Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

12/09/2019

Dyskretny urok angielskiej arystokracji

Autorką książki jest druga żona ósmego earla Carnarvon, Fiona, była projektantka mody.

Natomiast jej bohaterką jest Almina Carnarvon, prababka ósmego earla, nieślubna córka niezwykle bogatego żydowskiego bankiera, Alfreda de Rothschilda, wydana za mąż w 1895 roku za piątego earla Carnavon, George’a Edwarda.

W książce przedstawiono realistycznie angielską klasę próżniaczą, arystokrację, pławiącą się w niewyobrażalnych luksusach i żyjącą nieustannie na kredyt czyli wydającą znacznie więcej, niż wynosiły jej dochody.

Autorka, która swój arystokratyczny tytuł zawdzięcza wyłącznie małżeństwu, niejednokrotnie akcentuje „dwuznaczną pozycję towarzyską” Alminy, wynikającą z faktu, że była nieślubną córka Rothschilda, który dopiero niedawno uzyskał tytuł szlachecki. Na uwagę zasługuje opis ślubu, z udziałem tzw. znakomitego towarzystwa, czy rozpoczęcie przez Alminę nowego etapu życia, poprzez usadowienie się w starej, arystokratycznej rezydencji, w zamku Highclere, o którym sporo jest w książce.

Wprawdzie Almina była zakochana w swoim mężu, ale autorka nie ukrywa, że małżeństwo było sui generis transakcją: bogaty Rothschild pokrył ogromne długi piątego earla, który nieustannie podróżował, polował i wydawał bale dla „towarzystwa”. George Edward był też zapalonym miłośnikiem wszelkich nowinek technicznych; pewnego dnia doszło do poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego i tak wcześniej, bo od urodzenia, schorowany earl nigdy już nie doszedł do siebie. Autorka wiele pisze o relacjach earla i Alminy z rodziną królewską, wiele pisze o majątku i o ogromnej służbie w nim zatrudnionej. Relacje earla ze służbą można skwitować oceną: dobre to było panisko.

Dzięki pieniądzom bankiera Rothschilda, Almina i jej mąż, mimo ogromnych i niekontrolowanych wydatków, żyli na bardzo wysokim poziomie: earl nadal był niepoprawnym utracjuszem, a Almina, przyzwyczajona do życia w luksusie, nie liczyła się z groszem.

Na uwagę zasługuje idea, która była autorstwa Alminy: uruchomienie w zamku Highclere szpitala dla angielskich oficerów rannych w I wojnie światowej, zwanej wówczas Wielką Wojną. Projekt mógł zostać zrealizowany tylko dzięki pieniądzom Rothschilda. Wreszcie, rola piątego earla w wykopaliskach w Egipcie, obok słynnego archeologa Howarda Cartera. Ta współpraca przyniosła earlowi światowy rozgłos.

Zresztą, niedługo potem, earl umiera na posocznicę, czyli sepsę. Podobnie kończy życie jego brat, Aubrey.

Znakomite książka. Wprawdzie wiele elementów z życia angielskiej arystokracji i historię zamku odsłonił dobrze przyjęty serial „Downton Abbey”, ale warto tę książkę przeczytać, by dowiedzieć się o tle wielu wydarzeń, doskonale przedstawionych przez autorkę.

                                                                                                 Jacek Potocki

Hrabina Carnavon. „Lady Almina i prawdziwe Downton Abbey. Utracone dziedzictwo zamku Highclere”. Tłum. Jerzy Łoziński. Wydawnictwo „Zysk i S-ka”, Poznań 2019

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem