Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

6 luty 2017

Mistrz suspensu i detalu

Alfreda Hitchcocka uważa się powszechnie za Amerykanina.

W rzeczywistości był on Anglikiem i przez wiele lat tworzył z dużym powodzeniem filmy w Anglii, gdzie rozpoczął pracę w branży filmowej już w 1921 roku. Do Stanów w pełnym blasku angielskiej sławy przeniósł się dopiero w 1939 roku.

Badacze jego twórczości dopatrują się przyczyn przywiązania Hitchcocka do suspensu filmowego i prezentacji na ekranie różnego rodzaju dewiacji, zwłaszcza seksualnych, w jego lękliwym charakterze, wykształconym w dzieciństwie.

W książce przedstawiono jego zamiłowanie do precyzji, szczegółów, mrocznych kolorów. W każdym razie, przyszły reżyser interesował się kinem od najmłodszych lat: chodził do kina, studiował czasopisma filmowe, a jednocześnie fascynowała go literatura grozy, casusy i ponure procesy sądowe.

Przez całe życie wspierała go żona Alma Reville, która była profesjonalistką w produkcji filmów.

Niezłą edukację w zakresie tworzenia filmów Hitchcock odebrał w Niemczech: wiele tam zdobytych wskazówek, zwłaszcza w dziedzinie światła, stosował w swoich filmach. Metody te powodowały, że filmy Hitchcocka były mroczne i zagadkowe. Z kolei na filmach radzieckich uczył się reżyser sztuki montażu, dzięki czemu filmy Hitchcocka, zwłaszcza zaś zbliżenia, były wyraziste, a czasami i przerażające.

Książka Ackroyda opisuje życie Hitchcocka, ale w rzeczywistości jest świetnym przewodnikiem po jego sztuce reżyserowania: jak pracować z aktorami; Hitchcock z reguły w ogóle z nimi nie pracował, oni sami musieli wiedzieć, jak mają grać. Choć miał swoich ulubionych aktorów: Grace Kelly, Ingrid Bergman, Cary Grant czy James Stewart. Właśnie dlatego książkę tę powinni przeczytać studenci wydziałów reżyserii szkół filmowych czy też młodzi, świeżo upieczeni reżyserzy. Jest to bowiem prawdziwe studium wiedzy o tworzeniu filmów i o trudnych relacjach z decydentami w środowisku filmowym czyli z producentami, którzy się nieustannie wtrącali do procesu powstawania filmu.

Hitchcock był tytanem pracy: stworzył kilkadziesiąt doskonałych filmów, w których ogromną rolę odgrywała psychologia, światło, montaż a nawet muzyka. Był bowiem mistrzem szczegółu. Dla niego w filmie ważne było wszystko. A czytelnik dowie się, jak te wszystkie filmy robił.

Jest to pouczająca książka o wybitnym człowieku i o jego sztuce.

Jacek Potocki

Peter Ackroyd „Alfred Hitchcock”. Tłum. Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 183, luty 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Tajemnice kosmosu
  2. Z KRONIKI BYWALCA

    Ludobójstwo w Chodżałach
  3. Z KRONIKI BYWALCA

    Księgoznaki Beaty Przedpełskiej
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Wyjątkowa maniera
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    My i oni
  6. SOWIECKIE KRETY

    Jak agenci Stalina przejęli władzę nad Polską
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Nowoczesna kuchnia polska
  8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Sukces goni sukces
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Mistrz suspensu i detalu
  10. W OPARACH WIZERUNKU

    Doskonałość i nuda
  11. Z KRONIKI BYWALCA

    Bohaterstwo polskich Ormian
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Baśń o Bobie Dylanie
  13. WIATR OD MORZA

    Łabędzi śpiew prawicy
  14. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Post-prawda