Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

2 marzec 2017

Innowacyjna firma z wizją

„Zero To One”, według Petera Thiela, powstaje, gdy tworzymy w biznesie coś nowego i przechodzimy od zera do jednego, czego rezultatem jest coś nowego i wyjątkowego. Zrobienie czegoś, czego nikt jeszcze nie zrobił.

Autor pokazuje nam, w jaki sposób budować firmy tworzące nowe rzeczy. Peter Thiel wykreował wraz z Maxem Levkinem, Lukem Noskiem, Elonem Muskiem, przedsięwzięcie z zakresu nowych technologii, rozpoczynając erę szybkich i bezpiecznych transakcji internetowych oraz zakładając firmę PayPal. Przedstawia również przykłady firm, które osiągnęły taki sukces i wprowadziły postęp technologiczny: Facebook, LinkedIn, SpaceX, eBay, Google, Twitter,  Amazon, Apple, Airbnb, Lyft, Uber, Microsoft, Tesla, Instagram.

Czytając książkę mamy możliwość dowiedzieć się, że ważniejsza od globalizacji, w której działanie opiera się na kopiowaniu, jest nowa technologia, przy czym odpowiednio pojmowana technologia, to każdy lepszy i nowy sposób działania.

W sposób interesujący zachęcani jesteśmy do tworzenia start-upów, polegających na współpracy, jednak o zespole tworzącym niewielką liczbę osób, której mocną stroną jest nowy sposób myślenia i robienie nowych rzeczy umożliwiających sukces. Kwestionowania tego, co jest oraz przemyślenia biznesu od podstaw.

Autor udziela rad, które są cały czas aktualne w biznesie.

Możemy się dowiedzieć, że Peter Thiel jest przeciwnikiem doskonałej konkurencji, gdyż tego typu podejście w biznesie w dłuższym okresie czasu powoduje, że żadna firma nie osiąga odpowiedniego zysku.

Natomiast monopol jest tutaj rozumiany w ten sposób, iż firma jest tak dobra, w tym czym się zajmuje, że żadna inna firma nie jest w stanie zaproponować takiego samego zamiennika. Dlatego, jeżeli mamy tworzyć w firmie trwałą wartość, musimy budować biznes na produktach rozróżnialnych od innych. Firmy, które odniosły sukces czymś się wyróżniają i każda z firm, która rozwiązała unikalny problem jest w pewnej mierze monopolistą.

Dobra firma to taka, która będzie generowała przepływy finansowe w przyszłości, co najmniej w perspektywie 10-15 lat. Będzie także dbała o takie rzeczy, jak: zastrzeżenie technologii, efekt sieci, skali, dbałość o markę w połączeniu z określeniem wielkości rynku oraz konkretnym planem na przyszłość, a także będzie dążyła do tego, by osiągnąć mistrzostwo w tym, co robi i co jest wartościowe, by stać się monopolem i by odróżniać się od innych.

Przy określeniu perspektywicznego, dobrego planu, wizji, liczy się także kreowanie dobrego produktu i jego rozwój w dłuższej perspektywie oraz efektywna dystrybucja, czego dobrym przykładem jest firma Apple.

Autor zwraca uwagę, że „nowo powstająca firma, która ma źle zorganizowane podstawy nie może być naprawiona”. Ważne również jest, żeby osoby, które tworzą firmę i są jej założycielami powinni bardzo dobrze się znać, mieć za sobą wiele lat doświadczeń i dobre porozumienie zanim otworzą firmę. W przeciwnym razie ponoszą wielkie ryzyko. Istotna jest także struktura w firmie, misja oraz kultura organizacji.

Oprócz firmy PayPal Peter Thiel jest założycielem Palantiru, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania wspomagającego analityków w narodowym bezpieczeństwie i globalnych finansach. Jest także wspólnikiem w spółce typu ventures capital Founders Fund, z siedzibą w Dolinie Krzemowej, która inwestuje m.in. w takie firmy, jak: SpaceX i Airbnb. Jako jeden z pierwszych zainwestował w Facebooka.

Autor zachęca nas do samodzielnego myślenia i tworzenia nowych rzeczy, dzięki którym nasza przyszłość będzie lepsza: „Tylko zobaczenie świata na nowo, w postaci tak świeżej i niezwykłej, w jakiej widzieli go starożytni, pozwoli go ponownie stworzyć i zachować dla przyszłych pokoleń”.

Książka ta to gratka dla przyszłych założycieli firm i obecnych biznesmenów.

Jolanta Szaczkowska

 Peter Thiel z Blakiem Mastersem „Zero To One. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość”. Przekład Konrad Pawłowski, Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2015

W wydaniu nr 184, marzec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne łamane przez poufne
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Asystenci Naczelnika
 3. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Naczelnik w Londynie
 4. KATASTROFA SMOLEŃSKA

  Niemiecki punkt widzenia
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Bez angielskiego w firmie ani rusz
 6. A PROPOS...

  ..."tamy" dla populistów Wildersa
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas drąży?
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Kraju Warty
 9. DEMOKRACJA LIBERALNA

  Nowe logo światowej kontroli zarządczej
 10. PSA PRZEJĄŁ OPLA

  Polska może zyskać
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes z Rosją
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Fiński żongler w Kraju-Raju
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Innowacyjna firma z wizją
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ministerstwo Dewastacji Środowiska
 15. WIATR OD MORZA

  Proszę wstać! Sąd idzie...
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Bigos w rankingach i hierarchiach
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Teraz oni
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Była pięknym motylem...