Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

3 maja 2016

Hitler zagląda pod kołdrę

Jest to książka nie tylko o upodobaniach seksualnych wierchuszki III Rzeszy, ale również, a może przede wszystkim, o planach kontroli seksualnej Niemców z powodów rasowo politycznych.

Sternikom nazistowskich Niemiec chodziło o stworzenie „czystej” rasowo Rzeszy, z dużą liczbą urodzeń. Można nawet mówić o reformie seksualnej, popularyzowanej poprzez „pozytywną eugenikę”.

Sam Adolf Hitler raczej nie interesował się seksem, nawet się mówiło, że nie miał zdolności jego uprawiania. Dlatego Wódz nie był w stanie wykorzystywać swego silnego pod względem seksualnym oddziaływania na kobiety. Ale tak naprawdę, niewiele faktów rzuca światło na życie seksualne Hitlera. Natomiast próbował on rozciągnąć swą władzę na życie seksualne Niemców. Jest udokumentowane, że z jego polecenia zamknięto w Niemczech wszystkie domy publiczne (by je w czasie wojny ponownie otworzyć dla żołnierzy).

Autorka omawia życie erotyczne nazistowskiej elity, która przyznała sobie tytuł do funkcjonowania poza prawem i moralnością. Szczególnie odrażającym rozpustnikiem był gauleiter Frankonii Julius Streicher, który na skutek licznych skandali obyczajowych musiał ustąpić ze wszystkich zajmowanych stanowisk.

Podobnie, opętany seksem był minister propagandy, Joseph Goebbels. W stanie totalnego moralnego rozkładu znajdował się Robert Ley, przywódca Niemieckiego Związku Pracy. Generalnie jednak Hitler nie wtrącał się do prywatnego życia najwyższych dygnitarzy, o ile to nie kolidowało z jego planami, a nawet ich bronił.

Autorka zajmuje się bardzo względnym pojęciem wstydu w Trzeciej Rzeszy, z jednej strony usuwano z muzeów „zdegenerowane dzieła” z elementami nagości, z drugiej zaś popierano twórców, wykonujących prowokujące akty kobiece, pozbawione erotyzmu, ale propagujące „aryjskie typy”.

Wiele miejsca w książce poświęcono zakazanej w III Rzeszy aborcji, programowi zwiększenia liczby „aryjskich” urodzeń, nawet promującemu „nieślubne macierzyństwo”, zwłaszcza w ośrodkach tzw. Lebensbornu, prowadzonych przez SS, a także problemowi homoseksualizmu, zwalczanego przez Hitlera czy edukacji seksualnej.

Interesująca książka o mało znanym, ale bardzo mrocznym epizodzie życia w hitlerowskich Niemczech, w doskonałym tłumaczeniu Barbary i Daniela Lulińskich.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Maria Sigmund, „ Seks w III Rzeszy”. Tłum. Barbara i Daniel Lulińscy. „Bellona”, Warszawa 2015

W wydaniu nr 174, maj 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. PISARKA EMIGRANTKA

  Miłość nad życie w czasie większym niż życie
 2. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Ochrona wartości marki "Joanna"
 3. WIATR OD MORZA

  Krzyk
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Mroczna era stalinizmu
 5. WIATR OD MORZA

  Nie ma Polski?
 6. ZEGAREK SPEAKE-MARIN

  Czas mierzony rumem
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autoportret karykaturzysty
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Żywot Czesława
 9. INNOWACJE, PATENTY, WYNALAZKI

  Invent Arena 2016
 10. PREZESIE JACKU KURSKI

  Statystyki spadku oglądalności nie kłamią
 11. FIRMA KOSMETYCZNA LOTON

  Złoty Medal na MTP
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Guru pieniądza
 13. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Słono za wodę
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Radość, duma i zaduma
 15. W OPARACH WIZERUNKU

  Czas celebrytów
 16. SŁOWIANIE

  Nasze dziedzictwo, cz. 2
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Hitler zagląda pod kołdrę