Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

23 lipiec 2018

Ewa nie chce spać

W latach 80-90 ubiegłego stulecia Ewa Boniecka była filarem znakomitego dziennika „Życie Warszawy”, który dzisiaj już nie istnieje.

Pamiętam, jak w pewnym ważnym gmachu w Alei Szucha (wówczas I Armii Wojska Polskiego) czytanie gazet rozpoczynano od „Życia Warszawy”, a czytanie tego dziennika rozpoczynano właśnie od artykułu Ewy Bonieckiej.

Swą książkę redaktor Boniecka rozpoczyna od relacji z pracy dziennikarskiej w dziale kultury „Kuriera Polskiego”, wydawanego przez Stronnictwo Demokratyczne, ówczesną przybudówkę PZPR, a także od opisu ówczesnej rzeczywistości, którą „zdrowe siły” dzisiaj złośliwie nazywają „pustynią kulturalną”. Potem bogate wspomnienia z pobytu w Londynie, dokąd wyjechała z mężem, korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Zderzenie wolnej prasy, z ograniczoną cenzurą i tendencyjną w swym wymiarze, prasą polską oraz relacja z kontaktów z przedstawicielami i instytucjami angielskiej Polonii.

Po powrocie do Polski etat w tygodniku „Kultura”, następnie wyjazd do Nowego Jorku, gdzie mąż pani Ewy był korespondentem PAP w ONZ. Stamtąd red. Boniecka wysyłała korespondencje do tygodnika „Perspektywy” oraz do ukochanego „Życia Warszawy”. Przy okazji, w książce pojawiają się unikalne opisy bogatego życia i sytuacji, w tym politycznej i kulturalnej, w Stanach Zjednoczonych oraz w kręgach tamtejszej Polonii, a także w korpusie prasowym, akredytowanym w Sekretariacie ONZ. Uwagi o sytuacji w Polsce w okresie powstania „Solidarności”.

I powrót do kraju; w tym czasie już był dla niej etat w „Życiu Warszawy”, w efekcie czego następuje budowa mocnego, dziennikarskiego wizerunku: osoby zrównoważonej, rozsądnej, wiarygodnej, obiektywnej, mimo rygorów stanu wojennego. To w tych latach rodzi się legenda zawodowa Ewy Bonieckiej, jako dziennikarki niepodatnej na naciski polityczne i ideologiczne. Potem odejście z „Życia Warszawy” do prasy komercyjnej, w której pracuje do dzisiaj, będąc niekwestionowanym autorytetem w przeprowadzaniu wywiadów ze słynnymi ludźmi orz z czołowymi dyplomatami zagranicznymi.

Niezwykle cenne są uwagi redaktor Bonieckiej na temat etosu zawodu dziennikarskiego w warunkach obecnie panującej nam formalnej wolności, gospodarki rynkowej i kurczącego się znaczenia prasy drukowanej. Dogłębna znajomość tej tematyki, zarysowana w książce, kwalifikuje ją do funkcji wysokiej rangi wykładowcy na studiach dziennikarskich.

Znakomita, bardzo wartościowa książka, kopalnia wiedzy dla młodych dziennikarzy. I cenne wspomnienia o wymienionych z nazwiska koleżankach-dziennikarkach, które nie ustawały i nadal nie ustają „w poszukiwaniu swoich dróg”.

                                                                                     Jacek Potocki

Ewa Boniecka, „Dziennikarki. W poszukiwaniu swoich dróg”. Wydawnictwo „Adam Marszałek”, Toruń 2018

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska