Established 1999

KOBIETY DECYDENTA

25 wrzesień 2019

Aktorka totalna

Danutę Szaflarską wszyscy znają i znali. A wszystko to dzięki głównym rolom w pierwszych polskich filmach po II wojnie światowej „Zakazane piosenki” i „Skarb”.

Ta książka jest właśnie o tej aktorce, dla której najważniejszą sprawą było „granie”- ale nie w filmach; bowiem, po tych pierwszych dwóch przez całe lata nie miała godnych siebie propozycji, tylko w teatrze, w którym występowała do końca swego długiego, ponad 100-letniego życia.

Książka jest głównie oparta na opiniach członków rodziny i na wspomnieniach przyjaciół pani Danuty i jej samej.

Wspomnienia z dzieciństwa, ilustrowane interesującymi zdjęciami z prywatnych zbiorów rodzinnych. Na czoło tych wspomnień wysuwają się lata, spędzone w Kosarzyskach, wiosce nad Popradem. Są również i bolesne momenty tego okresu: śmierć ojca i siostry. Potem, pobyt w szkole, wyjazd do Krakowa; Danusia chce studiować medycynę, ale z braku pieniędzy studiuje w Wyższej Szkole Handlowej.

Już w szkole średniej ujawnia się jej talent i gra w spektaklach, organizowanych przez Towarzystwo Dramatyczne. Potem niełatwe studia w Instytucie Teatralnym; profesorami są w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller czy Stanisława Wysocka. Autorka wiele miejsca poświęca im oraz innym mistrzom polskiej sceny. Na studiach Szaflarska przyjaźni się m.in. z Hanką Bielicką i Jerzym Duszyńskim.

Pobyt w Warszawie i praca w warszawskich teatrach. Następnie Wilno i słynny teatr „Na Pohulance”. Ślub oraz nieudany związek małżeński aktorki z wybitnym pianistą, Janem Ekierem. W książce podane są przyczyny, z których ów związek się rozpadł.

Szczególne miejsce, nawet w formie pewnej traumy, zajmuje w życiu Szaflarskiej okupacja niemiecka i Powstanie Warszawskie. Ale najpierw w książce omówiona zostaje okupacja Wilna przez Armię Czerwoną, potem wyjazd do Warszawy oraz powstanie, w którym pełni funkcję gońca. I słynne, powojenne filmy, w których gra z Jerzym Duszyńskim. Opisane są polskie sceny, na których Szaflarska występuje, z którymi podróżuje po świecie i gdzie zawiera bardzo rzadkie przyjaźnie.

Potem małżeństwo z Januszem Kilańskim, zakończone rozwodem. Szaflarska była bardzo znaną i lubianą aktorką, ale trudnym człowiekiem; niczego nie owijała w bawełnę i waliła „prosto z mostu”, jak jej się coś nie podobało, a w stosunkach rodzinnych była wręcz despotyczna i oschła. Stąd nawet córki po latach wypowiadają się o niej, jako o matce, dość wstrzemięźliwie.

Zmarła w wieku 102 lat.

Bardzo ciekawa książka o znanej aktorce, którą wszyscy lubili. O wielu sprawach czytelnik dowiaduje się po raz pierwszy.

                                                                                              Jacek Potocki

Katarzyna Kubisiowska „Szaflarska. Grać, aby żyć.” Wydawnictwo „WAB”, Warszawa 2019.

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem