Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

12 sierpień 2019

Polska między mocarstwami

Ta bardzo potrzebna książka dotyczy sytuacji współczesnego świata. Również Polski.

Autor zwraca uwagę na narastający konflikt Stany Zjednoczone-Chiny. Oba mocarstwa dążą do opanowania światowych szlaków przepływu surowców i towarów. Najlepszym i najtańszym od wieków szlakiem takich przepływów jest światowy ocean.

Autor przypomina status Wielkiej Brytanii, która w swoim czasie ocean światowy kontrolowała i na tym się bogaciła, zarówno ekonomicznie jak i politycznie. Dzisiaj takim mocarstwem morskim o najsilniejszej flocie są Stany Zjednoczone, a ich miejsce usiłują zająć Chiny, obecnie pierwsza gospodarka świata, by zapewnić sobie swobodne dostawy surowców oraz by opanować bezpieczny transport wyprodukowanych dóbr. I jest to podstawowy konflikt współczesności: Chiny pragną stać się mocarstwem morskim, będąc państwem lądowym, a USA pragną zablokować Chiny, by utrzymać dominację. Stąd Chiny na razie poszukują bezpiecznej drogi lądowej, którą mogłyby przesyłać towary do Europy, a jednocześnie budują flotę. Tę drogę nazywa się „Nowym Jedwabnym Szlakiem” i w tym miejscu ujawnia się ważne położenie Polski, przez którą taki szlak musi przejść, wcześniej czy później. A przecież jesteśmy sojusznikiem USA i w związku z tym powstaje pytanie, co mamy robić. Autor uważa, że nie musimy się za nikim opowiadać, tylko powinniśmy się umacniać. Inaczej wszyscy będą nas wykorzystywali.

Chyba przez grzeczność dr Bartosiak nie przypomina dość głośnej propozycji Chińczyków budowy kanału Wisła-Odra, a następnie kanału Odra-Dunaj-Łaba. Nie przypomina też reakcji USA na tę propozycję. Do dzisiaj mówi się w Warszawie, że ówczesny ambasador USA, po ostrej reprymendzie udzielonej ministrowi spraw zagranicznych, Witoldowi Waszczykowskiemu, zawetował budowę kanału na dzień przed podpisaniem umowy z Chińczykami.

Autor koncentruje się w książce na geopolityce: Rosja to państwo lądowe, więc ma silną armię lądową, natomiast USA to państwo morskie, więc siły lądowe są tam słabe i niedoinwestowane. Dr Bartosiak wskazuje też, jaką ważną rolę pełni w polskiej konfiguracji bezpieczeństwa Białoruś, a w świecie niedoceniane Indie.

Jedno jest pewne: Polska leży w strefie zgniotu i w razie konfliktu będzie celem dla Rosji i jak pokazuje choćby przykład Ukrainy, Polsce nikt nie pomoże, jeśli będzie słaba i sama nie zadba o siebie. Sojusz z USA jest ważny teoretycznie, natomiast w praktyce USA leżą od nas zbyt daleko i dzisiaj są już niewystarczająco silne, a raczej są zbyt słabe, by nam pomóc.

Niezwykle ważna książka. Autor miejscami szokuje czytelnika wnioskami, wręcz oczywistymi. Czy włodarze naszej nawy państwowej to czują? Wydaje się, że dr Bartosiak ma pełne kwalifikacje, by zostać wysokiej rangi decydentem w polskim MSZ lub w MON.

Jacek Potocki

Jacek Bartosiak. „Przeszłość jest prologiem”. Wydawnictwo „Zona Zero”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 213, sierpień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Donald, Małgorzata i Andrzej
 2. DECYDENT POLIGLOTA

  Zrozum, co mówią i mów po angielsku
 3. DECYDENT GLOBTROTER

  Królewskie miasto Kraków
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Pastor i jego parafianie
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Skłonności młodego Japończyka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska między mocarstwami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Gwarant jedności Kazachstanu
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Karski: Zostałem Żydem!
 9. WIATR OD MORZA

  Kroczem!
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dobro triumfuje
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mury
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Rozwodu nie będzie
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Taki honorny