Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

19 marzec 2022

Depresja

Jest to książka o depresji tego znanego pisarza. Na wstępie autor informuje czytelnika o publikacjach i wykładach na temat swojej przypadłości, a chwilę potem wspomina jej przejawy pod koniec października 1985 roku, podczas pobytu w Paryżu.

Właściwie to Styron borykał się już wcześniej z problemami psychicznymi. Ich istota sprowadzała się najczęściej do wstrętu i niechęci do samego siebie. Ale głównie autor wyjaśnia, dlaczego znalazł się w Paryżu i jednocześnie pisze o trudnościach opisywania swojej dolegliwości.

W Paryżu nastąpił krytyczny punkt rozwoju choroby i stan autora się pogarszał, choć Styron dotąd raczej ignorował jej przebieg. Depresja  była płynna: raz było lepiej a raz gorzej, natomiast autor powtarza za innymi specjalistami, że ciężką depresję jest trudno leczyć, choć jest ona poważną dolegliwością, od której nie sposób szybko się uwolnić. A sama depresja jest wielką tajemnicą, choć raczej słabnie jej przebieg w ciągu dnia.

Autor pisze o swoich doznaniach: u niego depresja raczej się w ciągu dnia pogłębiała. W Ameryce już odczuł Styron konieczność odbycia wizyty u psychiatry, natomiast we Francji musiał zrezygnować z udziału w uroczystym obiedzie, wydanym na jego cześć, w związku z wręczeniem mu nagrody. Autor musiał również zrezygnować z udziału w innych przedsięwzięciach. Z  powodu depresji autor zburzył grafik snu, był nieustannie zmęczony gubił rzeczy.

W książce odwołuje się do utworów Camusa, który był stale przygnębiony i miał uporczywe zaburzenia nastroju, o czym pisał w swojej prozie. Autor wspomina również innych celebrytów, którym zbrzydło życie i którzy poważnie myśleli o popełnieniu samobójstwa. Natomiast jego samego ogarniało bez przerwy poczucie postępującego, paraliżującego odrętwienia. Z licznych publikacji, a także z komentarzy do nich wynika pogląd, że depresja jest dla ludzi sprawą raczej wstydliwą, która może zaatakować każdego. Z badań wynika, że szczególną skłonność do depresji mają osoby o skłonnościach artystycznych.

Autor przypomina, że kiedyś depresję nazywano „melancholią”. Nie jest to tzw. dwubiegunówka. Wiele przypadków depresji wiąże się z nadużywaniem alkoholu, autor sam zastanawiał się, czy nie doszło u niego do depresji w wyniku przymusowego odstawienia alkoholu. Uznał jednak, że depresja „czaiła się” u niego od lat 60-tych, by uderzyć w odpowiedniej dla siebie chwili. Pojawiły się u niego skłonność do lekkomyślności i brawury, inny odbiór własnego domu, dziwne lęki, jednym słowem, szaleństwo, a były to zmiany wręcz dramatyczne.

Na uwagę zasługuje spowolnienie reakcji na bodźce. Organizm ulegał coraz większemu rozregulowaniu; chwilami autor tracił głos, ogarniało go powszechne wyczerpanie i bezsenność. Na bezsenność lekarz przepisywał autorowi środki nasenne. Po powrocie z Paryża autor spotykał się regularnie z psychiatrą o nazwisku dr Gold, który przepisywał mu leki antydepresyjne (autor wymienia nazwy tych leków). Autor doszedł do wniosku o małej skuteczności kuracji dra Golda, gdyż depresja zwiększała się.

Wreszcie 7-tygodniowy pobyt autora w szpitalu, do którego trafił w stanie silnej depresji. Dopiero tam stan autora zaczął się poprawiać powoli, lecz systematycznie. Tam też autor zaczął się zastanawiać nad przyczynami depresji: odstawienie alkoholu i wejście w wiek starczy, choć autor nie odrzuca przyczyn genetycznych.

Bardzo interesująca książka o dolegliwości, która może dotknąć każdego

                                                                                                 Jacek Potocki

William Styron, „ Ciemność widoma. Pamiętnik o szaleństwie”. Tłum. Jerzy Korpanty, Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2021, s. 142.

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Kandydat na króla
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  PRL bis
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Życie w klasztorze
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Trudne relacje sąsiadów
 5. WIATR OD MORZA

  Czas na łady
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Depresja
 7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

  Idea wojny w kulturze Państwa Środka
 8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

  Współczesna sztuka Inuitów
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ważna twórczość
 10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Pomoc państwa
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Biblijny kraj
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Legenda polskich szwoleżerów
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Mordercy są wśród nas
 14. MILITARIA DECYDENTA

  Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
 15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

  Maluje poezje
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O istocie alchemii
 17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

  Chaos usprawiedliwiony
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mikroklimat grajdołka
 19. WIATR OD MORZA

  Gang Olsena
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rozważania