Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

7 grudzień 2020

Gangster i glina

W książce prowadzone są od początku do końca dwa wątki: czyny emerytowanego komisarza policji, Jana Nowickiego i działania na terenie Wrocławia, „uciekiniera” z Krakowa, młodego gangstera, Sebastiana Herta, zwanego Sebą lub „Ultrasem”, chronionego przez wrocławskich szefów przed krakowiakami.

W tle pojawia się postać prokuratora Wilczyńskiego; pendrive z jego sprawami, zawierający fakty, obciążające wielu. Dlatego powieść jest zdominowana przez wątek poszukiwań tego pendrive’a, w wyniku czego „trup ściele się gęsto”. W książce jest wiele powiązań świata przestępczego ze środowiskiem „obrońców prawa”. A gdzie działają gangsterzy? Mają oni wiele biznesów, ale głównie są to restauracje, nocne kluby i dyskoteki, gdzie poznaje się i korumpuje przedstawicieli prawa.

Takie właśnie jest „miejsce pracy” Sebastiana. Interesujące są silne powiązania tego młodego gangstera z tzw. kibolami. Sam gangster uprawia sporty siłowe, zwłaszcza kickboxing; uczestniczy nawet w międzynarodowych zawodach, w trakcie których jego drużyna pokonuje drużynę rosyjską, zgodnie zresztą z obecnie modnym trendem w powieściopisarstwie.

Partnerką życiową Sebastiana jest córka komisarza Nowickiego. W pewnym momencie ta pani wyprowadza się od gangstera i wraca z małą córeczką do ojca. Sama pani jest również zamieszana w poszukiwania pendrive’a, gdyż korzysta z samochodu Seby, a pewni ludzie uważają, że w nim jest właśnie pendrive ukryty. Najpierw giną szefowie Seby, potem gangsterzy usiłują wydobyć pendrive od Seby, docierają do jego partnerki, Marty, w końcu ginie gangster Sebastian.

W powieści ukazana jest bezwzględność i brutalność gangsterów, ich powiązania z kibolami i „wyczynowcami” sportów siłowych. Ponadto odzywają się w powieści „demony przeszłości”: SB, zdemoralizowana prokuratura i policja (od czasów milicji), na których zbierają „haki” gangsterzy.

Książka bardzo logicznie i interesująco przedstawia obecny świat przestępczy i organy ścigania. Autor nie unika sposobności podania licznych wulgaryzmów, co momentami może nieco zdenerwować czytelnika.

                                                                                              Jacek Potocki

Tomasz Duszyński. „Toksyczni”. Wydawnictwo „Sine Qua Non”, Kraków 2019, str. 381.

W wydaniu nr 229, grudzień 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. ANIOŁ, DIABEŁ, TUROŃ

    Hej ho, hej ho, kolędować się szło
  2. POLITYKA DECYDENTA

    Werblan o sobie
  3. KOBIETY DECYDENTA

    Erotyka po japońsku
  4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Problemy Joe Bidena
  5. LEKTURY DECYDENTA

    Relacja uciekiniera z KGB
  6. OPOWIASTKA ADWENTOWA

    Pamiętajcie o diduchu
  7. WIATR OD MORZA

    Lubię być z nią...
  8. HISTORIA DECYDENTA

    Fikcja, oparta na rzeczywistości
  9. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Kilka pytań
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Polityka historyczna
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Czy była niemieckim szpiegiem?
  12. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Gangster i glina
  13. DECYDENT POLIGLOTA

    Niemiecki nie jest trudny
  14. OPOWIADANIE

    Trzy rzuty kością
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Odejść z honorem
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Wesołe jest życie staruszka
  17. WIATR OD MORZA

    Lockdown po polskiemu
  18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

    Słowa, słowa, słowa...