Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

05/01/2022

Dość trudna powieść

Akcja tej dość trudnej powieści rozgrywa się w Izraelu, dokąd wyjechał pisarz.

Tytuł dotyczy aktu zemsty, jaką żywi do swoich lotniczych zwierzchników pilot Abakarow, zwany majorem, za to, że odebrali mu licencję pilota po katastrofie, w której zginął człowiek, który był jego prawdziwym przyjacielem od II wojny światowej; może też  dotyczyć losów innej bohaterki, Katarzyny Rodgers, byłej artystki, która wdała się w dziwne romanse z dość dziwnymi facetami. A generalnie jest to powieść biograficzna Hłaski, byłego enfant terrible PRL, który nie może odnaleźć się na obczyźnie i jest odrzucany przez otoczenie czyli samotny. A Polski czyli powieściowej Rosji on nienawidzi.

Dość dziwna jest rozmowa Abakarowa z marynarzem, z policjantami i z przygodnie poznaną dziewczyną, podejrzanej konduity, a właściwie to określonej konduity. Rozdarta sukienka, a kobieta domaga się kupna nowej: jest gotowa Abakarowowi za nią zapłacić. W tle słychać nieustanny  śpiew Arabów i nikt nie może im tego śpiewu przerwać, dopóki nie zrobią czegoś sprzecznego z prawem. A kobieta jest nadal w hotelowym pokoju i chce się napić alkoholu, a nasz bohater ma trochę niemarkowego koniaku, jednak zamawia butelkę najlepszego koniaku.

Interesująca i dość mało znana w naszym kraju jest męska gra, polegająca na biciu. Czy Abakarow udaje ślepca, posługując się białą laską, czy też jest to jego stała rola życiowa? Pijący mężczyzna Herman i Katarzyna, która przyjechała do Izraela, by wypocząć i nabrać zdrowia, choć przyjeżdża do tego kraju dość często. Dwaj beznodzy żebracy na stacji benzynowej i konflikt jednego z nich z policjantem. I reżyser, a właściwie, jednocześnie producent, Anderson, który przyjechał do Katarzyny, by ją namówić do powrotu do studia, by nagrać kolejny film, po którym zrobić ma wiele innych.

Następnie, w powieści pojawia się, dość często w niej występujący, kapitan policji Zahavi, który kiedyś nazywał się Goldman, były mistrz armii w boksie. Aktorka, Katarzyna Rodgers, 34-letnia partnerka Andersona i ich wspólna wyprawa po ryby do arabskiej dzielnicy. Kelner opowiada Katarzynie o metodach okaleczania dzieci, stosowanych przez rodziców wobec nich, by te dzieci stały się żebrakami i przynosiły dochód rodzinie. Ma miejsce kolejna runda gry, polegającej na biciu Abakarowa przez marynarzy.

I finał powieści: Abakarow odzyskuje licencję pilota, wsiada do samolotu i powoduje kolejną katastrofę, lądując na wodzie; potem okazuje się, że specjalnie to zrobił, by zemścić się na pasażerze, który doprowadził do odebrania mu licencji po poprzedniej katastrofie, a który obecnie utonął. Czytelnika zainteresuje doktor Cohan, do którego Abakarowa przywiozła policja.

Jest to interesująca, napisana za granicą, powieść Hłaski, w której ujawnił on swoje fobie oraz mieszane uczucia, jakich nabył po wyjeździe z kraju.

                                                                                              Jacek Potocki

Marek Hłasko, „Brudne czyny”.  Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa 2021, s. 368

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. ŻYWOTY DECYDENTA

  Prawdziwy św. Mikołaj
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Jedwabne
 3. WIATR OD MORZA

  Suskie inicjatywy
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Daleki kraj
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 6. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 7. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 8. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 12. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 14. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 18. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 21. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...