Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

29 sierpnia 2016

Wiara i nauka

Autorka jest z jednej strony żarliwą katoliczką, ale z drugiej jest z wykształcenia psychologiem, czyli z definicji zna się na rzeczy.

Generalnie krytykuje psychologię i jej metody pomagania człowiekowi. Uważa, że psychologia jest szkodliwa, gdyż myślenie psychologiczne wsącza się w duszę człowieka i wypiera stamtąd Boga.

Temat poruszany przez Annę Wasiukiewicz jest tematem bardzo delikatnym: stosunek do Boga jest bowiem kwestią wiary, w dużej mierze opartej na dogmatach, które się bezdyskusyjnie przyjmuje, a psychologia jest nauką, czyli dopuszcza krytykę. Jeśli idzie o wiarę, to albo się wierzy, albo się nie wierzy. W psychologii nie ma miejsca na wiarę, ale się bada, eksperymentuje i krytykuje. Więc są to jakby dwa nieprzystające do siebie byty.

Autorka uważa psychologów za fałszywych proroków. Przed nimi ostrzega katolików przypominając, że współczesna psychologia wyrosła na gruncie idei oświeceniowych, czyli w epoce antyreligijnego racjonalizmu, zatem musi być z gruntu zła. Bowiem w jej rozumieniu psychologia odwraca uwagę człowieka od Boga, a przecież religia oraz jej prawdy i przesłania mają dać receptę na rozwiązanie wszystkich problemów, przed którymi staje współczesny człowiek. Niepotrzebne są tu żadne terapie psychologiczne.

Autorka krytykuje znane i mniej znane szkoły i metody psychologiczne. Uczciwie zwraca uwagę na to, że niektóre z tych metod zostały zaadoptowane przez duchownych i wielu wiernych. I tu powstaje pytanie, dlaczego zostały zaakceptowane. Czy dlatego, że prawdy i recepty, przytaczane przez autorkę okazywały się nie dość skuteczne w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów ludzkich?

Autorka uważa, że podstawowym zarzutem, jaki można postawić psychologii jest to, że odrywa człowieka od Boga, gdyż stawia zasadniczy akcent na własne „ja” człowieka, który przy pomocy terapii może rozwiązywać swoje problemy. A przecież problemy te może rozwiązać jedynie Bóg…

Autorka, jak zaznaczone zostało na samym początku tego szkicu, jest dobrze przygotowaną w temacie specjalistką. Dlatego warto przeczytać tę interesującą rozprawkę, zresztą bardzo przystępną w formie. Dla bezdyskusyjnie wierzących będzie to potwierdzenie słuszności ich wyboru, dla pozostałych zaś przybliżenie podejścia konkurencyjnego.

Bardzo wartościowa pozycja.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Wasiukiewicz, „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”. Wydawnictwo „Bollinari Publishing House”. Warszawa 2015

W wydaniu nr 177, sierpień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wiara i nauka
 2. TURCJA W SYRII

  Wszyscy ze wszystkimi i przeciw wszystkim
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia w Niemczech
 4. KLIMAT, GŁUPCY!

  Nieświadomie tracimy oddech
 5. A PROPOS...

  ...jednego człopczyka
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wierni tradycji Adolfa
 7. EKONOMIA POLITYCZNA

  Kto rozstawia pokemony?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czarowna Azja
 9. ZAGADKI AMERYKAŃSKIE

  Szkoda, że nie Joe Biden
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dwa pomysły
 11. AMERYKAŃSKA POLITYKA

  Nieufność i katalogi obietnic
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Holmes jako Xango
 13. AMERYKAŃSKI SPISEK

  Trump ich i nie ich
 14. DZISIAJ W AMERYCE

  Trump, czyli słoń w składzie porcelany
 15. Z KRONIKI BYWALCA

  Nowa instytucja kultury
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czwarta część trylogii
 17. I CO TERAZ?

  Trump - schodami w górę, schodami w dół
 18. WIATR OD MORZA

  Zacheusz
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Musimy sobie pomóc sami
 20. A PROPOS...

  ...dopingu
 21. HAJOTY PRESS CLUB

  Parasolek malowanie
 22. KTO ZARZĄDZA DEMOKRACJĄ

  Polska industrialnym gettem kapitału zagranicznego
 23. WIATR OD MORZA

  Roundabout
 24. LEKTURY DECYDENTA

  Ocalić od zapomnienia
 25. W OPARACH WIZERUNKU

  Popkulturowi celebranci