Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

4 luty 2021

Trudno się oderwać

W starej komodzie główna bohaterka powieści znajduje kopertę, w niej naszyjnik z bursztynem oraz list od babki, która już nie żyje.

W liście znajdowały się informacje na temat bohaterki, która ma być hrabianką – Niemką. Bo jej ojciec miał być hrabią. Jednakże główna bohaterka, Ewa, ma złe, a właściwie to żadne stosunki z matką, więc ta niczego jej nie wyjaśnia; kluczy, kręci. A sprawa pochodzenia Ewy nabiera rozmachu i zaczyna żyć własnym życiem. Efektem tego jest śmierć w wypadku znanego dziennikarz prasy lokalnej, Roberta Przepłackiego, który podjął się wyjaśnienia sprawy naszyjnika.

Ewa przypomniała sobie wydarzenia sprzed lat, kiedy jej matka była nagabywana i nachodzona przez różnych panów; jako nauczycielka była też nielubiana, a nawet znienawidzona przez uczniów, bo była inna, niż wszyscy. O ciekawych wydarzeniach tamtego okresu poinformowała Ewę w przypływie szczerości sama matka, chociaż przyczyny dość dziwnego traktowania przez otoczenie matka zrzuciła na „okres stalinowski”. Jak się potem okazało, mijała się z prawdą.

Autorka przybliża czytelnikowi mroczne wydarzenia z czasów wojny: uczucie pewnego żołnierza do dziewczyny. W powieści pojawia się nowa postać, dziennikarza Jacka Kotwickiego, przyjaciela zmarłego Roberta Przepłackiego, który zna sprawę, gdyż współpracował z Przepłackim nad jej wyjaśnieniem. Kotwicki zobowiązuje się wyjaśniać ją dalej po śmierci przyjaciela. Ewa przypomina sobie dziwny wypadek ojca sprzed lat, który w tym wypadku zginął.

Pojawia się kolejna postać, która pełnym wulgaryzmów językiem menela, wyraża niezadowolenie z powodu „zmartwychwstania„ sprawy naszyjnika. Dopiero pod koniec powieści czytelnik dowiaduje się w dziwnych raczej okolicznościach, kim jest ten pan. Dowiaduje się też o istocie sprawy, o tym, kim jest matka i jakie dziwne wydarzenia są związane z jej rodziną. Koniec powieści to zniknięcie menela z pola widzenia czytelnika, menela, który w rzeczywistości sterował całą sprawą z daleka. Okazał się on byłym oficerem SB, zamieszanym w morderstwo, które ukrył, dzięki swej funkcji.

Bardzo zręcznie napisana powieść o doskonałej intrydze, sięgającej czasów II wojny światowej. Nie można się od tego kryminału wręcz oderwać.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Klejzerowicz. „Medalion z bursztynem”. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2020, str. 314

W wydaniu nr 231, luty 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polityka i narty
 2. ALBA LACH HERITAGE

  Jak Polak ze Szkotem...
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Samobójczy happy end
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA obawiają się Chin
 5. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Bohaterowie "po przejściach"
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Szkoła
 7. POLITYKA DECYDENTA

  To nie tylko fabryka świata
 8. WIATR OD MORZA

  Atestacja stanowisk
 9. OPOWIADANIE

  Nosorożec
 10. SZKOŁA DECYDENTA

  "Znów za rok matura..."
 11. ANGLIK IN POLAND

  Takie były początki
 12. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Same bestsellery...
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  GROM i jego ludzie
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Czy to była Targowica?
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potrzeba dystansu
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O Polakach i o Niemcach
 17. OPOWIADANIE

  Pies
 18. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Trudno się oderwać
 19. WIATR OD MORZA

  Ach, ten luty
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nokaut przez trawers
 21. HISTORIA DECYDENTA

  Niechętni krucjatom