Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

15 styczeń 2019

Zbrodniarz i panna

Anna Lerke, autorka tej książki, to Polka, urodzona w miejscowości Nowogród, niedaleko Łomży. Po agresji Niemiec na Polskę, trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego, gdzie zmarły jej siostry i matka.

Podczas wizyty w obozie Ewy Braun, towarzyszącej Hitlerowi, Lerke poprosiła ją o pomoc i ta zabrała ją z obozu w charakterze służącej do luksusowej rezydencji Hitlera w Berghof, w Alpach Bawarskich. Tam Anna powoli zyskuje zaufanie narzeczonej Hitlera, która z biegiem czasu zaczyna się jej nawet zwierzać. Stąd ta książka, napisana zresztą po latach.

Oczywiście, słowa Ewy Braun ujawniają wiele niewiadomych z jej życia i nieco odsłaniają mroczne tajemnice Wodza, ale niekwestionowanym walorem książki są spostrzeżenia i uwagi samej Lerke.

Autorka opisuje luksusową rezydencję, jej personel, odwiedzających Berghof gości, rekrutujących się z najwyższych eszelonów Trzeciej Rzeszy. Lerke unikała Hitlera i widziała go zaledwie kilka razy z daleka i to, co o nim wie, dowiedziała się od Ewy i od koleżanek, też służących.

Natomiast interesujące są jej uwagi na temat samej Ewy Braun: wydaje się, że towarzyszka Adolfa cierpiała na tzw. dwubiegunowość, tzn. miała częste zmiany nastrojów. Ale w sumie była miła i lubiana, a Lerke nie mogła się nadziwić, że tak dobrze ułożona panienka mogła zadawać się z ohydnym zbrodniarzem i paranoikiem. Mało tego, z kart powieści wyraźnie widać, że Ewa darzyła Hitlera ogromnym uczuciem, co szczególnie było widoczne pod koniec wojny, gdy Armia Czerwona otaczała Berlin, a para przygotowywała się do zejścia z tego świata, ale Ewa prawie nigdy nie wtrącała się do polityki i niczego z Hitlerem nie załatwiała dla innych osób.

Natomiast w czasie wojny korzystała ona z wszelkich możliwości, jakie stworzył jej status narzeczonej dyktatora: jeździła za granicę na zakupy, ubierała się w najlepsze stroje. Przy okazji czytelnik dowiaduje się nieco o życiu intymnym pary: Adolf był w dużym stopniu zboczeńcem seksualnym, wyrabiał różne rzeczy, kiedy był z Ewą w sytuacjach erotycznych.

Wiele interesujących informacji i o bohaterach książki, i o sytuacji w III Rzeszy czytelnik znajdzie w wydzielonych ramkami częściach książki oraz zatrzyma się przy licznych zdjęciach; zresztą, Ewa Braun sama była zapaloną fotograficzką i nie rozstawała się z aparatem fotograficznym.

Jest to książka, którą pochłania się jak pasjonującą powieść kryminalną, mimo że czytelnik zna marny koniec losów pary bohaterów i ich niemieckiego otoczenia.

                                                                                                 Jacek Potocki

Anna Lerke. „Spowiedź Ewy Braun. W cieniu Hitlera.” Wydawnictwo „Bellona”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Blisko obywatela
  2. NIE MA RATUNKU

    Wszechobecne złośliwe oprogranowania
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zbrodnie w Nowej Soli
  4. PRALNIA PIENIĘDZY

    Podwójna gra
  5. DECYDENT POLIGLOTA

    Włoski bliżej
  6. WIATR OD MORZA

    Panie Prokuratorze Generalny!
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Zbrodniarz i panna
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Szwedzka policjantka w Afganistanie
  9. WIATR OD MORZA

    Ucieczka
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Polska 1000 lat temu
  12. WSPÓLNE CZYTANIE

    Ważne przesłania dla wszystkich
  13. WIATR OD MORZA

    Polska bijącym sercem Europy
  14. DECYDENT POLIGLOTA

    Zostań językowym mistrzem
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor jako wartość bezcenna
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Taka zmiana