Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

16 lipiec 2018

Życie za śmierć

Frapujący, choć dotąd niezbadany do końca temat: nielegalne pozyskiwanie organów do przeszczepu, zgodnie z zasadą – życie za śmierć.

W książce został przedstawiony proces pozyskania serca, dla bardzo chorego, polskiego milionera. On sobie to serce po prostu kupił w Chinach, za pośrednictwem handlarzy organów, wśród których prominentną postacią jest niejaki Chirurg. Po drugiej stronie bariery jest Agnieszka Wyrwał, młoda aktywistka organizacji Legal Heart, która występuje przeciwko nielegalnym przeszczepom, do których organy są wycinane więźniom politycznym w Chinach, w tym konkretnym przypadku, więzionym członkom zdelegalizowanego ruchu Falun Gong.

Akcja powieści nabiera rozmachu, kiedy to Chirurg przyjeżdża do Polski na techniczno-finansowe negocjacje z chorym milionerem. Agnieszka, aktywistka organizacji Legal Heart razem ze swoim aktualnym partnerem jest w grupie demonstrantów pod hotelem, w którym odbywa się spotkanie milionera Witolda Niemcewicza z Chińczykiem i jego asystentem.

Agnieszka trafia do aresztu, ale nie na długo, gdyż drogą do wolności jest spora kaucja, wpłacona przez nieznaną osobę. A Niemcewicz planuje wyjechać do Chin na operację, w czym przeszkadza mu zawał serca. Trzeba więc dostarczyć „dawcę” do Polski; autor otwartym tekstem opisuje przekazanie Chirurgowi przez chińskie władze „dawcę”, uwięzionego aktywisty Falun Gong czyli „więźnia nr 62” (stąd tytuł książki), by Chirurg onego „dawcę” przewiózł do Polski, gdyż serce może być poza organizmem żywym jedynie kilka godzin, a przecież Niemcewicz do ChRL przylecieć nie może.

Pojawia się w powieści drugi wątek: osobiste przeżycia panny Agnieszki. Czytelnik domyśli się, że jej ojcem, który ją porzucił przed laty, jest milioner Niemcewicz i że to on sekretnie wspierał Agnieszkę finansowo od dłuższego czasu, m.in. wpłacając rzeczoną kaucję. Autor rozwija główne rozważania w Polsce. Jest to zrozumiałe, gdyż siłą rzeczy dość trudno jest wejść głęboko w chińskie realia, choć powieść, łącznie z wątkiem chińskim, jest napisana zgrabnie i logicznie, a nawet realistycznie.

Autor wprawdzie mimochodem, ale wspomina o konkurencyjnym dla Chin w skali światowej ośrodku nielegalnych przeszczepów, czyli o Kosowie, ale Legal Heart nie zajmuje się przecież Kosowem, powołanym do państwowego życia przez NATO, w tym głównie przez USA, gdzie mieści się centrala organizacji. Zajmuje się natomiast wrogimi ideologicznie i historycznie, konkurencyjnymi Chinami. A Chirurga nieustannie śledzi państwowa Centralna Agencja Wywiadowcza, czyli CIA.

Autor, gdzie trzeba dla jasności wywodu, swobodnie porusza się również po realiach polskich: są w powieści zarysowane zarówno wątek dezubekizacji, jak i temat „Bolka”- Wałęsy, czy demonstracje, na wzór ostatnich, antyrządowych protestów. Co ważne: Zbigniew Górniak sygnalizuje też istnienie w naszym kraju nielegalnych, podziemnych klinik transplantologicznych, o czym inni autorzy i dziennikarze nie mówią. Jest to książka trafnie umieszczona w aktualiach politycznych, społecznych i międzynarodowych.

Interesujące i nieco zaskakujące jest też samo zakończenie powieści, z którym czytelnik powinien zapoznać się osobiście.

Bardzo dobra, zręcznie napisana książka o ważnych problemach, zwykle zamiatanych pod dywan.

                                                                                              Jacek Potocki

Zbigniew Górniak „Serce nr 62. Jest wina musi być kara”. Wydawnictwo „Ronin”, Opole 2018

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska