomitego Szkutnika
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Królowa - symbol
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Wołynia
 15. DECYDENT POLIGLOTA

  Język rosyjski wraca
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Odwracanie pojęć
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Błąd zaniechania
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  "Gwiezdne wojny" i wszystko inne
 19. WIATR OD MORZA

  Z kraju i ze świata
 20. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prima Aprilis