Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

12 marzec 2021

Zabójstwo "przez pomyłkę"

Akcja powieści rozpoczyna się na początku października 1946 roku, kiedy to bogaty, 43-letni plantator bawełny w stanie Missisipi, zabił strzałami z pistoletu, miejscowego pastora, Dextera Bella.

Motywy zabójstwa są owiane tajemnicą: plantator Pete Banning, nikomu nie ujawnił, dlaczego zastrzelił młodego pastora, nie powiedział też na ten temat ani słowa najbliższej rodzinie: siostrze, synowi i córce. Nie zdradził motywów zabójstwa również władzom. Natomiast żona Banninga, na jego wniosek, nieco wcześniej została pacjentką szpitala psychiatrycznego.

Autor opisuje bliższą rodzinę Banninga, a także jego adwokata, który pragnie go uchronić przed wyrokiem śmierci. Wspomina też pastora, który interesował  się kobietami. Czytelnikowi może się nasunąć wniosek, że między pastorem-podrywaczem, a żoną Banninga „coś było” i dlatego pastor zginął z ręki plantatora. Ale ten wątek dość szybko znika z powieści. Pete zdawał sobie sprawę z tego, że zostanie skazany na karę śmierci i podejmuje kroki, by po skazaniu jego rodzina nie poniosła uszczerbku finansowego: w USA jest bowiem prawo, przewidujące obowiązek wypłaty odszkodowania rodzinie ofiary zabójstwa. Okazało się, że Pete wcześniej przepisał swoją plantację rodzinie, by w momencie skazania nic formalnie nie mieć. Ten ruch został odczytany przez prokuraturę jako przygotowanie do zabójstwa, które miało być popełnione z premedytacją.

Na uwagę polskiego czytelnika zasługuje przebieg amerykańskiego procesu sądowego, a zwłaszcza dobór sędziów przysięgłych. Pete zostaje w procesie skazany na karę śmierci, wyrok zostaje wykonany po kilku apelacjach. Autor przypomina bohaterską drogę Banninga w czasie wojny na Pacyfiku, w której walczył z Japończykami na Filipinach: ukazuje brutalność Japończyków, tragedię jeńców wojennych, a głównie Amerykanów, podczas słynnego „marszu Bataan”, wreszcie ukazuje ucieczkę Banninga z niewoli. Niespodziewane pojawienie się bohatera wstrząsnęło społecznością małego, amerykańskiego miasteczka i nadało Banningowi status bohatera.

Potem czytelnik ma okazję przyglądać się wspomnianemu procesowi o odszkodowanie dla rodziny pastora Dextera Bella. Czytamy też o ucieczce żony Banninga ze szpitala psychiatrycznego i o jej samobójczej śmierci. Wreszcie dowiadujemy się o motywach zabójstwa pastora. Rzeczywiście, zalecał się on do pani Banning, ale głównym winowajcą był kto inny, którego nazwiska tu nie zdradzimy. Pojawia się bowiem ono niespodziewanie. Można więc powiedzieć, że pastor niejako „zginął przez pomyłkę”. Czy Pete zdał sobie z tego potem sprawę?

                                                                                              Jacek Potocki

John Grisham, „Dzień rozrachunku”. Tłum. Andrzej Szulc. Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2020, str. 509

W wydaniu nr 232, marzec 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Cuda i dziwy
  2. DECYDENT POLIGLOTA

    Wszystko o języku francuskim
  3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Nowy Ład
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Zawsze Polska
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Chiny zagrażają gospodarce USA
  6. WIATR OD MORZA

    Osiecka
  7. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Przeszczepy
  8. ANGLIK IN POLAND

    Murzyniątka czy żołnierzyki?
  9. ALBA LACH HERITAGE

    Chopin w Szkocji
  10. RELIGIA DECYDENTA

    Cuda po śmierci
  11. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Zabójstwo "przez pomyłkę"
  12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Samce z gumową pałką
  13. SZTUKA DECYDENTA

    Prawda o grabieżcach
  14. WIATR OD MORZA

    Idy marcowe
  15. HISTORIA DECYDENTA

    Sanatorzy o brudnych rękach
  16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Rok wojny
  17. HISTORIA DECYDENTA

    Intrygi na francuskim dworze
  18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Ten nasz przeregulowany świat
  19. ANGLIK IN POLAND

    Brexit shock
  20. BAŚŃ W WERSJI SCIENCE FICTION

    Helena i AI (Piękna i bestia)
  21. ALBA LACH HERITAGE

    Dlaczego Szkocja?
  22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Komu niezbędny jest dystans?
  23. LEKTURY DECYDENTA

    Terroryzm to przemoc polityczna