Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

03/10/2019

Bolesny temat

Tytułowe dzieci, to dzieci księży i zakonników, z reguły ofiary złamania celibatu, obowiązującego duchownych.

Osobny wątek książki, to ofiary aktów pedofilii, bądź wykorzystywania młodych duchownych przez wyższych rangą (stanowiskiem) funkcjonariuszy Kościoła. Zastanawiający jest cynizm i pogarda duchownego, wykorzystującego seksualnie młodą, wiejską dziewczynę z zabitej dechami polskiej wioski, gdzie pozycja księży, którzy „otrzymali prawo od Boga, by zabawiać się, kiedy tylko chcą”, jest nie do ruszenia, gdyż opinia publiczna potępia nie działania występnych księży, tylko ich ofiary.

Zastanawiające, jak sprawnie duchowny zadziałał, gdy dowiedział się, że dziewczyna, z którą współżyje, jest w ciąży: wysłał ją do innego księdza do USA i tamten ją dalej wykorzystywał, a nawet ją obmawiał publicznie, jako rzekomą jawnogrzesznicę, przy okazji płacąc jej za ukrywanie, kto jest ojcem dziecka. Najważniejsze dla księży okazuje się zachowanie pochodzenia dziecka w tajemnicy, co jest wspierane przez kurię kościelną oraz wiejską opinię publiczną. Matkom tych dzieci się nie wierzy, że „święty mąż” może być ojcem. Stąd księży-ojców biskupi przenoszą do parafii, odległych od ich potomstwa, a ludzie z małych, polskich wsi uważają za heretyków wszystkich tych, którzy mówią prawdę w tych bulwersujących sytuacjach.

Wspomnienia chłopca, molestowanego przez księdza są niezbyt budujące. Duchowni często „stwarzają szansę” dla biednych dzieci, z reguły z patologicznych lub niewykształconych rodzin, zabierając dzieciaki na zagraniczne wycieczki i pokazują im inny, nieosiągalny do tej pory, świat. W książce też przedstawiono wyjątkowe przypadki, gdy młodzi księża odeszli z kapłaństwa i poświęcili się rodzinie, w tym ich narodzonym dzieciom. Dziewczyna, córka księdza, mówi wiele pozytywnych słów o swym ojcu, byłym już księdzu podkreślając z drugiej strony ogromne zakłamanie instytucji kościelnej.

Powstaje pytanie, dlaczego tak się źle dzieje, a krytyka ze strony bohaterów książki obejmuje przede wszystkim celibat oraz konserwatyzm polskiego kościoła katolickiego, który wyznaje przede wszystkim tzw. katolicyzm obrzędowy, a nie duchowy z mocną moralnością. Autor przytacza przykłady innych Kościołów: amerykańskiego, chilijskiego, nawet irlandzkiego, wreszcie Australii, gdzie nagłaśniano i omawiano publicznie sprawy uważane przez polskich biskupów za wstydliwe.

Druga część książki obejmuje wypowiedzi ekspertów, zarówno świeckich jak i kościelnych. Obie grupy podkreślają, że na temat dzieci duchownych, aktów pedofilii oraz homoseksualizmu w Kościele katolickim mówi się w naszym kraju dopiero od kilku ostatnich lat. Zmieniła się też polityka Stolicy Apostolskiej, gdzie papież Franciszek aktualnie kontynuuje proces oczyszczania Kościoła z tych negatywnych zjawisk, m.in. poprzez dyscyplinowanie (usuwanie) biskupów, którzy do tej pory z reguły „przymykali oczy” na te zjawiska.

Padają też w książce słowa krytyki pod adresem Jana Pawła II, który niezbyt gorliwie działał w odbudowie moralnej Kościoła i którego pontyfikat od lat 80. ub. wieku tonął w skandalach pedofilskich, a polski papież „odwracał wzrok od ofiar”.

Jest to ważna książka, poruszająca bardzo aktualny społecznie i duchowo temat.

                                                                                              Jacek Potocki

Artur Nowak. „ Dzieci, które gorszą”. „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”. Warszawa 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. MUZYKA DECYDENTA

  Wirtuoz
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Władca
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Atomowa tajemnica
 4. CHILIJSKI KOCIOŁ

  Wrzenie narastało latami
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Polacy a Żydzi
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mocny sojusz?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Internet rajem dla wywiadu
 8. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 9. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 10. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 12. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 13. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 15. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 19. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 22. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 23. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 25. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie