Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

20 marzec 2020

Amerykańska komunistka

Bella V.Dodd jest Włoszką, która wyemigrowała z rodziną do USA, gdzie działała w Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych.

Pełne jej imię to Maria Assunta Izabella; stąd Bella. Imię to uznane zostało za amerykańskie. Na początku wspomnień autorka pisze o swoim dzieciństwie, spędzonym we Włoszech w rodzinie zastępczej, gdyż jej biologiczna matka dołączyła do ojczyma, który wyjechał do Stanów. Po latach matka zabrała ją do USA, gdzie Bella ukończyła szkoły i została nauczycielką. W międzyczasie uległa wypadkowi; amputowano jej stopę.

Powoli poznaje w USA literaturę socjalistyczną, a następnie komunistyczną; początkowo czyni to z pobudek intelektualnych, potem już z pobudek ideowych. Bella jest nauczycielką, ale jednocześnie działaczką organizacji pedagogicznych. Stopniowo zbliża się do partii komunistycznej.

Z jej wspomnień wynika jednoznaczny wniosek: Komunistyczna Partia USA działała na zlecenie Moskwy i Międzynarodówki Komunistycznej a jej celem było wywołanie rewolucji komunistycznej czyli obalenie istniejącego ustroju w Stanach. Na kartach książki pojawiają się liczne nazwiska działaczy oświatowych i politycznych, kryptokomunistów, którzy zapewniają partii komunistycznej ogromne wpływy w organizacjach nauczycielskich i samorządowych. Wielu działaczy komunistycznych to Żydzi; autorka uczestniczy w prywatnych, żydowskich uroczystościach religijnych. Pani Dodd wychodzi za mąż, ale z powodu poświęcania przez nią masy czasu partii, mąż decyduje się na rozwód.

W książce jest wiele o samej partii, tak, jakby autorka kontynuowała swoje zeznania przed słynną senacką Komisją Śledczą do Spraw Działalności Antyamerykańskiej, znanej powszechnie jako Komisja McCarthy’ego. Pisze o zaskoczeniu amerykańskich komunistów Paktem Ribbentrop-Mołotow, następnie zaskoczeniem falą pacyfizmu, na żądanie Moskwy, wreszcie pisze o skutkach spotkania Wielkiej Trójki w Teheranie. A instrukcje z Moskwy ciągle płyną. Interesujące, że tych, którzy zastanawiają się nas logiką wydarzeń i poleceń, kierownictwo partii po prostu tępi, na wzór procesów moskiewskich z okresu Wielkiej Czystki.

Bella pisze o walkach frakcyjnych w partii komunistycznej, o podjazdach i niszczeniu niewygodnych członków kierownictwa na polecenie radzieckiej Kompartii i Kominternu. Książkę kończy jej rozstanie się z partią, które bardzo mocno przeżyła. Ale to rozstanie z partią, zresztą już po wojnie uczyniło z niej osobę wolną i myślącą w czasach, kiedy świat znajdował się w okresie tzw. zimnej wojny.

Bardzo interesujące wspomnienia o sprawach Polakowi mało znanych.

                                                                                              Jacek Potocki

Bella V. Dodd. „Szkoła ciemności. Wstrząsające świadectwo działaczki Komunistycznej Partii USA”. Tłum. Monika Wolak Wydawnictwo „AA”, Kraków 2020.

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. KOBIETY DECYDENTA

  Czasy słusznie minione
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
 3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

  Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Druga Osoba w II RP
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy nas się ktoś pytał?
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Amerykańska komunistka
 7. WIATR OD MORZA

  Dżuma XXI wieku
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Nikt mu nie podskoczy
 9. KOBIETY DECYDENTA

  Życie za kratami
 10. GŁUPOTA DECYDENTA

  Jaki to kraj?
 11. REWOLUCJE DECYDENTA

  Życie człowieka z boku
 12. POCIĄG DO MLEKA

  Czarnocin liderem
 13. KLASYKA DECYDENTA

  Polskość w głębi duszy
 14. DLA SMAKOSZY

  Whisky Karuizawa
 15. KOBIETY DECYDENTA

  Życie w schyłkowym PRL-u
 16. WIATR OD MORZA

  Szczuhejt
 17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

  Budowanie staranności podatnika
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Anachroniczny honor męski