Established 1999

KRYMINAŁ DECYDENTA

22 czerwca 2020

Tuż przed wojną

Akcja tej powieści rozgrywa się w 1939 roku czyli przed wojną, z pewnymi odniesieniami do 1936 roku. 

Bohaterką jest agentka polskiego wywiadu, której zadaniem jest uzyskanie dokładnych informacji o niemieckich umocnieniach wojskowych na Odrze, budowanych przed agresją na Polskę. Ta pani, hrabina Franziska  von  Häften, jest Polką z pochodzenia. Wyszła ona za mąż za niemieckiego arystokratę, nadzorującego budowę owych umocnień. W czasie wystawnego przyjęcia ginie jego gospodyni, znana plotkarka, Charlotte Stempel i to wydarzenie odbija się na akcji powieści. Zaczyna ją śledzić, wręcz prześladować uważając Franziskę za morderczynię, komisarz policji, Knote.

Knote jest instruowany przez funkcjonariusza Abwehry, Gerasha, by komisarz zainteresował się „tajemnicami” Franziski. Przy okazji czytelnik dowiaduje się o początkach wielu interesujących obiektów „niemieckiej” Zielonej Góry. Ma też okazję wniknąć w charakter stosunków Franziski z jej oficerem prowadzącym z polskiego wywiadu, Wasiakiem, od chwili jej zwerbowania przez Wasiaka w 1936 roku do spotkań oficjalnych w 1939 roku: związek pani hrabiny z super przystojnym Wasiakiem, obok charakteru oficjalnego, miał również charakter intymny, w warunkach dogorywającego małżeństwa hrabiny.

Zakończenie powieści jest dla Franziski dość korzystne: ginie komisarz Knote jak i agent Abwehry, który podaje się również za szpiega polskiej „dwójki”. Przy okazji, „Wzgórze Piastów”, to wówczas była popularna restauracja, znajdująca się w pobliżu umocnień, przed którą wystawiono posterunki SS. Był to jeszcze jeden dowód na to, że wojna zbliża się wielkimi krokami.

Bardzo dobra powieść, zręczna akcja i jej dobre zakończenie.

Jacek Potocki

 Krzysztof Koziołek. „Wzgórze Piastów”, Wydawnictwo Akurat, Warszawa 2018

W wydaniu nr 223, czerwiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. WIARA DECYDENTA

  To nie sekta
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Polska broń atomowa
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Tuż przed wojną
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Radziecki kraj-raj
 5. MILKPOL CZARNOCIN

  Docenieni przez prezydenta
 6. THRILLER DECYDENTA

  Sekta i Martwi
 7. RELIGIA DECYDENTA

  Samotny sternik Kościoła
 8. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jednostronny
 9. WIATR OD MORZA

  Wizjoner
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Ukraińcy na Lubelszczyźnie