Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

06/11/2020

Herodot wiecznie żywy

Znakomity reporter już na wstępie książki zastanawia się, dlaczego w czasie studiów wykładowcy wiele miejsca poświęcali starożytnym autorom, a jednocześnie pomijali Herodota i jego wybitne dzieło „Dzieje”.

Książka Kapuścińskiego to przeplatanie współczesnych mu wydarzeń z fragmentami „Dziejów”. W czasach stalinowskich Polacy, nawet dziennikarze, w zasadzie nie wyjeżdżali za granicę, nie znali języków obcych, które były w oczach „wielkiego językoznawcy” narzędziem szpiegów.

W pierwszą podróż służbową autor, pracujący wówczas w redakcji znanego dziennika, został wysłany do Indii. Leciał po raz pierwszy w życiu samolotem przez Rzym, jako odróżniający się od reszty ludzi, człowiek „naszego, wschodniego obozu”. Opisuje swoje wrażenia z New Delhi: nie znając żadnego języka obcego nie rozumiał, co do niego mówią, patrzył na Hindusów, wykonujących różne prace i zastanawiał się nad tym, czy nie zalicza się, podczas korzystania z ich usług, do grupy krwiopijców.

Każdą wolną chwilę poświęcał nauce narzuconego Hindusom języka angielskiego, zapisując treść  ulicznych szyldów. Wyprawa do Benares i do innych miejscowości, w tym do Kalkuty i uchodźcy, jako wynik niedawnej wojny domowej i rozpadu brytyjskich Indii na Indie i Pakistan. W Indiach obserwuje kontrasty między powalającą biedą milionów i bogactwami hinduskiego radży. Powrót do New Delhi i fragmenty „Dziejów” Herodota. Potem znowu Warszawa i redakcja. Kapuściński wówczas fascynuje się Indiami i zastanawia się nad życiem Herodota.

Następnym punktem jego zawodowego życia są Chiny, dokąd udaje się w 1957 roku przez Hong Kong. Poleciał do Chin raczej nieprzygotowany: letni strój, a w Pekinie ziąb. Opiekuje się nim „zawodowy” opiekun, aparatczyk dziennikarski pan Li, a sam Pekin żyje maoistowską „polityką 100 kwiatów’. Wyprawa naszego bohatera na Wielki Mur, przy okazji uwagi na temat cech charakteru Chińczyków.

Po powrocie do Polski praca w nowym miejscu, w PAP. Przy okazji Kapuściński zastanawia  się nad fenomenem Herodota: podróżnik, świetny rozmówca w czasach, kiedy nie było środków łączności ani mediów: mógł on tylko polegać na sobie i na swoich zdolnościach.

Następnie, czytelnik ma okazję poznać kolejne wyprawy Kapuścińskiego: Egipt, Sudan, Kongo czy Iran w 1979 roku, w czasach rewolucji islamskiej. Potem Etiopia i kilka innych krajów afrykańskich. Przez cały czas towarzyszą czytelnikowi refleksje autora na temat Herodota i jego dzieła.

Talent Kapuścińskiego kolejny raz się odezwał: powiązanie współczesności z dokonaniami Herodota to majstersztyk. Dlatego ta książka jest tak ważna.

                                                                                              Jacek Potocki

Ryszard Kapuściński. „Podróże z Herodotem”. Wydawnictwo „Czytelnik”, Warszawa, str. 279

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę