Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

12 marzec 2018

Wampir z Bytowa

W ciągu kilku lat Leszek Pękalski zamordował kilkadziesiąt osób, choć skazano go za popełnienie tylko jednego. Był „najpłodniejszym” seryjnym mordercą w Polsce.

Dorastał w patologicznym środowisku: babka i matka to zdegenerowane i prymitywne alkoholiczki, które go biły i głodziły. Ojciec miał inną rodzinę. Chwile wytchnienia od tej katorgi miał w internacie lub w ośrodku szkolno-wychowawczym, w każdym razie poza domem. Tragiczne dzieciństwo pogłębiło jego opóźnienie umysłowe, a odrzucenie wzmogło popęd seksualny i poszukiwanie „jakiejkolwiek kobiety”, które w zasadniczym stopniu stały za morderstwami.

Autorka, najprawdopodobniej po osobistych rozmowach z „bestią”, dokładnie opisuje makabryczne morderstwa o podłożu seksualnym, które popełnił.  Może nawet zbyt dokładnie…

Zbrodniarz wiedział, co robi, gdyż bał się skutków swych zbrodni, wiedział, że jest chory psychicznie, więc może liczyć na bezkarność lub daleko idącą pobłażliwość ze strony sądu; zresztą dostał wyrok 25 lat więzienia, z którego wyjdzie w 2019 roku. Specjaliści twierdzą, że nadal będzie mordował w seksualnym amoku, chyba że będzie brał środki osłabiające popęd. A jak nie będzie brał tych leków? „On nigdy nie przestanie zabijać”- mówi jeden z lekarzy. Czy, jako „bestia”, zostanie zamknięty w specjalnym ośrodku dla „bestii” w Gostyninie? A jak nie zostanie zamknięty? Przecież po wyjściu z więzienia nie ma dokąd się udać.

Zabrakło mi w książce rozmowy z policjantami, którzy przez całe lata bez powodzenia, usiłowali zidentyfikować zbrodniarza. A morderca zawsze działał podobnie, a nawet identycznie. Michał Fajbusiewicz, twórca znanego programu telewizyjnego „Magazyn kryminalny 997” słusznie twierdzi, że praca śledczych w tej sprawie była fatalna i zakończyła się kompromitacją w sądzie. A przecież przed zamordowaniem policjanta na terenie komendy, morderca się właściwie ujawnił i wiele o sobie powiedział, co słyszał kolega zamordowanego policjanta. Leszkowi udało się też uniknąć oskarżenia o zamordowanie dziecka: oskarżony o pedofilię długo by nie pożył w polskim więzieniu, gdzie pedofilów współwięźniowie tępią.

Brak mi też relacji z zatrzymania Pękalskiego. Autorka ujawnia, że na jego trop przypadkowo wpadła policyjna sekretarka, a co w tym czasie robili dzielni funkcjonariusze. Policjanci, walczący o statystyki, z uśmiechem na ustach słuchali opowieści Pękalskiego z zbrodniach, które popełnił, jakby niepomni tego, że według prawa polskiego przyznanie się podejrzanego nie wystarczy przed sądem do jego skazania. Popełnione przestępstwa należy udowodnić. I to była rola policji, która „wypadła z roli”.

Wstrząsająca opowieść o klęsce organów ścigania w zderzeniu ze sprytem seryjnego, bezwzględnego mordercy. I ostrzeżenie przed tym, co się stać może w 2019 roku.

                                                                                                 Jacek Potocki

Magda Omilianowicz „Bestia. Studium zła.” Wydawnictwo „Od Deski do Deski”, Seria „Na faktach”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 196, marzec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek imperiów
 2. A PROPOS...

  ...trucia agentów
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Współczesny "Oświęcim"
 4. DOKUMENTY W TELEFONIE

  Czy to bezpieczne?
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Towarzysz "Wiesław"
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żongler słów
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Wampir z Bytowa
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Don i Un
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niebawem sezon
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Polska wrogiem Ameryki
 11. A PROPOS...

  ...wynagrodzeń dla członków rządu
 12. HAJOTY PRESS CLUB

  Żywienie bez granic
 13. A PROPOS...

  Mój marzec `68
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Trochę egzotyki zimą
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Zmartwychwstanie Żołnierzy Wyklętych
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysłowe zagłąbie
 17. W ROKU STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

  Zmora antysemityzmu
 18. WIATR OD MORZA

  Czy mamy przekopane?
 19. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arkana wspinaczek wysokogórskich
 20. Z KRONIKI BYWALCA

  Zbrodnia w Chodżałach
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Nienawiść osłabia społeczeństwo