Established 1999

KRONIKA BYWALCA

8 lipiec 2013

Lunch Pań Ambasadorów - 28.07

Sympatia i dyplomacja pań ambasadorów w Polsce podczas lunchu w hotelu „Bristol”.

W dniu 24 lipca ambasador Filipin, Pani Patricia Ann V. Paez wydała uroczysty lunch w hotelu „Bristol” na cześć wyjeżdżającej z Polski ambasador Sri Lanki, Pani Pameli Jayasekera Deen oraz na cześć rozpoczynającej swą misję dyplomatyczną w Warszawie ambasador Nowej Zelandii, Pani Wendy Hinton.


Ambasador Pamela J. Deen ma za sobą bogatą karierę dyplomatyczną, m.in. jako ambasador w Nepalu i Holandii.


W lunchu uczestniczyli ambasadorzy Chin, Japonii, Wietnamu, Tajlandii oraz kierownictwo Departamentu Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Tekst i zdjęcia: Jacek Potocki


Kierunek: Afryka – 24.07


22 bm. w siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie, poświęcone przygotowaniom do Polsko-Afrykańskiego Kongresu Współpracy POLANDAFRICA 2013, który pod hasłem „Partnerstwo i współpraca” odbędzie się 26-27 września 2013 r. w Łodzi. Organizatorami kongresu są: Regionalna Izba Gospodarcza – Łódź, Instytut Afrykanistyki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.


Udział w nim już zapowiedzieli przedstawiciele rządów i firm z 17 państw afrykańskich. Najsilniej na kongresie będzie reprezentowana Nigeria, z której mają przyjechać przedstawiciele ponad 100 firm. Obrady będą się toczyć na czterech sesjach: drobiarskiej, mięsnej, obronnej i wydobywczo-energetycznej, obejmującej też ekologię.


Uczestnicy spotkania w PAIiIZ, w tym poseł na Sejm John Godson podkreślali, że zachodzi konieczność zmiany spojrzenia Polski na Afrykę, która jest kontynentem nieograniczonych możliwości i dynamicznego rozwoju: wśród 10 najszybciej rozwijających się gospodarek w 2012 r. , 6 było z Afryki, a Angola i Nigeria znalazły się w pierwszej czwórce.


Rynek afrykański był do tej pory przez Polskę zmarginalizowany, zwrócił uwagę prezes Regionalnej Izby Gospodarczej-Łódź, dr inż. Witold Gerlicz, a prezes PAIiIZ, Sławomir Majman lapidarnie zauważył: „Afryka jest znacznie bliżej niż się nam wydaje”.


Niedawna wizyta premiera Tuska w Nigerii oznacza zmianę stosunku Polski do Afryki. Niestety, Polska wiele straciła na nieobecności w Afryce, a nasz kraj ma cechy, które są w Afryce bardzo cenione. Najważniejszą z nich jest brak przeszłości kolonialnej. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Europa jest już nasycona biznesem i Polsce często trudno tu dla siebie znaleźć miejsce, natomiast w Afryce jest wiele możliwości.


Polska może Afryce zaoferować produkty przemysłu obronnego, aparaturę medyczną, różne materiały budowlane oraz żywność.


Biznesmenom może się okazać bardzo pomocny Portal Go-Africa, utworzony na początku 2013 r. przez Ministerstwo Gospodarki, który obejmuje pięć krajów: Nigerię, Angolę, RPA, Kenię i Mozambik.


W trakcie spotkania zostało podpisane porozumienie o współpracy między Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Regionalną Izbą Gospodarczą – Łódź.




Tekst i zdjęcia: Jacek Potocki



Biznes z Tajlandią – 8.07


Premier Tajlandii Pani Ingluck Shinawatra oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński uczestniczyli w Forum Biznesowym Polska-Tajlandia. Forum zorganizowano 4 lipca 2013 r. z inicjatywy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.


Pani premier opowiedziała się za rozwojem współpracy między naszymi krajami, które wyznają podobne wartości, jak demokracja, wolny rynek i utrzymanie światowego pokoju.


Polska jest dla Tajlandii drugim, największym partnerem handlowym w Europie Środkowej z obrotami 1,100 mld USD w 2012 r., z czego 985 mln USD przypadło na import z Tajlandii.


Rząd Tajlandii widzi możliwości współpracy w przemyśle obronnym, spożywczym, stoczniowym, energetycznym, budowlanym i maszynowym.


W podobnym duchu wypowiadał się wicepremier Janusz Piechociński.


Liczna grupa tajskich biznesmenów z różnych dziedzin prowadziła ze swymi polskimi partnerami negocjacje na temat nie tylko wymiany handlowej, ale i wymiany inwestycyjnej.


Tekst i zdjęcia: Jacek Potocki

W wydaniu nr 140, lipiec 2013 również

  1. POD MŁOTKIEM W SOTHEBY`S

    Miliony utopione w winie - 26.07
  2. UNITED KINGDOM

    Zysk z królewskich narodzin - 23.07
  3. TAKA SZTUKA

    Najlepsze półrocze w historii Christie`s - 23.07
  4. UE Z USA

    Transatlantycka nadzieja - 19.07
  5. NA CZAS KANIKUŁY

    Leasing pracowniczy - 18.07
  6. SPRAWY MIĘDZYNARODOWE nr 1/2013

    Jaki jest ten świat? - 16.07
  7. CO DALEJ Z CHINAMI?

    Wielkie rebalansowanie - 16.07
  8. SPADA SPRZEDAŻ SAMOCHODÓW

    W Polsce jest nieco lepiej - 16.07
  9. NADCIĄGA CHMURA OBLICZENIOWA

    Toruń w czołówce postępu - 16.07
  10. RAPORT PMR

    Prywatna opieka medyczna - 16.07
  11. OUTSORCING

    Oszczędność, wygoda, konieczność - 9.07
  12. CLOUD COMPUTING

    Modna technologiczna nowinka - 9.07
  13. KRONIKA BYWALCA

    Lunch Pań Ambasadorów - 28.07
  14. POLITYKA KLIMATYCZNA

    Konieczna rewizja - 4.07
  15. PODRÓŻE SMAKUJĄ

    Praga piwem płynąca - 3.07
  16. LEKTURY DECYDENTA

    "MSZ: polski czy antypolski?" - 22.07
  17. W IMR ADVERTISING BY PR

    Ogrodowe przy Bieluchu rozmowy - 2.07
  18. RYNKI KAPITAŁOWE

    Dziwna korekta - 2.07
  19. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 31.07 – Nie pozostało nic
  20. SZTUKA MANIPULACJI

    Wykręt trywialny - 1.07
  21. SIŁA POLITYKI

    Z Europą czy z Moskwą? - 26.07
  22. I CO TERAZ?

    Świat odjechany... - 24.07
  23. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Trudne sąsiedztwo - 16.07
  24. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Portret bajkopisarza - 12.07