Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

13 grudzień 2019

Zbiór zagadek i rozwiązań

Jest to zbiór 15 angielskich opowiadań kryminalnych, pióra znanych autorów, takich jak Arthur Conan Doyle czy G.K. Chesterton, jak i mało znanych w Polsce, a w Anglii nawet zapomnianych, których wydania książek wręcz zniknęły z rynku i w niektórych przypadkach były dość znaczne problemy z ich odzyskaniem.

Akcja niektórych opowiadań toczy się właśnie w okresie Bożego Narodzenia, stąd wydanie tej książki właśnie teraz jest trafionym pomysłem.

Książka pokazuje z jednej strony różnice między geniuszem bohatera kryminałów Conan Doyle’a, czyli Sherlocka Holmesa, a metodą działania bohaterów innych opowiadań. Przy okazji czytelnik wie, że każdy autor miał swojego bohatera, dzięki któremu mógł tworzyć ów autor cykle opowiadań.

Bohaterem jest albo dociekliwy cywil, jak Holmes czy ksiądz Brown, lub emerytowany policjant, ale schemat jest w każdym opowiadaniu dość podobny: policja oficjalna nie bardzo daje sobie radę z wykryciem sprawcy, więc robi to ów bohater, spoza czynnej policji.

Akcja opowiadań toczy się wokół kradzieży, zwykle biżuterii, lub też zabójstw, a miejscem tej akcji jest albo środowisko angielskiej arystokracji lub bardzo bogatych dorobkiewiczów.

Na szczególną uwagę, poza opowiadaniem o wyczynach Holmesa, zasługują opowiadania „Herbata z mlekiem” oraz „Chińskie jabłko”, które mają interesującą fabułę i nietuzinkowe rozwiązania.  Niektóre opowiadania zawierają nieco niespodziewane rozwiązania, na które czytelnik sam by raczej nie wpadł, gdyby nie wyjaśnienie sprawy, dokonane przez autora.

Brak mi w tym zbiorze utworu genialnej Agathy Christie o działaniach Belga Herculesa Poirota. Można by ten brak uzasadnić twierdzeniem, że Christie pisała raczej powieści kryminalne niż opowiadania. Zatem trudno byłoby zmieścić je w niniejszej antologii.

W sumie, zbiór jest bardzo na czasie i może być doskonałym prezentem pod choinkę.

                                                                                              Jacek Potocki

Zbiorowe. „Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne”. Tłum. Tomasz Bieroń, Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. STYL DECYDENTA

  Żyjmy właściwie!
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Do ostatniej kropli krwi
 3. NKWD I DECYDENT

  ZSRR w czasie wojny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Znieść celibat?
 5. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zbiór zagadek i rozwiązań
 6. POLITYKA DECYDENTA

  Trump bez tajemnic
 7. 13. MEDIATORY

  Laureaci
 8. NOWELE DECYDENTA

  Perełki polskiej literatury
 9. SMAKI DECYDENTA

  Sery Gusto z Czarnocina
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Wszystko o języku angielskim
 11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

  Od żemyka do konika
 12. WIATR OD MORZA

  Polskie legendy
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sankcja honorowa
 14. KOBIETY DECYDENTA

  Pomogły wygrać wojnę