Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

13 styczeń 2021

Ostrzeżenie

Wbrew tytułowi, książka nie jest zbiorem złotych myśli niewykształconego wieśniaka, tylko obejmuje głębokie przemyślenia intelektualisty, w dużej mierze odnoszące się do aktualnej sytuacji w naszym kraju.

Już na początku autor pisze o istocie Boga, który jest w nas i nie potrzebuje ani pośredników, ani bogactwa strojów tych pośredników. Przyznaje, że ludzie są niedoskonali i boją się wszelkich zmian, a przecież „rozwój dokonuje się  przez zmianę”. A obietnice władzy? Władza często coś obiecuje, ale z reguły wszystko człowiekowi zabiera; a ludzie raczej władzy wierzą, gdyż wielu rzeczy nie rozumieją. Trzeba w siebie inwestować, żeby zrozumieć „wzniosłości”, które nic nie znaczą.

Autor omawia sojusz tronu z ołtarzem, który nie powinien „karmić się obywatelem”. Wspomina redemptorystę z Torunia, grożącego ludziom szatanem wiedząc, że „ciemny lud to kupi”, a także wspomina wybrańców wolności upominając ich, że „muszą wykazać się zdolnością do kompromisu”. O kogo tu chodzi? O władzę? A może o opozycję? Pisze też o polityce, która jest „fabryką kitu do wciskania”, gdzie wiele spraw jest na tzw. telefon, kiedy się wszystko bierze, „a nic nie kwituje”. W polityce cele swoje osiągali dyktatorzy, mający „możliwość mobilizowania ludzi dla osiągnięcia celów totalnych w imię dowolnie definiowanych racji oraz do grania na niskich instynktach”.

Autor ostrzega, że „rozum mas jest i będzie przedmiotem manipulacji z powodów wyborczych”. Ciekawe, czy pisze o tym, mając na myśli Księżyc? Pisze też, że ten pojedynek wygrają ci, którzy nie mają skrupułów w walce o władzę. Cały rozdział jest poświęcony chaosowi; przy tej okazji autor ostrzega, że historia lubi się powtarzać i że wielu błędów można uniknąć, uważnie patrząc w przeszłość. Pisze też o kompetencji, o globalizacji, o zdolności ponoszenia odpowiedzialności. Cechy te powinny odnosić się do tzw. wybrańców narodu, ale ci wybrańcy, dla utrzymania władzy „z łatwością rozstają się ze skrupułami”. I kolejny raz ocena negatywna polityki, która jest „obszarem arogancji, bylejakości, prymitywizmu, nieodpowiedzialności”.

Pisze też o oszustach, przed którymi trzeba się chronić. Wspiera swe wywody autorytetami: pisarzami, ekonomistami. Pisze o nadużyciach przed wyborami, o tak popularnym rozdawnictwie, ostrzega, że „chaos narasta”, że rośnie też bieda. Nie unika krytyki systemu w USA i Unii Europejskiej, a także rozbudowywania systemu publicznego, zatrudniającego dyspozycyjnych urzędników. To samo dotyczy tzw. państwa opiekuńczego, gloryfikowanego przez lewicę, która tym samym staje partią biurokracji.

Jest to bardzo dobre dziełko, napisane przez wykładowcę akademickiego, demaskujące nasze dzisiejsze anomalie. Warto, żeby dotarło do jak największej liczby czytelników, zwłaszcza zaś do tzw. żelaznego elektoratu władzy.

                                                                                              Jacek Potocki

Miron Kłusak. „Wiochmen”. Wydawnictwo „Adam Marszałek”, Toruń 2019, str. 156

W wydaniu nr 230, styczeń 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Bardzo pomocne ćwiczenia
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Wzorcowy przewodnik
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wraca nowe
 4. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Zapiski kłusownika
 5. RELIGIA DECYDENTA

  Unikalny album
 6. A PROPOS...

  ...inauguracji Joe Bidena
 7. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Uchodźcy z Prus Wschodnich
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  O Jadzi i nie tylko
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szukamy dalej...
 10. THRILLER DECYDENTA

  Trzy wątki
 11. WIATR OD MORZA

  Słupki
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Ostrzeżenie
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Wierny uczeń Marszałka
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Po włosku jak Włosi
 15. SZTUKA DECYDENTA

  Utrwalanie małej ojczyzny
 16. PO SĄSIEDZKU

  Uwagi zza płota
 17. OPOWIADANIE DECYDENTA

  Arek
 18. HISTORIA DECYDENTA

  Analiza krucjat
 19. WIATR OD MORZA

  Ciemno wszedzie, głucho wszędzie
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dystans
 21. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nowa religia i liniowe postrzeganie czasu