Established 1999

KLIMAT, GŁUPCY!

23 sierpnia 2016

Nieświadomie tracimy oddech

Raz na dziesięć lat Naomi Klein publikuje książkę, która na nowo definiuje epokę. W „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat” podejmuje temat największego zagrożenia, przed jakim kiedykolwiek stanęła ludzkość: wojny, jaką obecny model gospodarczy wypowiedział życiu na Ziemi. „To pierwsza naprawdę uczciwa książka o zmianach klimatu” – pisze „Time”. „To książka o zmianie klimatu dla ludzi, którzy nie czytają książek o zmianie klimatu” – mówi autorka. „Patrzymy (…) – później jednak nieuchronnie zapominamy. Przypominamy sobie i znów zapominamy. Ze zmianami klimatu tak już jest, trudno zaprzątać sobie nimi głowę przez cały czas. Ta nasza ekologiczna amnezja, polegająca na włączaniu się i wyłączaniu, ma całkiem racjonalne przyczyny. Wypieramy kryzys ze świadomości, ponieważ boimy się, że uświadomienie go sobie w całej rozciągłości wszystko zmieni. I mamy rację” – zauważa Naomi Klein we wstępie do swojej najnowszej książki.

W „To zmienia wszystko” Klein przedstawia zagrożenia związane ze zmianami klimatu, umieszczając je w szerokim kontekście – politycznym, ekonomicznym i społecznym. Materiały do książki zbierała wraz z zespołem pomocników przez pięć lat, a procesowi pisania towarzyszyła nieustanna podróż, podczas której rozmawiała z naukowcami i politykami, odwiedzała szczyty klimatyczne, platformy wiertnicze i rezerwaty. Dołączyła też do ruchu na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, amerykańskiej organizacji 350.org.

Podobnie jak w „Doktrynie szoku” Klein ukazuje ciemną stronę neoliberalnego kapitalizmu – tym razem analizuje, w jaki sposób wolnorynkowy fundamentalizm przyczynił się do zanieczyszczeń atmosfery zagrażających całej ludzkości i jak blokuje próby naprawy istniejącej sytuacji.

Pokazuje także, że ludzkość znajduje się w punkcie krytycznym – katastrofalny stan ekologiczny może stać się kryzysem, który zostanie wykorzystany do przekazania jeszcze większej ilości zasobów jednemu procentowi najbogatszych, powstania małej grupki zwycięzców i rzesz wykluczonych przegranych: jak pisze autorka „znajdziemy się w świecie  przedstawianym we wszystkich wizjach naszej dystopijnej przyszłości – od Mad Maxa po Ludzkie dzieci, Igrzyska śmierci i Elizjum”. Albo, jak przekonująco uzasadnia autorka – katalizatorem pozytywnych przemian, siłą dopingującą do działania, która doprowadzi do przeorganizowania światowej gospodarki i sprawi, że społeczeństwa staną się bezpieczniejsze i sprawiedliwsze pod wieloma względami.

„No Logo” ukazało w nowym świetle globalizację. „Doktryna szoku” – mechanizmy wolnorynkowego kapitalizmu. Wraz z dwiema poprzednimi nowa książka Naomi Klein stanowi trylogię, w której autorka stawia diagnozę kryzysów naszego świata – a przy tym ukazuje drogi ich przezwyciężenia. Odważne tezy Klein czynią jej książkę jednym z najważniejszych wydarzeń intelektualnych ostatniego czasu, a drobiazgowy research autorki nadaje „To zmienia wszystko walor kompendium, podsumowującego ustalenia naukowców dotyczące postępujących zmian klimatu i sposób, w jaki odnoszą się do nich kolejne opcje polityczne, historię decyzji polityczno-gospodarczych, a także myśli filozoficznej i ekonomicznej, które stoją za obecnym status quo.

Naomi Klein jest nagradzaną dziennikarką i autorką światowych bestsellerów No logo. Bez przestrzeni, bez wyboru, bez pracy i Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne. Współpracuje z magazynem „Harper’s”, jest reporterką „Rolling Stone”, a także felietonistką „The Nation” i „The Guardian”. Wchodzi w skład zarządu 350.org, jest stypendystką Puffin Foundation w The Nation Institute. Na podstawie najnowszej książki To zmienia wszystko został zrealizowany dokument filmowy pod tym samym tytułem.

Naomi Klein, „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat”, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2016. Przekład: Hanna Jankowska, Katzrayna Makaruk.

Naomi Klein, „Doktryna szoku”, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2014. Przekład: Hanna Jankowska, Tomasz Krzyżanowski, Katarzyna Makaruk, Michał Penkala.

Naomi Klein, „No logo” (z nowym wstępem autorki), Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2014. Przekład: Małgorzata Halaba, Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk.

Klein 500

 

W wydaniu nr 177, sierpień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wiara i nauka
 2. TURCJA W SYRII

  Wszyscy ze wszystkimi i przeciw wszystkim
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia w Niemczech
 4. KLIMAT, GŁUPCY!

  Nieświadomie tracimy oddech
 5. A PROPOS...

  ...jednego człopczyka
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wierni tradycji Adolfa
 7. EKONOMIA POLITYCZNA

  Kto rozstawia pokemony?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czarowna Azja
 9. ZAGADKI AMERYKAŃSKIE

  Szkoda, że nie Joe Biden
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dwa pomysły
 11. AMERYKAŃSKA POLITYKA

  Nieufność i katalogi obietnic
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Holmes jako Xango
 13. AMERYKAŃSKI SPISEK

  Trump ich i nie ich
 14. DZISIAJ W AMERYCE

  Trump, czyli słoń w składzie porcelany
 15. Z KRONIKI BYWALCA

  Nowa instytucja kultury
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czwarta część trylogii
 17. I CO TERAZ?

  Trump - schodami w górę, schodami w dół
 18. WIATR OD MORZA

  Zacheusz
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Musimy sobie pomóc sami
 20. A PROPOS...

  ...dopingu
 21. HAJOTY PRESS CLUB

  Parasolek malowanie
 22. KTO ZARZĄDZA DEMOKRACJĄ

  Polska industrialnym gettem kapitału zagranicznego
 23. WIATR OD MORZA

  Roundabout
 24. LEKTURY DECYDENTA

  Ocalić od zapomnienia
 25. W OPARACH WIZERUNKU

  Popkulturowi celebranci