Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

10 marzec 2017

Prawda o Kraju Warty

Na początku lutego br. niemiecka gazeta „Badisches Tagblatt” pisała o „byłym niemieckim Kraju Warty”, co zmusiło Konsulat Generalny RP w Monachium do zażądania sprostowania od tego lokalnego dziennika.

Leszek Adamczewski opisuje w swojej książce, jak Niemcy w 1939 roku tworzyli z zagarniętych polskich ziem ów „Kraj Warty”, by go potem włączyć do III Rzeszy. Wkrótce dołączyli do niego Łódź z okręgiem. Ale najpierw, we wrześniu 1939 roku, niemieckie lotnictwo bombardowało polskie miasta i wsie na tym obszarze i zabijało ludność cywilną.  Grupy specjalne SS mordowały Polaków na podstawie list wcześniej sporządzonych przez niemiecką piątą kolumnę.

Na czele Kraju Warty Hitler postawił byłego gauleitera Gdańska, Arthura Greisera, który do tej pory uchodził za dość liberalnego nazistę. W Kraju Warty Greiser stał się zażartym nazistą i polakożercą.

Adamczewski dość szczegółowo przedstawia zmagania armii polskiej z Niemcami w 1939 roku, największą we wrześniu 1939 roku bitwę z Wehrmachtem nad Bzurą, po której kampania polsko-niemiecka zakończyła się w sensie operacyjnym. Analizuje charaktery i znaczenie różnych tuzów hitlerowskich w Poznaniu i w regionie, opisuje wprowadzenie niemieckich porządków na tamtejszym terenie oraz morderstwa, dokonywane na Polakach przez hitlerowskich notabli i „zwykłych” Niemców, w tym głośną, krwawą noc w więzieniu w Inowrocławiu, której bestialstwo zaskoczyło nawet oprawców w mundurach feldgrau.

Morderstwa na Polakach w Ciechocinku czy holokaust ludności żydowskiej to kolejne przejawy misji cywilizacyjnej Niemców na Wschodzie. Wizyty niemieckich notabli w Kraju Warty w ramach brutalnej polityki germanizacji i polski ruch oporu to inne wątki tej książki. Podobnie kradzież dzieł sztuki.

Wreszcie, wyzwolenie Kraju Warty przez Armię Czerwoną, która zagnała Niemców do ich matecznika. Geislera i kilku innych zbrodniarzy z Kraju Warty skazano w powojennej Polsce na karę śmierci.

Książka Leszka Adamczewskiego podaje prawdę o tym „byłym niemieckim Kraju Warty”, utworzonym z ziem zabranych Polsce. A w Niemczech dzisiaj na nowo odżywają stare, antypolskie sentymenty, pieczołowicie hodowane w czasach hitlerowskich. By wypaczać historię i wymazać niemieckie zbrodnie na Polakach.

                                                                                                 Jacek Potocki

Leszek Adamczewski „Klęska gauleitera. Sensacje z Kraju Warty”. Wydawnictwo „Replika”, Zakrzewo 2016

W wydaniu nr 184, marzec 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajne łamane przez poufne
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Asystenci Naczelnika
  3. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Naczelnik w Londynie
  4. KATASTROFA SMOLEŃSKA

    Niemiecki punkt widzenia
  5. DECYDENT POLIGLOTA

    Bez angielskiego w firmie ani rusz
  6. A PROPOS...

    ..."tamy" dla populistów Wildersa
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Co nas drąży?
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Prawda o Kraju Warty
  9. DEMOKRACJA LIBERALNA

    Nowe logo światowej kontroli zarządczej
  10. PSA PRZEJĄŁ OPLA

    Polska może zyskać
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Biznes z Rosją
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Fiński żongler w Kraju-Raju
  13. LEKTURY DECYDENTA

    Innowacyjna firma z wizją
  14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Ministerstwo Dewastacji Środowiska
  15. WIATR OD MORZA

    Proszę wstać! Sąd idzie...
  16. W OPARACH WIZERUNKU

    Bigos w rankingach i hierarchiach
  17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Teraz oni
  18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Była pięknym motylem...