KOBIETY DECYDENTA
Rosyjska arystokratka
Jest to książka poświęcona rosyjskiej księżniczce, Sophy Dołgorukiej. W dużej mierze opierają się te wspomnienia na pamiętniku babki autorki, która również nosiła to samo imię. więcej...
Autorem książki jest znany dziennikarz, który w latach 1996-2001 był polskim ambasadorem. Książka nie jest jednak jego wspomnieniami, tylko powieścią kryminalną.
Już na samym początku w wypadku samochodowym ginie As, konsul placówki, rozjechany przez ciężarówkę. Autor opisuje budynek placówki, który należy do największych w polskiej służbie dyplomatycznej. Powstał problem, ponieważ sprawami zgonów za granicą, zajmuje się właśnie konsul. A on przecież zginął.
Autor z dużą znajomością rzeczy wielokrotnie pisze o funkcjonariuszach tajnych służb, ulokowanych w ambasadzie, a zwłaszcza o Zyndramie Mierosławskim, dziennikarzu. Inne kraje też nie próżnują: np. Rosjanie uwielbiają sadowić swoich KGB-istów, speców od wywiadu, pod płaszczykiem dziennikarzy.
Autor zastanawia się nad przyczynami nagłej śmierci konsula: czy było to jakaś akcja „kontrahentów” konsula, czyli handlarzy broni. Autor przypomina życie Asa w szkole, jego perypetie rodzinne, wyjaśnia też znaczenie słowa „wywiad”, jako formę dziennikarską, a także jako ważną służbę państwową. Obie sytuacje związane są z informacją, ważną dla odbiorcy. Stąd wiele słów pada w powieści na temat dziennikarza- szpiega i jego pozycji wśród kolegów.
Mroziewicz przypomina historię nowoczesnego wywiadu, począwszy od banku Rothschilda, sporo pisze o stanowisku szyfranta w ambasadzie, który nosi tytułową ksywkę „Jednorożec”, a który przesyła wszelkie depesze do wywiadu, nie zaś do MSZ. Autor pisze też o werbunku szyfranta do wywiadu w czasach jego studiów. Pisze o funkcjonariuszach wywiadu wojskowego, a także dorzuca wspomnienia ze szkolenia konsula w Moskwie, gdzie rozpoczynał karierę najpierw jako słuchacz w szkole dyplomatycznej, a potem objął najniższe stanowisko w polskiej ambasadzie.
Pobyt polskich dyplomatów w Afganistanie, a następnie przyjazd komisji z MSZ, sprawdzającej przyczyny śmierci konsula. Członkowie komisji uważali, że „sprawa ma drugie dno” i że konsul niezbyt czyste prowadził interesy, a może nawet zdradził swoich rosyjskich mocodawców. I właśnie ci mocodawcy postanowili go wykończyć.
Interesująco prezentuje się sprawa wystawienia świadectwa zgonu przez panią doktor, zatrudnioną w ambasadzie, a także sprawa poszukiwania naocznych świadków śmierci konsula, którego biuro zostało przeszukane, o jego nieudanym małżeństwie. Potem następuje opis konkursów, z reguły organizowanych przez mafię z Dubaju.
Czytelnik dochodzi do radzieckiej decyzji o interwencji w Afganistanie, do rozważań o istocie terroryzmu. Poza Indiami, wiele uwag dotyczy sytuacji w Afganistanie, tzw. podsłuchiwania służbowego, kontaktów ambasadora z panią Gandini, o ochronie kontrwywiadowczej ambasady, gwarantowanej przez konsula, który zginął, o osobie premiera Dauda, o mudżahedinach i o plantacjach narkotyków w Afganistanie, o państwie islamskim, o wizycie Astri Lundqvist. Wreszcie o rozmowie naczelnika wydziału kurierskiego z ministrem, po dotarciu do MSZ przesyłki narkotyków.
Książka interesująca, zawierająca wiele wątków. Przybliża ona sytuację w Afganistanie w czasach radzieckiej interwencji oraz opisuje działalność tajnych służb w polskiej placówce w czasie dyplomatycznej przygody autora.
Jacek Potocki
Krzysztof Mroziewicz, „Szyfr Jednorożca”. Wydawnictwo Marszałek Development & Press, Toruń 2021, s. 236
SMAKI DECYDENTA
Góralki Oryginał Hot Chocolate
Góralki są niesamowite! Wciąż zaskakują! I smakiem, i wyglądem. więcej...