Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

25 listopada 2016

Podręcznik kontrwywiadowcy-amatora

Jest to książka o tajnikach wywiadu i kontrwywiadu dla szerokiego czytelnika, autorstwa emerytowanego pułkownika polskich tajnych służb.

Został w niej położony akcent na metody plasowania w Polsce rosyjskich nielegałów po to, by uczulić nasze społeczeństwo na obecność i działalność tej agentury oraz na jej zwalczanie.

Punktem wyjścia autora jest twierdzenie, że w obecnych czasach prawdziwe zadania wywiadowcze realizuje się z pozycji nielegałów lub agentury wpływu. Taką agenturę w Polsce mogą plasować jedynie Rosja i Niemcy. Stąd autor przedstawia ocenę przez Rosję pozycji Polski, a także historię rosyjskich/radzieckich służb specjalnych, od powołanej w 1881 roku Ochrany, po funkcjonujące dzisiaj w Rosji tajne struktury. Zajmuje się również tajnymi służbami niemieckimi, ale jedynie w czasach hitlerowskich.

O działaniach naszych służb, zwłaszcza kontrwywiadu, pisze krytycznie, zarówno w odniesieniu do naszego prawa, które ocenia jako zbyt łagodne, jak do samej działalności służb, gdzie ma obowiązywać parcie na sukces.

Interesujące są rozważania o nielegałach, zwłaszcza zaś podana w książce biografia jednego z prominentów minionego okresu, którego autor prezentuje jako prawdopodobnego rosyjskiego nielegała. Pisze o najbardziej dogodnych warunkach plasowania nielegałów, zwłaszcza w czasie niepokojów społecznych, ruchów migracyjnych i przesiedleń, a także o zabezpieczeniach, jakie wprowadzili u siebie Niemcy i Amerykanie, nie dopuszczając imigrantów do penetracji instytucji, związanych z bezpieczeństwem państwa.

Jak to jest u nas po 1989 roku, lepiej nie mówić. Stąd Piotr Wroński odnosi się dość krytycznie do naszych rozwiązań pod tym względem, zwłaszcza zaś do ryzykownego twierdzenia naszych służb, że „jesteśmy szczelni”.

Na zakończenie, autor przypomina najciekawsze afery szpiegowskie, zwłaszcza w kontekście błędów służb kontrwywiadowczych w różnych krajach.

                                                                                              Jacek Potocki

Piotr Wroński, „Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów”, „Fronda”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 180, listopad 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. IMR I KWIAT KOBIECOŚCI

  Drugie życie, nowa ja
 2. PO PROSTU SZTUKA

  Miłość w czasach cyberkultury
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Podręcznik kontrwywiadowcy-amatora
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Walka o członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
 5. "GENTLEMAN"

  Kroniki piarowe
 6. WYCZYTYWACZ

  Sejmowa cenzura
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Londyńska mozaika
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Oberkomandos
 9. WIATR OD MORZA

  Wilcza fosa
 10. WYWIAD DLA VIP

  Lwica piaru
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Hołd złożony Tadeuszowi Mazowieckiemu
 12. A PROPOS...

  Donald Trump na przekór wszystkim i wszystkiemu
 13. I CO TERAZ?

  Clinton, Trump, a może ten trzeci?
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Nieżywi bohaterowie
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  CETA podpisane!
 16. WIATR OD MORZA

  Myśli i czyny...
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Drogi i ścieżki do celebrytyzmu