Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

20 kwiecień 2022

Rzeczy powszechnie nas otaczające

Jest to książka o tym, jak pomysły człowieka, w sferze techniki, w różnych epokach zmieniły świat.

Jednym z tych wynalazków była umiejętność warzenia piwa, która z jednej strony pozwoliła przechowywać nadmiar zboża, a z drugiej, była ona pierwszą skuteczną technologią konserwowania żywności.

Autor omawia powstanie ksiąg i osoby ich wynalazców, tj. Archimedesa z Syrakuz i Herona z Aleksandrii. Z czasów starożytnych zachowały się do dzisiaj podręczniki szkolne, które były dość tanie i wydawano je masowo, choć na dzisiejsze czasy, były one dość prymitywne. Również, w sferze wynalazków, autor omawia sposób prowadzenia wojny; stopniowo odkrywano elementy rzędu końskiego, a przede wszystkim strzemiona, natomiast cztery wielkie wynalazki zawdzięcza ludzkość Chińczykom: kompas, druk, proch i papier.

Ważną postacią w świecie wynalazków był Leonardo da Vinci. Autor wspomina również polskich wynalazców: Jana z Kolna, Mikołaja Kopernika, Tytusa Liwiusza Burattiniego czy Marię Skłodowską. Autor pisze o rewolucji agrarnej na ziemiach Słowian; w Polsce również zastąpiono gospodarkę żarową dwupolówką, a następnie trójpolówką; potem były straty ludności europejskiej w wyniku epidemii. Następnie był płodozmian i ziemniaki oraz głód, spowodowany zarazą ziemniaczaną.

Rewolucja przemysłowa i melioracja  gruntów. Braki wody i zakładanie miast na prawie magdeburskim, braki surowców, zwłaszcza zaś drewna. Zaczęto używać węgla. Pompy parowe i wynalazca James Watt. Kanały i ich rola, wynalezienie lokomotywy i rozprawka na temat torów i ich szerokości. Pociągi i stal, wytapiana w wielkich piecach, zwanych później martenowskimi; prasa  hydrauliczna Bramaha, obrabiarki i frezarki, młoty parowe, nitrogliceryna i jej zdolności wybuchowe, dynamit i Alfred Nobel, tunele i mosty.

A co w medycynie? Dzisiaj jest inna, niż przed wiekiem, dieta; autor wymienia choroby i leki, zwłaszcza aspirynę, penicylinę i antybiotyki. Wymienia też przyrządy medyczne, takie jak strzykawki, czy ważne szczepionki, które autor uznaje za „najdonioślejszy wynalazek w dziejach ludzkości”. Kosmetyki, wśród których poczesne miejsce zajmuje mydło i szampony.

A co wynalazki przyniosły miastom? Przyniosły kanalizację, wodociągi, nawet dla zarządzanej przez Rosjan Warszawy, gdzie panował marazm urzędniczy. Następnie omawia sieć ciepłowniczą, elektrownie w tym jądrowe, windy. Sporo miejsca autor poświęca zmianom klimatu i raportowi zmian z 2006 roku oraz wybuchowi w Islandii i jego skutkom. Zmiana konstrukcji pojazdów: samochodów i motocykli. Najnowsze wynalazki to smartfony, nowoczesne rowery. Autor pisze też o walce kobiet  (sufrażystek) o równouprawnienie.

Broń palna; pistolety i rewolwery oraz drut kolczasty. Browning, który pierwszy skonstruował karabiny automatyczne. Dla pań, wynalazkami były nowe majtki i staniki oraz podpaski. Alkohole to piwo i wódka, browary i produkcja trunków. Prohibicja w USA, zakazane generalnie narkotyki czyli głównie heroina i morfina. W książce omówiono też samochody i autostrady: autor pisze o budowie autostrad w Polsce. Następnie, książka zawiera informacje o wynalazkach w dziedzinie czasomierzy (zegarków), telegrafu oraz  środków komunikacji, takich jak balony, samoloty, w tym odrzutowe. Tkaniny, radary, bomby atomowe, choroba polio, instrumenty muzyczne, czy moda. Telewizja, komputery i roboty.

Bardzo dobra książka, w której autor łączy różne rodzaje wiedzy i podkreśla rolę pomysłów, nierzadko w dziedzinach powszechnie nas otaczających. Stąd koniecznie trzeba się z nią zapoznać.

                                                                                               Jacek Potocki

Tymoteusz Pawłowski. „Niezwykłe dzieje wielkich wynalazków. Jak technika zmieniła świat”. Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2021, s. 445

W wydaniu nr 245, kwiecień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. METEO DECYDENTA

  Czytanie chmur
 2. CZYTADŁO DECYDENTA

  Okropna rodzinka
 3. CHIŃCZYCY NA SYBERII

  Nowe wyzwania, stare konflikty
 4. RELIGIA DECYDENTA

  "Zapomniany" polski święty
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Rzeczy powszechnie nas otaczające
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Mały, atrakcyjny kraj
 7. DALEKI WSCHÓD

  Poznać i zrozumieć
 8. EDUKACJA DECYDENTA

  W małym miasteczku
 9. ŁAD ŚWIATOWY

  Chińska wizja
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Nowoczesne Państwo Środka
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Marzenia pasterza Santiago
 12. WIATR OD MORZA

  Pokłosia
 13. LATAĆ NAD KURYLAMI

  Czy te loty mają związek z Ukrainą?
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  "Młodzi gniewni"... karierowicze
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojenne groźby Rosji