Established 1999

JESTEŚMY W EUROPIE

15 listopad 2022

Protestujemy

Wiem o czym myślisz chociaż Cię nie znam. A tak naprawdę to nie wiem nawet kim jesteś. Idziemy obok siebie, ten sam cel? Niekoniecznie. Ale jestem przekonana, że myślisz, i ten fakt jest największym przywilejem ewolucyjnym, jaki każdy z nas posiada – pisze Monika Iskandar.

Wyobraź sobie szarą rybę, która wykształciła ostre zęby, aby gryźć brązową rybę, więc ta ostatnia uzbroiła się w twarde łuski chroniące przed ugryzieniami. Miło. Ale gdy brązowa ryba ma już ochronny pancerz z łusek, szara rozwija potężne zawiasowe szczęki, którymi zmiażdży łuski i wszystko inne. Wtedy nasza brązowa ryba podnosi się na płetwach, by uciec na ląd… To prawdziwa – choć mocno uproszczona – historia o tym, jak ryby przekształcały się w gady.

Ewolucja jest adaptacyjnym wyścigiem zbrojeń, który trwa nieustannie; wyostrzasz wzrok, ja wykształcam kamuflaż, rozwijasz słuch, ja mimikę. Tworzysz teorię umysłu, ja ją wykorzystuję, by Cię oszukiwać. Zdolność do kłamstwa jest tak ważna dla przetrwania, jak umiejętność odstraszania drapieżników czy wykorzystywanie słabości ofiary.

Dobrym przykładem będzie PIS. Zęby doprowadziły do powstania łusek, podobnie teoria umysłu zrodziła kłamstwo. Poznawcze i behawioralne wady, które skutkują oszustwem, wcale nie są wadami?. Tak nie są nimi błędy poznawcze, z powodu których jesteśmy oszukiwani. Jedne i drugie stanowią wrodzone mechanizmy myślenia i z trudem zdobytą przewagę w tym wyścigu zbrojeń. Kłamstwo w różnych wariantach i zdolność uwierzenia w nie są niezbędne. Teoria umysłu prowadzi do założenia, że wszyscy doświadczamy tej samej rzeczywistości, którą tworzą obiektywnie prawdziwe fakty, odbierane przez wszystkich tak samo. jest to przewaga sama w sobie.

Monika dwie

Abyśmy mogli funkcjonować potrzebne nam jest poczucie wspólnej rzeczywistości, która polega na tym, że można, nawet jeśli jest to tylko milczące uzgodnienie. Ponieważ ludzie podzielają przekonanie o tym co jest prawdą, a co fałszem, skandaliczne kłamstwo, jeśli zostanie przedstawione jako prawda, będzie uznane za prawdę.

Dlaczego to piszę, chociaż Cię nie znam i nic o Tobie nie wiem?

Ponieważ nie możemy być wszyscy równi i równiejsi, nie cierpię też sytuacji, w której Europa niknie, a wojna czyni ją jeszcze słabszą, niechęć do ludzi władzy też mnie tu przywiodła.

MONIKA ISKANDAR

W wydaniu nr 252, listopad 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. CIASNE GORSETY

  Pochwała herezji
 2. JESTEŚMY W EUROPIE

  Protestujemy
 3. KONFERENCJA KOMPAS

  Pamięć i samodoskonalenie
 4. ZAŚCIANEK BIZNESU

  Ubaw do rozpuku
 5. DAWANIE W SZYJĘ

  Get drunk, Craig. Danielu Craig
 6. DO DNI PAMIĘCI

  Żabnica - ani żaba, ani ryba
 7. JAPONIA

  Armia kraju bez armii
 8. HARUKI MURAKAMI

  Opowiadacz mrocznego świata
 9. WIECZÓR W "NIKISIAŁCE"

  Warszawiak i jego miasto
 10. SYMBOL WYZYSKU

  Więzienie na wyspie
 11. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Dlaczego Kimowie straszą Japończyków?
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Tygrys i orzeł
 13. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH-ZADUSZKI-HALLOWEEN

  Dusze i duchy
 14. TRAGEDIE, PROBLEMY, TROSKI

  Semantyczna dżungla
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Półinteligent - produkt epoki
 16. DRUZOWIE

  Solidarność w obliczu śmierci
 17. NAGRODY NOBLA 2022

  Fizyka i literatura