Established 1999

LEKTURY DECYDENTA

18 lutego 2018

Po Smoleńsku

W II tomie książki występują te same postaci, co w I tomie, ale akcja książki dotyczy sytuacji już po katastrofie pod Smoleńskiem.

Bohaterowie noszą nazwisko niemieckiej rodziny von Scholtów z Brazylii i udają bogatych biznesmenów, dzięki ogromnym pieniądzom, które dostali od niedoszłego ich zabójcy, Wolskiego, opłaconego przez rosyjską Federacyjną Służbę Bezpieczeństwa. W celu dodatkowego zaciemnienia swojej proweniencji publicznie podkreślają kontakty z organizacją wspomagającą byłych SS-manów, zwaną „Odessa”.

Czy ludzie, mający związki z tą organizacją są w stanie zyskać sympatię Polaków, choć w powieści są to związki wyssane z palca, przywoływane wyłącznie dla kamuflażu? Ale, mimo tego kamuflażu, na ślad naszych bohaterów, na polecenie Moskwy, trafia słynna mafia sołncewska. Autor wykazuje powiązania i kontakty z tą mafią najwyższego rosyjskiego kierownictwa: mafia jest ich skarbnikiem, dba o ich sprawy finansowe, wreszcie „odpala dolę” im za każdy swój przekręt.

Ten wątek jest wręcz identyczny z sugestiami niemieckiego autora Jürgena Rotha w niedawno wydanej w Polsce książki „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”, tyle że tam Władimir Władimirowicz działał w symbiozie z mafią leningradzką, sorry, dzisiaj się mówi, petersburską. Na arenę wstępują funkcjonariusze z angielskiej SAS, którzy pomagają bohaterskim Polakom, a obecnie fikcyjnym członkom niemieckiej rodziny, walczyć i z mafią i z rosyjskimi władzami. Ratują ich w sytuacji wręcz beznadziejnej, kiedy mafia już ma ich załatwić na dobre. Nasi bohaterowie załatwiają mafiosów, co doprowadza rosyjskie służby do wściekłości.

Autor opisuje dość szczegółowo kontakty polskiego premiera z Moskwą tuż przed powołaniem go na stanowisko przewodniczącego Rady Europy. Jakby on pytał towarzyszy rosyjskich o zgodę, czy ma przyjąć nominację. Podobnie bliskie, nacechowane ewidentną służalczością, kontakty z Moskwą ma polski minister spraw zagranicznych.

Bohaterska Czeczenka z rodu Dudajewów, poznana w I tomie, obecnie jest już żoną jednego z polskich bohaterów powieści i walczy aktywnie z Rosjanami.

Głównym celem działań naszych bohaterów jest zemsta na najwyższych członkach rosyjskiego kierownictwa za katastrofę w Smoleńsku. Ma to być krwawy zamach w czasie Igrzysk Olimpijskich w Soczi, ale w zamachu ginie sobowtór Władimira Władimirowicza. Jest to dość kontrowersyjny wątek książki, biorąc pod uwagę czystość ideową Polaków-katolików. Czy tak należy działać? Czy prezydent i premier Rosji mają obawiać się fizycznej likwidacji przez Polaków?

Dochodzi do tego dziwna osoba autora, niby cudzoziemca. Jednakże zorientowani w dokonaniach współczesnych polskich satyryków, a zwłaszcza w ich metodzie pisania, mogą zorientować się, kto jest autorem tej powieści, ukrywającym się pod ksywką „Tom Whiters”.

                                                                                              Jacek Potocki

Tom Whiters. „Za krawędzią strachu”. Wydawnictwo „Bollinari Publishing House”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 195, luty 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. PRAWDA O POLSKIEJ ARMII

  Tak dobrze się zapowiadaliśmy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Po Smoleńsku
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Psychologiczny kryminał
 4. KLASZTORNE TAJEMNICE

  Dlaczego zakonnice odchodzą?
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Symbol Chin
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wielka Trójka a Polska
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwa okrutne totalitaryzmy
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętniak w natarciu
 9. POLITYKA, GŁUPCZE!

  Miał cham złoty róg
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Polscy geniusze
 11. WEALTH SOLUTIONS

  51-letnia Karuizawa
 12. WIATR OD MORZA

  Cat revolution
 13. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska PiS przeciw Polakom