Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

7 kwiecień 2016

Ciernista droga do szczęścia

Druga, po znakomitej powieści „Jeździec miedziany”, część trylogii o losach Tatiany i Aleksandra.

Książka zawiera cztery wątki: pierwszy, to wspomnienia z „okresu amerykańskiego” tytułowego bohatera, przed wyjazdem rodziny pod wpływem chorego na komunizm ojca do ZSRR, drugi to losy samotnej Tatiany w USA, trzeci to dzieje Aleksandra w szponach okrutnego totalitarnego systemu stalinowskiego i czwarty, odniesienia do krótkich chwil wspólnego szczęścia Tatiany i Aleksandra przed rozdzieleniem.

Zastanawiające było szaleństwo ojca, czyli Harolda Barringtona, który podjął decyzję o przeniesieniu się całej rodziny z USA do ZSRR. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że miłość do kraju wiecznej szczęśliwości była przed wybuchem II wojny wśród Amerykanów bardzo modna i nieudawana.

Po przyjeździe do Kraju Rad rodzina Barringtonów, początkowo żyła we względnym dobrobycie, przepojona duchem komunizmu. Potem zaczęły się schody… Stopniowa eliminacja ze społeczeństwa, wreszcie aresztowanie przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa. Matka i ojciec zeszli z tego świata, a Aleksander przyjął inną tożsamość i dzięki temu przeżył. Potem donos ze strony kolegi, proces, karna kompania i po karkołomnych przejściach wreszcie dotarcie do USA.

Przy okazji groteskowego procesu o zdradę, autorka przedstawiła w książce postać Lwa Mechlisa, który jako przewodniczący składu sędziowskiego rzekomo miał życzliwie traktować Aleksandra. Jest to raczej mało prawdopodobne: Mechlis, jako szef Głównego Zarządu Politycznego Armii Czerwonej był zwany „Ponurym Demonem” i był jednym z najbardziej znienawidzonych dowódców Armii Czerwonej jako siepacz i masowy morderca zarówno oficerów i żołnierzy, jak i radzieckich cywilów. Interesujące są fragmenty powieści, dotyczące karnej kompanii czerwonoarmistów.

Z kolei fragmenty dotyczące losów Tatiany ujawniają bakcyla biurokracji i bezduszności, toczącego instytucje USA i życie zwykłych Amerykanów.

Ale najważniejsze w powieści jest silne uczucie, wiążące Tatianę i Aleksandra, które pomogło im pokonać najgorsze momenty w życiu i doprowadziło ich do ponownego połączenia. Miejscami autorka tak akcentowała występowanie tego uczucia, że aż jawiło się ono jako nieprawdopodobne.

I na koniec korekta: Wiaczesław Mołotow nigdy nie był ministrem obrony ZSRR. Ten najbliższy współpracownik Stalina był w swoim życiu ministrem spraw zagranicznych i premierem, ale ministrem obrony nie był nigdy. Autorka więc dwukrotnie się pomyliła.

                                                                                              Jacek Potocki

Paullina Simons, „Tatiana i Aleksander”, tłum. Katarzyna Malita. Wydawnictwo „Świat Książki”, Warszawa 2015

 

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Ku czci ofiar ludobójstwa
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Kierunek: Azja!
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dwa gołąbki pokoju
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prezesa na cokół !!!
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Słynne i ubóstwiane
 6. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma Nikodema Dyzmy
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
 8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

  Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
 9. WIATR OD MORZA

  Nowy Świat
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Ratujmy kolegiatę
 11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

  Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Ograniczyć odpady komunalne
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Ciernista droga do szczęścia
 14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Podróżowanie na znanych plecach
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA-Kuba: koniec pewnej ery
 16. WIATR OD MORZA

  Aborcja po polsku
 17. RADA DLA RZĄDU RP

  Szwedzki przykład prokreacyjny
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trzy życia
 19. DECYDENT POLIGLOTA

  Niderlandzki nie jest trudny
 20. SKĄD PRZYBYWAMY

  Początki Prasłowian