Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

5 marca 2018

Zmartwychwstanie Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ta książka zawiera relacje z prac identyfikacyjnych szczątków żołnierzy na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie na tzw. Łączce, stąd pierwsza część tytułu: „Kwatera Ł”.

Książkę rozpoczyna wystąpienie Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, wygłoszone w dniu 1 lutego 2018 roku w Pałacu Prezydenckim, podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wystąpienie zrównoważone i uroczyste. Godne Głowy Państwa.

Następnym punktem jest wstęp, napisany przez pana Jacka Pawłowicza, dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, który przedstawił historię poszukiwań szczątków ofiar na Łączce. Ciekawe, że dyrektor Pawłowicz mówi o zamordowanych „bohaterach Antykomunistycznego Powstania”. Czy w Polsce, po wojnie, było antykomunistyczne powstanie?

Następnie rozmowy z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej oraz z wolontariuszami, pomagającymi w pracach identyfikacyjnych. Znakomita i spokojna rozmowa „wspomnieniowa” z panią Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza Witolda Pileckiego.

Szczególnie cenne są rozmowy z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem IPN i organizatorem poszukiwań na Łączce, a także z więźniami politycznymi, którzy przeżyli piekło tortur w mokotowskim więzieniu.

Wolontariusze byli wstrząśnięci formą egzekucji: z reguły to były strzały w głowę. Nic dziwnego, towarzysze czekiści, którzy działali w Polsce, przenosili żywcem metody zbrojny z moskiewskiej Lubianki. Warto wiedzieć, że główny oprawca „zza biurka”, Jakub Berman, jako jedyny komunistyczny funkcjonariusz w Polsce, miał bezpośredni kontakt telefoniczny z osławionym Ławrientijem Pawłowiczem Berią i otrzymywał stamtąd złowieszcze instrukcje, kogo i jak mordować.

Autor, kierując się najprawdopodobniej delikatnością i wyczuciem sytuacji w obliczu pewnych napięć w stosunkach polsko-izraelskich pisze o mordowaniu polskich patriotów przez polskich komunistów. Jest to częściowa prawda, gdyż polscy patrioci byli z reguły mordowani przez ubowców żydowskiego pochodzenia, wywodzących się jeszcze z KPP, którzy zostali przytargani do Polski na bagnetach Armii Czerwonej, by pilnowali krnąbrnych Polaczków. Jakub Berman to syn Isera i Guty Berman, wyjątkowo nie zmienił nazwiska na nowe, o polskim brzmieniu; ale kat rotmistrza Pileckiego, Józef Różański nazywał się Józef Goldberg, a sędzia Sądu Wojewódzkiego, która skazała na śmierć gen. Nila to Maria Gurowska czyli Maria Sand, córka Moryca Zanda i Frajdy z Eisenmanów.

Wiele pozytywnych słów mówi się w książce o osobowości i zaangażowaniu w badania na Łączce prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Jest to bardzo wartościowy dokument. Choć przyznam, że brak mi w nim rozmowy z prezesem Fundacji „Łączka”, red. Tadeuszem Płużański, synem Tadeusza Ludwika Płużańskiego, skazanego w procesie Witolda Pileckiego, na podwójną karę śmierci, którą zamieniono na dożywotnie więzienie. Tadeusz Ludwik Płużański wyszedł ze stalinowskiego więzienia w 1956 roku.

            Jacek Potocki

Jarosław Wróblewski. „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 196, marzec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek imperiów
 2. A PROPOS...

  ...trucia agentów
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Współczesny "Oświęcim"
 4. DOKUMENTY W TELEFONIE

  Czy to bezpieczne?
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Towarzysz "Wiesław"
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żongler słów
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Wampir z Bytowa
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Don i Un
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niebawem sezon
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Polska wrogiem Ameryki
 11. A PROPOS...

  ...wynagrodzeń dla członków rządu
 12. HAJOTY PRESS CLUB

  Żywienie bez granic
 13. A PROPOS...

  Mój marzec `68
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Trochę egzotyki zimą
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Zmartwychwstanie Żołnierzy Wyklętych
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysłowe zagłąbie
 17. W ROKU STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

  Zmora antysemityzmu
 18. WIATR OD MORZA

  Czy mamy przekopane?
 19. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arkana wspinaczek wysokogórskich
 20. Z KRONIKI BYWALCA

  Zbrodnia w Chodżałach
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Nienawiść osłabia społeczeństwo