Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

18 sierpień 2021

Tajne służby w ambasadzie

Autorem książki jest znany dziennikarz, który w latach 1996-2001 był polskim ambasadorem. Książka nie jest jednak jego wspomnieniami, tylko powieścią kryminalną.

Już na samym początku w wypadku samochodowym ginie As, konsul placówki, rozjechany przez ciężarówkę. Autor opisuje budynek placówki, który należy do największych w polskiej służbie dyplomatycznej. Powstał problem, ponieważ sprawami zgonów za granicą, zajmuje się właśnie konsul. A on przecież zginął.

Autor z dużą znajomością rzeczy wielokrotnie pisze o funkcjonariuszach tajnych służb, ulokowanych w ambasadzie, a zwłaszcza o Zyndramie Mierosławskim, dziennikarzu. Inne kraje też nie próżnują: np. Rosjanie uwielbiają sadowić swoich KGB-istów, speców od wywiadu, pod płaszczykiem dziennikarzy.

Autor zastanawia się nad przyczynami nagłej śmierci konsula: czy było to jakaś akcja „kontrahentów” konsula, czyli handlarzy broni. Autor przypomina życie Asa w szkole, jego perypetie rodzinne, wyjaśnia też znaczenie słowa „wywiad”, jako formę dziennikarską, a także jako ważną służbę państwową. Obie sytuacje związane są z informacją,  ważną dla odbiorcy. Stąd wiele słów pada w powieści na temat dziennikarza- szpiega i jego pozycji wśród kolegów.

Mroziewicz przypomina historię nowoczesnego wywiadu, począwszy od  banku Rothschilda, sporo pisze o stanowisku szyfranta w ambasadzie, który nosi tytułową ksywkę „Jednorożec”, a który przesyła wszelkie depesze do wywiadu, nie zaś do MSZ. Autor pisze też o werbunku szyfranta do wywiadu w czasach jego studiów. Pisze o funkcjonariuszach wywiadu wojskowego, a także dorzuca wspomnienia ze szkolenia konsula w Moskwie, gdzie rozpoczynał karierę najpierw jako słuchacz w szkole dyplomatycznej, a potem objął najniższe stanowisko w polskiej ambasadzie.

Pobyt polskich dyplomatów w Afganistanie, a następnie przyjazd komisji z MSZ, sprawdzającej przyczyny śmierci konsula. Członkowie komisji uważali, że „sprawa ma drugie dno” i że konsul niezbyt czyste prowadził interesy, a może nawet zdradził swoich rosyjskich mocodawców. I właśnie ci mocodawcy postanowili go wykończyć.

Interesująco prezentuje się sprawa wystawienia świadectwa zgonu przez panią doktor, zatrudnioną w ambasadzie, a także sprawa poszukiwania naocznych świadków śmierci konsula, którego biuro zostało przeszukane, o jego nieudanym małżeństwie. Potem następuje opis konkursów, z reguły organizowanych przez mafię z Dubaju.

Czytelnik dochodzi do radzieckiej decyzji o interwencji w Afganistanie, do rozważań o istocie terroryzmu. Poza Indiami, wiele uwag dotyczy sytuacji w Afganistanie, tzw. podsłuchiwania służbowego, kontaktów ambasadora z panią Gandini, o ochronie kontrwywiadowczej ambasady, gwarantowanej przez konsula, który zginął, o osobie premiera Dauda, o mudżahedinach i o plantacjach narkotyków w Afganistanie, o państwie islamskim, o wizycie Astri Lundqvist. Wreszcie o rozmowie naczelnika wydziału kurierskiego z ministrem, po dotarciu do MSZ przesyłki narkotyków.

Książka interesująca, zawierająca wiele wątków. Przybliża ona sytuację w Afganistanie w czasach radzieckiej interwencji oraz opisuje działalność tajnych służb w polskiej placówce w czasie dyplomatycznej przygody autora.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Mroziewicz, „Szyfr Jednorożca”. Wydawnictwo Marszałek  Development & Press, Toruń 2021, s. 236

W wydaniu nr 237, sierpień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAKI DECYDENTA

  Góralki Oryginał Hot Chocolate
 2. KOBIETY DECYDENTA

  Rosyjska arystokratka
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dość wstydliwe zjawisko
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Skutki sytuacji w Afganistanie
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Gra i pragnienie
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Syreny w Monte Carlo
 7. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Talibowie
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne służby w ambasadzie
 9. WIATR OD MORZA

  Nie dajmy się zabijać!
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Życie nauczycielki
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Życie w Chorwacji
 12. ALBA LACH HERITAGE

  Ian Forsyth
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Winny czy niewinny?
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Inny kraj, inni ludzie
 15. WIATR OD MORZA

  Wielki mały człowiek
 16. HISTORIA DECYDENTA

  Miasto-bohater