Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

3 lipiec 2018

Kontrowersyjny gazociąg

Jest to książka o kulisach podjęcia decyzji o budowie na dnie Morza Bałtyckiego Gazociągu Północnego, zwanego Nord Stream, i o historii tego systemu, który transportuje gaz z Wyborgu w Rosji do Greifstwaldu w Niemczech.

Uzyskanie pozytywnej decyzji od krajów, przez których wody terytorialne lub wyłączną strefę ekonomiczną przechodzi gazociąg nie było łatwe, stąd Rosja uruchomiła do uzyskania takiej decyzji swoich szpiegów i oficerów wywiadu oraz element korupcji. Autor generalnie wiele miejsca poświęca działalności służb specjalnych Rosji w obronie jej interesów naftowych i innych, począwszy od samego Władimira Władimirowicza Putina, który wiele lat pracował w radzieckim wywiadzie KGB.

Autor włączył do książki o gazociągu również sprawy otrucia oficera KGB, Litwinienki oraz Siergieja Skripala, którzy, jako oficerowie KGB i Federalnej Służby Bezpieczeństwa, pracowali jednocześnie dla zachodnich wywiadów. Przy okazji uwaga, Putin był oficerem wywiadu radzieckiego, a nie agentem. Termin „agent” jest równolegle używany na Zachodzie, zwłaszcza w USA, dla określenia pracownika, czyli oficera służb specjalnych.

Szpiegiem rosyjskim, czyli pozyskanym agentem, był zatrzymany przez ABW, a następnie uwięziony polski biznesman, Marek W., od którego historii zaczyna się ta książka, a który informował rezydenturę w Ambasadzie Rosji o polskiej sytuacji w sferze energetyki.

Pozyskanie przez Rosję w charakterze eksponenta rosyjskich interesów w sprawie Nord Streamu byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schrödera to dowód skuteczności działań Rosjan i dowód siły pieniądza.

Dalej, walka Rosjan o uzyskanie zgody Danii na przeciągnięcie gazociągu przez duńskie wody terytorialne. W walce tej wykorzystywano agenturę oraz związki niedobitków rodziny carskiej z duńskim dworem królewskim.

Autor przypomina etap życia Putina w Dreźnie, jako oficera KGB, potem w biurze burmistrza Petersburga oraz epizod zjednoczenia Niemiec. Wracając do stosunków rosyjsko-duńskich, przypomina wątek czeczeński, który te stosunki popsuł, wreszcie pisze o przekazaniu urzędu prezydenta Władimirowi Putinowi przez umiłowanego na Zachodzie Borysa Jelcyna.

Pisząc o Danii i o kulisach decyzji w sprawie przeciągnięcia gazociągu przez wody duńskie, autor bardzo szczegółowo pisze o sytuacji wewnętrznej Danii, a duńskich politykach, raczej w Polsce nieznanych. Chwilami czytelnik odnosi wrażenie, że dzięki Nord Streamowi Dania jest najważniejszym partnerem Rosji, a stosunki między obu krajami, po wydaniu przez rząd duński zgody na budowę gazociągu, mogą uchodzić za wzorowe.

Jest to książka bardzo na czasie, gdyż w naszym kraju przy każdej okazji krytykuje się budowę Nord Streamu. Według Rosjan, ten gazociąg ma zapewnić stałą dostawę gazu krajom Zachodniej Europy. O co więc chodzi w krytyce budowy Gazociągu Północnego? Autor, poza samą otoczką i decydentami z rosyjskich służb specjalnych, na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami w Centrum Prasowym PAP w Warszawie nie bardzo wyjaśnił negatywy budowy Nord Streamu. Dla obrony swego negatywnego stanowiska przytacza często krytykę gazociągu ze strony ekologów.

Jens Hovsgaard

Jens Hovsgaard

Jeden z ekspertów przy jakiejś okazji powiedział, że z powodu budowy tego gazociągu Polska straci na znaczeniu, jako kraj tranzytowy i nie uzyska żadnych korzyści z jego budowy, a nawet straci kilka miliardów dolarów rocznie z tytułu braku opłat za tranzyt gazu.

Warto książkę przeczytać, by mniej więcej wiedzieć, o co w całej sprawie chodzi.

                                                                                              Jacek Potocki

Jens Høvsgaard, „Afera Nord Stream. Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie”. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2018

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska